تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

نوار عنوان Title bar

نوار عنوان یا تایتل بار Title bar چیست؟

نوار عنوان یا تایتل بار (Title bar) یکی از انواع المان ها یا ویجت های کنترل گرافیکی است که توسط برخی سیستم های مدیریت پنجره ارائه می‌شود و معمولا در بخش بالایی پنجره ها به صورت یک نوار افقی قابل مشاهده است. این نوار علاوه بر عنوان پنجره شامل ابزارهایی برای کنترل وضعیت ظاهری و بستن پنجره است.

نمونه‌ای از یک نوار عنوان یا تایتل بار Title bar ساده در ویندوز
نمونه‌ای از یک نوار عنوان ساده مربوط به نرم افزار Calculator در ویندوز 7

جزئیات نوار عنوان

همانطور که از نام این نوار برمی‌آید نمایش عنوان پنجره یکی از کاربردهای اصلی این نوار به شمار می‌رود. در نرم افزارهای مختلف آنچه این عنوان را تشکیل می‌دهد متفاوت است. برای مثال در یک نرم افزار معمولی مانند ماشین حساب یا تقویم، نام نرم افزار در این نوار مشاهده می‌شود.

در برخی نرم افزارها نیز متناسب با محتوای کنونی نرم افزار، عنوان موجود در تایتل بار متفاوت است. برای مثال در واژه پردازها یا نرم افزارهای ویرایش متن، این نوار نام سند یا فایل باز شده را دربرمی‌گیرد. در چنین مواردی ممکن است نام نرم افزار نیز همراه نام فایل در Title bar درج شود.

نوار عنوان یا تایتل بار Title bar در بالای یک پنجره Notepad
نمایی از Title bar در بالای یک پنجره Notepad در ویندوز 10 شامل نام فایل همراه با نام نرم افزار در بخش عنوان

به عنوان مثالی دیگر در یک برنامه مدیریت فایل ممکن است نام فولدر جاری در Title bar قرار بگیرد. در مرورگرهای وب امروزی مانند فایرفاکس و کروم نیز زبانه ها روی همین نوار قرار می‌گیرند و عنوان هر صفحه (محتوای المان <title>) روی زبانه مربوطه ظاهر می‌شود.

سایر کاربردها و اجزای تایتل بار

نوار عنوان ها معمولا امکان جابجایی پنجره را هم برای کاربر فراهم می‌کنند. این کار با کمک عمل کشیدن و رها کردن روی این نوار انجام می‌شود. به علاوه معمولا دکمه هایی هم برای انجام اعمالی مانند بستن (Close)، کمینه یا مینیمایز (Minimize) کردن و بیشینه یا مکسیمایز (Maximize) کردن در تایتل بار قرار می‌گیرد. آیکن پنجره یا نرم افزار نیز معمولا محلی را در Title bar به خود اختصاص می‌دهد.

در برخی سیستم های مدیریت پنجره امکان نمایش یک منوی زمینه با راست کلیک کردن روی تایتل بار یا کلیک روی آیکن پنجره وجود دارد. اعمالی مانند بستن، مینیمایز و مکسیمایز کردن پنجره یا تغییر اندازه و جابجایی آن از طریق دستورات این منو قابل انجام است.

دکمه های بستن، مینیمایز و مکسیمایز و منوی راست کلیک در نوار عنوان یک پنجره
دکمه های بستن، مکسیمایز و مینیمایز (در سمت راست)، آیکن نرم افزار (در سمت چپ) و منوی راست کلیک در Title bar یک پنجره در سیستم عامل ویندوز

ممکن است متناسب با نیاز، ابزارهای متنوع دیگری هم در نوار عنوان یک نرم افزار قرار بگیرد. برای مثال در نرم افزارهایی مانند برنامه مدیریت فایل File Explorer در ویندوز یا واژه پرداز Microsoft Word از یک نوار ابزار کوچک در این ناحیه استفاده می‌شود.

نمایی از نوار عنوان یا تایتل بار Title bar در بالای پنجره File Explorer ویندوز
نمایی از تایتل بار در بالای پنجره File Explorer ویندوز. آیکن اول از سمت چپ مربوط به فولدر فعلی (یعنی فولدر Desktop) است. در کنار این آیکن یک نوار ابزار دسترسی سریع کوچک شامل دو آیکن دیگر برای مشاهده پنجره Properties و ایجاد فولدر جدید وجود دارد.
نمایی از نوار عنوان یا تایتل بار Title bar در بالای پنجره مایکروسافت ورد
نمایی از Title bar در بالای یک پنجره مایکروسافت ورد شامل نوار ابزار دسترسی سریع و چند دکمه اختصاصی دیگر

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکی‌پدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *