تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

آشنایی با اجزای مختلف نوار عنوان در مایکروسافت پاورپوینت

نوار عنوان (Title bar) نام ناحیه‌ای است که در بخش بالایی محیط پاورپوینت قابل مشاهده است. این نوار علاوه بر نام پرزنتیشن فعلی، تعدادی از ابزارهای پرکاربرد پاورپوینت را نیز شامل می‌شود. همچنین گزینه‌هایی برای نمایش یا پنهان کردن ریبون و مدیریت پنجره از طریق نوار عنوان در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. در این قسمت از مجموعه آموزشی مایکروسافت پاورپوینت با جزئیات این نوار بیشتر آشنا می‌شوید.

اجزای مختلف نوار عنوان پاورپوینت

نوار عنوان مایکروسافت پاورپوینت شامل تعدادی آیتم اصلی است که برای کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. محل قرارگیری و ظاهر این اجزا در حالت ابتدایی مشابه با تصویر زیر می‌باشد.

نمایی از اجزای مختلف نوار عنوان مایکروسافت پاورپوینت شامل نوار ابزار دسترسی سریع، نام پرزنتیشن، دکمه های مدیریت پنجره، دکمه گزینه های نمایش ریبون و  لاگین

نوار ابزار دسترسی سریع (Quick Access Toolbar)

نوار ابزار دسترسی سریع ناحیه‌ای در سمت چپ نوار عنوان است که مجموعه‌ای از دستورات پرکاربرد پاورپوینت را دربرمی‌گیرد. در واقع این نوار ابزار در حالت پیشفرض با نوار عنوان پاورپوینت ادغام شده است.

نوار ابزار دسترسی سریع در ابتدا شامل دکمه‌های ذخیره سازی (Save) و همچنین آندو (Undo) و ریدو (Redo) برای بازگردانی اعمال انجام شده و انجام مجدد آن‌ها و دکمه‌ای برای نمایش پرزنتیشن از ابتدا می‌باشد. البته شما می‌توانید محل پیشفرض و دستورات موجود در این نوار ابزار را هم تغییر دهید.

اطلاعات مربوط به پرزنتیشن فعلی

در حالت عادی نام پرزنتیشن فعلی در بخش میانی نوار عنوان نمایش داده می‌شود. اگر پرزنتیشن فعلی ذخیره شده باشد نام فایل پرزنتیشن در این قسمت قابل مشاهده خواهد بود. در غیراینصورت عنوان پیشفرضی که برای پرزنتیشن های ذخیره نشده استفاده می‌شود را مشاهده می‌کنید. این عنوان پیشفرض با واژه Presentation آغاز می‌شود و با یک عدد خاتمه پیدا می‌کند.

دکمه های مدیریت پنجره در نوار عنوان پاورپوینت

در بخش سمت راست نوار عنوان تعدادی دکمه قابل مشاهده است. سه دکمه اول از سمت راست مربوط به دستورات مدیریت پنجره است که با سایر پنجره‌های معمولی مشترک است.

دکمه Close که با آیکن ضربدر نمایش داده می‌شود برای بستن پنجره جاری به کار می‌رود. در صورتی که پرزنتیشن مربوط به این پنجره ذخیره نشده باشد پاورپوینت با نمایش هشداری از شما می‌خواهد نسبت به ذخیره کردن یا ذخیره نکردن پرزنتیشن و یا لغو عمل خروج تصمیم‌گیری کنید.

دکمه میانی با نام Restore Down/Maximize برای بیشینه کردن پنجره (پوشاندن تمام فضای قابل استفاده صفحه) یا بازگرداندن پنجره به حالت عادی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دکمه سوم با عنوان Minimize به منظور کمینه کردن پنجره به کار می‌رود. با کمک این دکمه پنجره فعلی به بخش نوار وظیفه (تسکبار) ویندوز کمینه می‌شود. برای بازگرداندن پنجره به حالت عادی کافیست روی عنوان یا آیکن پنجره در تسکبار کلیک کنید.

گزینه های نمایش ریبون (Ribbon Display Options)

چهارمین دکمه از سمت راست مربوط به گزینه های نمایش ریبون پاورپوینت می‌باشد. در حالت پیشفرض، بخش ریبون (Ribbon) به صورت کامل (شامل زبانه ها و دستورات مربوط به هر زبانه) قابل مشاهده است.

لیست دکمه گزینه های نمایش ریبون در نوار عنوان مایکروسافت پاورپوینت

Ribbon Display Options به شما اجازه می‌دهد برای فراهم آوردن فضای بیشتر، دستورات موجود در زبانه های ریبون یا کل ریبون را پنهان کنید.

گزینه ورود به حساب کاربری و اطلاعات کاربر لاگین شده

شما می‌توانید با اطلاعات حساب کاربری شخصی‌تان در مایکروسافت پاورپوینت لاگین کنید. انجام این کار مزایایی از جمله امکان کار روی پرزنتیشن های ذخیره شده در Microsoft OneDrive را به همراه خواهد داشت. این حساب کاربری لزوما می‌بایست یکی از حساب‌های کاربری مایکروسافت باشد.

در صورتی که وارد حساب کاربری خود نشده باشید در نوار عنوان گزینه‌ای تحت عنوان Sign in مشاهده می‌کنید. با کلیک روی این گزینه جعبه‌ای مشابه با تصویر زیر برای ورود به حساب کاربری نمایش داده می‌شود. در این بخش می‌توانید با اطلاعات حساب کاربری خود که قبلا ایجاد کرده‌اید لاگین کنید یا حساب کاربری جدیدی بسازید.

نمایی از بخش Sign in که با کلیک روی دکمه ورود به حساب کاربری در نوار عنوان پاورپوینت نمایان می شود

پس از ورود به حساب کاربری، نام شما همراه با تصویر پروفایلتان در نوار عنوان نمایش داده می‌شود.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *