کلیپ بورد Clipboard

کلیپ بورد یا Clipboard چیست؟

کلیپ بورد (Clipboard) قابلیتی نرم افزاری است که به منظور نگه‌داری موقت داده‌ها و انتقال آن میان بخش‌های مختلف یک نرم‌افزار (یا سند) و یا مابین نرم‌افزارها و اسناد مختلف به کار می‌رود. داده‌ها از طریق عمل Copy (رونوشت‌برداری) یا Cut (بریدن) وارد Clipboard می‌شوند و با عمل Paste (چسباندن) در بخش موردنظر از نرم‌افزار یا سندی که این عمل روی آن انجام شده است قرار می‌گیرند.

به مکانی که داده‌های کلیپ‌بورد روی آن به صورت موقت ذخیره می‌شوند بافر کلیپ بورد (Clipboard Buffer) یا بافر Paste گفته می‌شود. در گونه‌های ابتدایی کلیپ‌بورد، تنها امکان ذخیره‌ی داده‌های متنی ساده (بدون رنگ و هر نوع فرمت خاصی) وجود داشت اما پیاده‌سازی‌های کنونی، از داده‌های پیچیده‌تری نظیر تصاویر، داده‌های متنی قالب‌دار و حتی سلول‌های پیچیده‌ی صفحات گسترده (Spreadsheet) نیز پشتیبانی می‌کنند.

برخی از محیط‌های پیشفرض Clipboard از جمله آنچه در سیستم عامل ویندوز قابل مشاهده است تنها قادر به نگه‌داری یک آیتم می‌باشند و هر عمل Copy یا Cut باعث جایگزین شدن محتوای جدید با محتوای پیشین Clipboard می‌شود.

نرم افزار مدیریت کلیپ بورد (Clipboard Manager) به برنامه‌هایی گفته می‌شود که برای مدیریت و دستکاری Clipboard یا بهبود قابلیت‌های آن طراحی شده‌اند. از مشهورترین این نرم‌افزارها می‌توان به دیتو (Ditto)، شبپ شیفتر (Shapeshifter)، آرس کلیپ (ArsClip) و کلیپ ایکس (ClipX) اشاره کرد.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *