فونت Font

فونت یا Font چیست؟

فونت (Font) در رایانه به مجموعه‌ای از کاراکترهای متنی و علائم همراه با ظاهری معین اطلاق می‌شود که نوع و نحوه‌ی نمایش متون را مشخص می‌کنند.

مشخصه‌های تشکیل‌دهنده‌ی هر Font در یک فایل داده‌ای ذخیره می‌شود. گفتنی است در سیستم عامل ویندوز این فایل‌ها در پوشه‌ی Windows\Fonts نگه‌داری می‌شود.

برای ایجاد و طراحی فونت‌ها نیز از نرم افزارهای مخصوصی به نام ویرایشگر فونت (Font Editor) استفاده می‌شود. FontLab Studio و FontForge از جمله مشهورترین نرم‌افزارهای ویرایشگر فونت به شمار می‌روند.

مهم‌ترین انواع فونت

از مهم‌ترین انواع Font ها می‌توان به فونت‌های بیت مپ (Bitmap) و فونت‌های برداری (Vector یا Outline) اشاره نمود. در فونت‌های Bitmap، تصویر کاراکترها و علائم در قالب ماتریسی از پیکسل‌ها ذخیره می‌شوند. اما در مقابل، فونت‌های برداری از منحنی‌ها و دستورات ترسیمی برای توصیف اجزای نوشتاری استفاده می‌کنند و به این ترتیب هنگام بزرگنمایی، دستورات ترسیمی در مقیاسی بزرگتر اجرا شده و حاصلی بدون اعوجاج را در اختیار کاربر قرار می‌دهند. با وجود اینکه فونت‌های Bitmap را نمی‌توان همانند فونت‌های برداری بدون کاهش کیفیت تغییر اندازه داد اما رندرینگ آن‌ها از سرعتی به مراتب بیشتر برخوردار است و همچنین ایجاد آن‌ها بسیار آسانتر از ایجاد انواع برداری است.

از جمله مهم‌ترین فرمت‌های فونت بیت مپ می‌توان به PCF، BDF، SNF و FON اشاره نمود. فرمت‌های Type 1 و Type 3، و هم‌چنین TrueType و OpenType نیز از جمله مهم‌ترین فرمت‌های برداری Font ها به شمار می‌روند.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *