تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

اسلاید ارائه Presentation slide

اسلاید ارائه یا Presentation slide چیست؟

اسلاید ارائه (Presentation slide) به هرکدام از صفحات یک ارائه یا پرزنتیشن گفته می‌شود. این صفحات معمولا در قالب اسلایدشو نمایش داده می‌شوند.

با ظهور و گسترش استفاده از کامپیوترها، اسلایدها اغلب در قالب صفحات دیجیتال با کمک برنامه های ارائه طراحی و ایجاد می‌شوند. از جمله رایج‌ترین این نرم افزارها می‌توان به مایکروسافت پاورپوینت (Microsoft PowerPoint)، کی‌نُت (Keynote)، گوگل اسلایدز (Google Slides)، Prezi و LibreOffice Impress اشاره کرد.

اسلاید ارائه - صفحه ارائه - اسلاید پرزنتیشن Presentation slide
نمایی از یک Slide در حال ویرایش در مایکروسافت پاورپوینت

هر اسلاید معمولا می‌تواند شامل محتواهای مختلفی مانند متن، تصویر، نمودار، جدول، شکل، صدا و ویدئو باشد. اسلایدها با ترتیب مشخصی پشت سر یکدیگر قرار می‌گیرند و هنگام نمایش پرزنتیشن یکی پس از دیگری روی صفحه نمایش یا با کمک یک پروژکتور تصویری روی یک پرده برای مخاطبین به نمایش درمی‌آیند.

معمولا بین اسلایدها از جلوه‌های گذار (ترنزیشن یا Transition) مانند محو شدن صفحه فعلی و نمایان شدن صفحه بعدی، ورود صفحه بعدی از سمت راست و … استفاده می‌شود. در برنامه های ارائه اغلب امکان نمایش و تغییر خودکار اسلایدها فراهم می‌شود. برای رفتن به اسلاید بعدی یا قبلی به صورت دستی نیز از کلیدهای پیکانی راست و چپ، ماوس، ریموت کنترل و … استفاده می‌شود.

معمولا اسلایدهای موجود در یک پرزنتیشن دارای قالب یکسانی هستند. این قالب ها از تم رنگی و المان های مشابهی برای صفحات مختلف ارائه مانند صفحه عنوان و … استفاده می‌کنند.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *