تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

اسلایدشو Slide show

اسلایدشو یا Slide show چیست؟

اسلایدشو (Slide show یا Slideshow) به نمایش مجموعه‌ای از صفحات یا اسلایدها روی یک صفحه نمایش الکترونیک یا روی یک سطح (از طریق پروجکشن) گفته می‌شود.

جزئیات و کاربردهای اسلایدشو

از اسلایدشو اغلب برای ارائه اطلاعات و مطالب یا نمایش پشت سر هم تصاویر استفاده می‌شود. اسلایدهای موجود در اسلایدشو معمولا شامل محتواهای گرافیکی و متنی هستند و در برخی موارد با صدا (یا موسیقی) و ویدئو نیز همراه می‌شوند.

ممکن است در هر اسلاید علاوه بر اشکال، تصاویر و نمودارها، متن یا توضیح کوتاه و مرتبطی درج شود. همراهی تصاویر و متون در اسلایدها در کنار جلوه های متحرک می‌تواند علاوه بر جذابیت به تبیین بهتر اطلاعات کمک کند. از همین رو اغلب هنگام ارائه شفاهی مطالب از اسلایدشو برای انتقال بهتر و آسان‌تر مفاهیم به مخاطبین استفاده می‌شود.

از دیگر کاربردهای اسلایدشوها می‌توان به نمایش راهنما در موزه‌ها و گالری‌ها یا نمایش تصاویر یک آلبوم به صورت دیجیتال (اسلایدشو تصویری یا Photo Slideshow) اشاره کرد.

ایجاد و نمایش اسلایدشو و نرم افزارهای مرتبط

اسلایدشوهای امروزی برخلاف نمونه‌های قدیمی که در قالب اسلایدهایی فیزیکی طراحی می‌شدند معمولا به صورت دیجیتال ایجاد و نمایش داده می‌شوند. محتوای این اسلایدشوها روی یک صفحه نمایش یا با کمک یک دستگاه ویدئو پروژکتور روی صفحه‌ای مسطح نمایان می‌شود.

اسلایدشو - اسلاید شو - Slide show - Slideshow
استفاده از اسلایدشو هنگام ارائه مطلب و سخنرانی

برای ایجاد و نمایش Slide show های دیجیتال از نرم افزارهای مختلفی استفاده می‌شود. برنامه های ارائه (Presentation Program) گونه خاصی از این نرم افزارها هستند که امکان ویرایش و نمایش اطلاعات در قالب اسلاید شو را فراهم می‌کنند. از اسلایدشوهای ایجاد شده توسط این نرم افزارها معمولا برای ارائه اطلاعات هنگام سخنرانی شفاهی، جلسات تجاری و کاری یا کنفرانس های دانشگاهی و علمی استفاده می‌شود. از جمله محبوب‌ترین این نرم افزارها می‌توان به مایکروسافت پاورپوینت (Microsoft PowerPoint)، گوگل اسلایدز (Google Slides) و Prezi Present اشاره کرد.

بسیاری از نرم افزارهای نمایش تصویر نیز امکان نمایش مجموعه‌ای از تصاویر یا عکس ها در قالب اسلایدشو را فراهم می‌کنند. برخی نرم افزارها هم از روی تصاویر همراه با موسیقی و جلوه های بصری جذاب، یک Slide show ویدئویی تهیه می‌کنند و خروجی را روی یک CD یا DVD و … ذخیره می‌کنند.

ترتیب و تغییر اسلایدها در یک Slideshow

اسلایدها در یک اسلایدشو معمولا با ترتیبی مشخص (و از پیش تعیین شده) یا به صورت تصادفی نمایش داده می‌شوند.

تغییر اسلایدها نیز ممکن است به صورت خودکار با فواصل زمانی مشخص یا به صورت دستی (و یا ترکیبی از هر دو) انجام شود. مدت زمان نمایش هر اسلاید در حالت خودکار ممکن است ثابت باشد یا برای هر اسلاید مقدار متفاوتی باشد. در حالت دستی نیز اسلایدها توسط کاربر یا فرد ارائه کننده به صورت دستی تغییر می‌کنند. در این حالت معمولا کلیک روی اسلاید یا فشردن کلیدهای جهت راست و چپ (و یا دکمه‌هایی که برای همین منظور روی صفحه نمایان می‌شود)، اسلاید قبلی یا بعدی را نمایش می‌دهد. ممکن است هنگام تغییر اسلایدها نیز از جلوه های گذار مناسب استفاده شود.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکی‌پدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

2 thoughts on “اسلایدشو Slide show

 • S.H.M

  با سلام و وقت بخیر
  در تاریخ 1402/03/13 ساعت 15:44 از سایت شما دیدن کردم و مطالب خوب و مفیدی را دریافت نمودم

  پاسخ دادن
  • امیرحسین شهسواری

   سلام وقت شما هم بخیر. خوشحالم که تونستیم رضایت تون رو جلب کنیم.

   پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *