تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

آشنایی با اجزای اصلی رابط کاربری مایکروسافت پاورپوینت

رابط کاربری مایکروسافت پاورپوینت از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است. هرکدام از این بخش‌ها امکان دسترسی آسان به دستورات و قابلیت‌های مختلف پاورپوینت و تعامل راحت‌تر با آن را فراهم می‌کند. بنابراین آشنایی با این اجزا برای هر کاربری ضروری به نظر می‌رسد. در این قسمت از مجموعه آموزشی مایکروسافت پاورپوینت با اجزای اصلی رابط کاربری در این برنامه ارائه به صورت خلاصه آشنا می‌شوید.

اجزای اصلی رابط کاربری پاورپوینت

در تصویر زیر می‌توانید اجزای مختلف رابط کاربری مایکروسافت پاورپوینت را مشاهده کنید.

اجزای اصلی رابط کاربری پاورپوینت شامل نوار عنوان، ریبون، بخش محتویات اسلایدها و بخش پیش نمایش اسلایدها

نوار عنوان (Title bar)

نوار عنوان بخش باریکی است که در ناحیه بالایی رابط کاربری پاورپوینت قابل مشاهده است. این نوار شامل:

  • نام فایل (یا عنوان پرزنتیشن)
  • نوار ابزار دسترسی سریع (برای دسترسی فوری به ابزارها و دستورات پرکاربرد)
  • اطلاعات کاربر (لاگین شده)
  • گزینه‌های نمایش (یا پنهان سازی) بخش Ribbon (ریبون)
  • و ابزارهای مدیریت پنجره (برای بستن و کمینه یا بیشینه کردن پنجره)

می‌باشد.

بیشتر بخوانید: آشنایی با اجزای مختلف نوار عنوان در مایکروسافت پاورپوینت

روبان یا ریبون (Ribbon)

ریبون بخشی است که پایین نوار عنوان قرار می‌گیرد و شامل اغلب دستوراتی است که حین کار با پاورپوینت به آن‌ها نیاز دارید. این دستورات براساس نوع کاربرد در زبانه‌های مجزایی سازمان‌دهی شده‌اند. به این ترتیب دسترسی و پیدا کردن هر دستور با سادگی بیشتر امکان‌پذیر خواهد بود.

با انتخاب هر زبانه، دستورات مرتبط با آن در بخش پایینی ریبون نمایش داده می‌شوند. تغییر فونت، افزودن تصویر و شکل، متحرک سازی اجزای مختلف اسلایدها و تعیین جلوه های گذار میان اسلایدها از جمله قابلیت هایی است که از طریق ریبون قابل دسترسی می‌باشد.

بخش پیش نمایش اسلایدها

بخش پیش نمایش اسلایدها در حالت عادی به صورت یک نوار کناری نمایش داده می‌شود. این بخش حاوی پیش نمایش بندانگشتی اسلایدها همراه با شماره گذاری است. امکان انتخاب اسلاید، افزودن اسلاید جدید، حذف و جابجایی اسلایدها در همین بخش وجود دارد. اسلایدی که در این بخش روی آن کلیک می‌کنید در بخش محتویات اسلایدها نمایان می‌شود.

بخش محتویات اسلایدها

بزرگ‌ترین و اصلی‌ترین بخش از رابط کاربری پاورپوینت به محتویات اسلایدها اختصاص پیدا می‌کند. در این بخش محتوای اسلایدها شامل متن، تصاویر، اشکال و … نمایش داده می‌شود. تایپ متن، افزودن اشکال و تصاویر و ویرایش کلی اسلایدها روی همین بخش انجام می‌شود.

نوارهای اسکرول (Scroll bars)

نوارهای اسکرول در سمت راست و پایین برای گردش و حرکت آسان‌تر میان محتوای اسلاید و پرزنتیشن در صورت نیاز نمایان می‌شوند.

نوار وضعیت (Status bar)

نوار وضعیت در پایین‌ترین بخش از رابط کاربری پاورپوینت قرار گرفته است. همانطور که از نام این نوار برمی‌آید در این نوار اطلاعاتی در مورد پرزنتیشن مانند شماره اسلاید در حال نمایش و تعداد کل اسلایدها قابل مشاهده است. علاوه بر این دکمه ها و المان هایی برای نمایش اسلایدشو، تغییر نحوه نمایش پرزنتیشن، تغییر میزان بزرگنمایی، نمایش یادداشت ها و … در نوار وضعیت قرار می‌گیرند.

سایر اجزای رابط کاربری پاورپوینت

علاوه بر اجزایی که به آن‌ها اشاره شد پاورپوینت دارای بخش‌های ویژه‌ای مانند محتویات کلیپ بورد یا تنظیمات فرمت شکل‌ها نیز می‌باشد. این بخش‌ها معمولا به صورت یک نوار کناری در محیط پاورپوینت نمایش داده می‌شوند.

در این مقاله با مهم‌ترین اجزای رابط کاربری پاورپوینت به اختصار آشنا شدید. توجه داشته باشید برخی از این اجزا به چند بخش کوچکتر تقسیم می‌شوند. با ما در این مجموعه آموزشی همراه باشید تا با جزئیات هرکدام از این اجزا بیشتر آشنا شوید.

فهرست مطالب مجموعه آموزش مایکروسافت پاورپوینت تک دیک

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *