تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

آشنایی با جزئیات بخش شکلک ها و افزودن شکلک در اسکرچ

در قسمت‌های قبلی مجموعه آموزشی اسکرچ با بخش شکلک ها در ویرایشگر اسکرچ آشنا شدید. در این قسمت قصد داریم شما را با جزئیات این بخش و نحوه اضافه یا حذف کردن شکلک ها آشنا کنیم.

بخش شکلک ها (Sprites pane) در ویرایشگر اسکرچ

بخش شکلک ها (یا Sprites pane) بخش کوچکی در رابط کاربری گرافیکی ویرایشگر اسکرچ است که تمام شکلک ها یا اسپرایت های پروژه در آن نمایش داده می‌شوند. در این بخش علاوه بر امکان انتخاب کردن یک شکلک می‌توانید شکلکی را حذف یا اضافه کنید.

افزون بر این در بخش شکلک ها گزینه‌هایی برای کنترل نمایش شکلک در بخش صحنه فراهم شده است که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شوید. در تصویر زیر می‌توانید محل قرارگیری بخش شکلک ها را در ویرایشگر آنلاین اسکرچ مشاهده کنید.

بخش شکلک ها (یا Sprites pane) در ویرایشگر اسکرچ
بخش شکلک ها (یا Sprites pane) در ویرایشگر اسکرچ

اضافه کردن شکلک جدید به پروژه

اگر مایلید شخصیت یا شئ جدیدی به پروژه خود اضافه کنید می‌توانید این کار را با افزودن یک شکلک انجام دهید. برای این منظور می‌توانید از دکمه‌ای که با آیکن صورت گربه در بخش شکلک‌ها مشخص شده استفاده کنید.

دکمه افزودن شکلک جدید در ویرایشگر اسکرچ

با قرار دادن نشانگر ماوس روی این دکمه، گزینه‌هایی مشابه تصویر زیر نمایان می‌شود. اگر از صفحه های لمسی استفاده می‌کنید با اولین ضربه روی این دکمه، همین گزینه‌ها را مشاهده خواهید کرد.

گزینه های مختلف برای اضافه کردن شکلک جدید در ویرایشگر اسکرچ

اضافه کردن شکلک از میان شکلک های آماده اسکرچ

با کلیک کردن یا ضربه مجدد روی دکمه فوق، فهرست شکلک های آماده اسکرچ مشابه با تصویر زیر آشکار می‌شود. البته می‌توانید روی گزینه‌ای که با آیکن ذره‌بین بالای همین دکمه قابل مشاهده است نیز کلیک کنید.

فهرست شکلک‌های آماده اسکرچ

خوشبختانه اسکرچ مجموعه نسبتا بزرگ و متنوعی از شکلک ها را برای شما آماده کرده است. در این صفحه ده‌ها شکلک جذاب در دسته‌بندی‌های مختلفی مانند حیوانات، مردم، ورزشی، خوراکی و … قرار گرفته‌اند. با کلیک روی عنوان دسته بندی در بالای صفحه، فهرست شکلک‌ها به همان دسته محدود می‌شود. در جعبه جستجوی بالای صفحه هم می‌توانید شکلک موردنظرتان را براساس نام جستجو کنید. (در صورتی که از افزودن شکلک جدید منصرف شده‌اید روی دکمه بازگشت در بالای صفحه کلیک کنید).

با کلیک روی هر تصویر، شکلک آن به پروژه اضافه می‌شود. (هم‌زمان تصویر بند انگشتی شکلک نیز به بخش شکلک ها افزوده می‌شود).

سایر روش‌های اضافه کردن شکلک به پروژه در اسکرچ

علاوه بر روش فوق می‌توانید تصویری از کامپیوتر خود را به عنوان شکلک به پروژه‌تان اضافه کنید یا شکلک را خودتان نقاشی کنید و یا یکی از شکلک‌های آماده اسکرچ را به صورت تصادفی به پروژه اضافه کنید. برای این کار می‌توانید از سه گزینه دیگری که برای افزودن شکلک از طریق دکمه فوق فراهم شده استفاده کنید.

نقاشی شکلک

برای رسم شکلک با استفاده از ویرایشگر نقاشی اسکرچ کافیست روی گزینه نقاشی (با آیکن قلم مو) کلیک کنید. پس از انجام این کار یک شکلک جدید ایجاد می‌شود و برای رسم شکلک بلافاصله به زبانه حالت‌ها و ویرایشگر نقاشی هدایت می‌شوید.

ایجاد شکلک جدید با کمک گزینه نقاشی

شکلک تصادفی

با انتخاب گزینه غافل‌گیر کننده (آیکن ستاره)، یک شکلک تصادفی از میان شکلک های آماده اسکرچ به پروژه اضافه می‌شود.

اضافه کردن شکلک تصادفی با کمک گزینه غافل‌گیر کننده

بارگذاری فایل شکلک

با کلیک روی گزینه بارگذاری شکلک هم می‌توانید تصویری را از روی دستگاه خود آپلود کنید و به عنوان یک شکلک جدید به پروژه اضافه کنید. برای این منظور می‌توانید از فایل های تصویری با پسوندهای رایج .bmp, .jpg, .png, .gif و .svg یا فایل های شکلک اسکرچ با پسوندهای .sprite2 و .sprite3 استفاده کنید. (برای دانلود شکلک به فهرست شکلک های اسکرچ در تک دیک نگاهی بیندازید).

بارگذاری یا آپلود شکلک جدید

انتخاب و ویرایش شکلک

در بخش شکلک ها با کلیک روی تصویر بندانگشتی هر شکلک می‌توانید آن را انتخاب کنید. شکلک انتخاب شده با یک جعبه آبی رنگ مشابه با تصویر زیر از سایر شکلک‌ها متمایز می‌شود.

شکلک انتخاب شده در بخش شکلک ها در ویرایشگر اسکرچ
نمایی از شکلک انتخاب شده گربه در بخش شکلک ها

با انتخاب یک شکلک، در ناحیه کد می‌توانید اسکریپت یا کد مربوط به شکلک را مشاهده و ویرایش کنید. علاوه بر این در زبانه حالت‌ها و صداها نیز حالت های مختلف شکلک انتخاب شده و صداهایی که به آن اختصاص داده شده قابل مشاهده است.

برای ویرایش حالت‌ها و صداهای یک شکلک کافیست پس از انتخاب شکلک به زبانه مربوطه مراجعه کنید. سپس در ویرایشگر نقاشی (در زبانه حالت‌ها) یا ویرایشگر صدا (در زبانه صداها) به ویرایش و تغییر حالت‌ها یا صداهای شکلک بپردازید.

حذف شکلک

اگر می‌خواهید شکلکی را از پروژه خود حذف کنید می‌توانید ابتدا آن را در بخش شکلک‌ها انتخاب کنید. سپس روی سطل زباله کنار شکلک کلیک کنید. البته به جای این کار می‌توانید روی شکلک موردنظرتان راست کلیک کنید و گزینه حذف را انتخاب کنید.

حذف شکلک با کمک دکمه سطل زباله هنگامی که شکلک انتخاب شده است

توجه داشته باشید با حذف یک شکلک علاوه بر حذف تمام حالت‌ها و صداهای شکلک، محتویات ناحیه کد مربوط به آن نیز حذف می‌شود. به علاوه هنگام حذف شکلک از شما هیچ سوالی پرسیده نمی‌شود. بنابراین مراقب باشید به اشتباه شکلکی را حذف نکنید.

سایر جزئیات بخش شکلک ها در ویرایشگر اسکرچ

منوی راست کلیک شکلک‌ها

با راست کلیک روی تصویر بندانگشتی یک شکلک در بخش شکلک‌ها منویی شامل سه گزینه زیر در اختیار شما قرار می‌گیرد:

 • گزینه تکثیر: یک نسخه کپی از شکلک به پروژه اضافه می‌کند.
 • گزینه ذخیره در فایل: شکلک را در قالب یک فایل روی دستگاه شما ذخیره می‌کند. از این فایل می‌توانید برای بارگذاری مجدد شکلک خود استفاده کنید. (برای این منظور کافیست از گزینه بارگذاری شکلک که در بالا توضیح داده شد کمک بگیرید).
 • گزینه حذف: شکلک را حذف می‌کند.

تکثیر، ذخیره و حذف شکلک ها در ویرایشگر اسکرچ

قسمت بالایی بخش شکلک‌ها

بالای بخش شکلک ها نام شکلک، موقعیت، اندازه و جهت قرارگیری شکلک انتخاب شده در قسمت صحنه مشخص می‌شود. تمام این مقادیر را می‌توانید متناسب با نیاز خود تغییر دهید.

تعیین نام شکلک، موقعیت، اندازه و جهت شکلک در بخش صحنه

انتخاب نام مناسب برای شکلک به شما در شناسایی آسان‌تر آن کمک کند. این نام را می‌توانید در مقابل گزینه شکلک مشاهده و تغییر دهید. موقعیت شکلک در بخش صحنه را نیز می‌توانید با دو مقدار x (جزء افقی نقطه) و y (جزء عمودی نقطه) تعیین کنید. البته جابجا کردن شکلک با کمک ماوس روی صحنه نیز این مقادیر را بروز می‌کند.

تغییر موقعیت شکلک های اسکرچ و اجزای x و y
نمایی از شکلک گربه اسکرچ در بخش صحنه با مقادیر مختلف x و y

نکته: اگر دانش آموز هستید ممکن است توضیحات بالا برای تعیین موقعیت شکلک برای شما کافی نباشد. در صورتی که هنوز با دستگاه مختصات و سنجش موقعیت نقاط براساس مولفه‌های افقی و عمودی نقطه آشنا نشده‌اید از بزرگترها کمک بخواهید.

با تغییر مقدار مقابل گزینه اندازه می‌توانید شکلک را در بخش صحنه بزرگ‌تر یا کوچک‌تر کنید. با انتخاب مقادیر مختلف برای گزینه جهت نیز شکلک در جهت متناسب با مقدار انتخابی در بخش صحنه قرار می‌گیرد. مقابل گزینه نمایش هم می‌توانید با کلیک روی آیکن چشم یا آیکن چشم خط خورده شکلک را در بخش صحنه آشکار یا پنهان کنید.

نکته: در تعداد شکلک‌هایی که می‌توانید به پروژه اضافه کنید محدودیت خاصی وجود ندارد. با زیاد شدن شکلک‌های پروژه برای مشاهده تمام آن‌ها در بخش شکلک‌ها کافیست این بخش را اسکرول کنید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

9 thoughts on “آشنایی با جزئیات بخش شکلک ها و افزودن شکلک در اسکرچ

 • ابراهیم

  با عرض سلام با چه دستوری در حین اجرای دستورات به یک شکلک برویم و دستورات آن شکلک اجرا شود

  پاسخ دادن
  • امیرحسین شهسواری

   سلام. دستورات داخل شکلک ها در اثر یک رویداد یا اتفاق اجرا می شوند. در واقع اینطور نیست که دستورات یک شکلک مثل یک تابع، قابل صدا زدن باشه. وقتی رویداد کدهای خاص یک شکلک اتفاق افتاد کدهای اون قسمت اجرا میشن. این رویداد می تونه چیزی مثل کلیک روی دکمه پرچم، فشردن یک کلید صفحه کلید، کلیک روی شکلک یا دریافت یک پیام از طرف مابقی شکلک ها و … باشه. شما می تونید برای مثال با کمک یک قطعه “پخش سراسری …” از دسته رویدادها در شکلک اول یک پیام سراسری منتشر کنید که این پیام توسط مابقی شکلک ها دریافت می شه. در شکلک موردنظرتون (مثلا شکلک دوم) هم یه قطعه “وقتی … را دریافت کردم” از دسته رویدادها قرار بدین و پیام این قطعه رو برابر با همون پیامی انتخاب کنید که در قطعه “پخش سراسری …” شکلک اول مشخص کردین. به این ترتیب وقتی شکلک اول پیام رو منتشر می کنه شکلک دوم دریافتش می کنه و به محض این اتفاق کدهای بعدی ش رو اجرا می کنه.

   پاسخ دادن
 • ماهان

  اگه یک شکلکی که میخواهم اضافه کنم تو ان لیست نباشد چگونه باید ان را اضافه کنم؟

  پاسخ دادن
  • امیرحسین شهسواری

   سلام ماهان عزیز؛ اگه کامل مطلب رو خونده باشید در قسمت “بارگذاری فایل شکلک” با نحوه اضافه کردن شکلک ها از روی تصاویر داخل کامپیوتر و … آشنا می‌شوید.

   پاسخ دادن
 • احمد

  چگونه تعداد شکلک (اسپرایت) در اصل تعداد کپی های یک اسپرایت ( Clone) را محدود کنیم . مثلا ۱۲ تا کپی از خودش که ساخت دیگه نسازه؟

  پاسخ دادن
  • امیرحسین شهسواری

   سلام. احتمالا منظورتون اینه که با استفاده از قطعه ها در بخش کد از شکلک ها مشابه (یا Clone) می سازید. در این صورت با کمک یک متغیر می تونید تعداد شکلک های مشابه سازی شده را نگه دارید و اگر بیشتر از تعداد مدنظرتون شد مشابه سازی رو انجام ندین. اگر هم به صورت یک جا مشابه سازی انجام می شه که با کمک یک حلقه (قطعه تکرار) می تونید به تعداد مشخص مشابه سازی رو انجام بدین.

   پاسخ دادن
 • مریم

  بسیار خوب بود کاش مراحل ساخت شکلک و وارد کردن انرا بیشتر توضیح می دادید چرا که شکل ها اغلب پس زمینه دارند چگونه شکل را وارد کنیم مثل شکلک های اسکرچ پس زمینه نداشته باشد

  پاسخ دادن
  • امیرحسین شهسواری

   سلام؛ بهتره برای حذف زمینه تصاویری که دارین از نرم افزارهای دیگه مثل فتوشاپ استفاده کنید و نتیجه رو به صورت png ذخیره کنید و بعد به عنوان شکلک به پروژه اسکرچ تون اضافه کنید. نرم افزارهایی هم هستن که کلا برای حذف زمینه تصویر ساخته شدن. سرچ بفرمایید پیدا می کنید.

   پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *