تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

تصویر بندانگشتی Thumbnail

تصویر بندانگشتی یا Thumbnail چیست؟

تصویر بندانگشتی (Thumbnail) به تصاویر کوچکی گفته می‌شود که از روی یک تصویر اصلی یا فریمی از یک ویدیو ایجاد می‌شود و معمولا به کاربر در یافتن محتوای تصویری مورد نظر خود در میان انبوهی از تصاویر و ویدیوها کمک می‌کند. از نظر لغوی Thumbnail به معنای ناخن انگشت نیز می‌باشد.

کاربرد Thumbnail ها

امروزه در اغلب سیستم عامل‌ها نظیر ویندوز، مک و لینوکس به صورت خودکار از روی فایل‌های تصویری و ویدیوهای مختلف، Thumbnail هایی ایجاد می‌شود که به جای آیکون فایل در نرم‌افزارهای مدیریت فایل به نمایش گذاشته می‌شود.

همچنین در موتورهای جستجوی تصویری نظیر موتور جستجوی گوگل، بینگ، یاهو و هم‌چنین سامانه‌های میزبانی تصویر و ویدیو نظیر اینستاگرام، یوتیوب و فلیکر از تصاویر بندانگشتی برای کمک به کاربر در مرور و یافتن محتوا استفاده می‌کنند. حتی در فروشگاه‌های آنلاین نیز می‌توانید یک تصویر کوچک شده از کالاها را در جستجوهای خود مشاهده کنید.

نحوه‌ی ایجاد تصویر بندانگشتی

در اغلب موارد کاربردی که بیان شد، به صورت خودکار و سیستماتیک یک تصویر کوچک شده از روی کل محتوای تصویر اصلی ایجاد می‌شود و در مکانی ذخیره می‌شود تا در دسترسی‌های آتی به پردازش و کوچک‌سازی مجدد آن نیازی نباشد. با این حال در برخی موارد که تصویر اصلی حاوی المان‌های بسیاری است استفاده از بخشی از تصویر که حاوی مشخصه‌های اصلی آنست (نظیر چهره فرد در یک اثر هنری) برای ایجاد Thumbnail مناسب‌تر به نظر می‌رسد.

ابعاد این تصاویر در سامانه‌ها و نرم افزارهای مختلف متغیر بوده و معمولا طول آن چیزی بین 100 تا 200 پیکسل می‌باشد.

تصویر بندانگشتی Thumbnail
تصویر بندانگشتی در نرم افزار مدیریت فایل File Explorer ویندوز

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکپیدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

2 thoughts on “تصویر بندانگشتی Thumbnail

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *