تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

کلیپ بورد Clipboard

کلیپ بورد یا Clipboard چیست؟

کلیپ بورد (Clipboard) قابلیتی نرم افزاری است که به منظور نگه‌داری موقت داده‌ها و انتقال آن داخل یک نرم‌افزار و یا مابین نرم‌افزارهای مختلف به کار می‌رود. داده‌ها از طریق عمل Copy (رونوشت‌برداری) یا Cut (بریدن) وارد Clipboard می‌شوند و با عمل Paste (الصاق یا چسباندن) در بخش موردنظر از نرم‌افزاری که این عمل روی آن انجام شده است قرار می‌گیرند.

به مکانی که داده‌های کلیپ‌بورد روی آن به صورت موقت ذخیره می‌شوند بافر کلیپ بورد (Clipboard Buffer) یا بافر Paste گفته می‌شود. در گونه‌های ابتدایی کلیپ‌بورد، تنها امکان ذخیره داده‌های متنی ساده (بدون رنگ و هر نوع فرمت خاصی) وجود داشت اما پیاده‌سازی‌های کنونی، از داده‌های پیچیده‌تری نظیر تصاویر، داده‌های متنی قالب‌دار و حتی سلول‌های پیچیده صفحات گسترده (Spreadsheet) نیز پشتیبانی می‌کنند.

برخی از محیط‌های پیشفرض Clipboard از جمله آنچه در سیستم عامل ویندوز قابل مشاهده است تنها قادر به نگه‌داری یک آیتم می‌باشند و هر عمل Copy یا Cut باعث جایگزین شدن محتوای جدید با محتوای پیشین Clipboard می‌شود. البته در ویندوز 10 با بروزرسانی اکتبر 2018 قابلیت‌های پیشرفته‌تری نظیر امکان نگه‌داری تاریخچه کلیپ بورد به این بخش افزوده شده است.

کلیپ‌بورد منیجر

نرم افزار مدیریت Clipboard (یا Clipboard Manager) به برنامه‌هایی گفته می‌شود که برای مدیریت و دستکاری Clipboard یا بهبود قابلیت‌های آن طراحی شده‌اند. از مشهورترین این نرم‌افزارها می‌توان به دیتو (Ditto)، شیپ شیفتر (Shapeshifter)، آرس کلیپ (ArsClip) و کلیپ ایکس (ClipX) اشاره کرد.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

One thought on “کلیپ بورد Clipboard

  • نسرین

    سلام من یک خانم چهل ساله ام . دبیر زبان هستم . میخوام کار با کامپیوتر را یاد بگیرم . میتونم از شما کمک بگیرم ؟

    پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *