تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

آشنایی با اجزای مختلف نوار عنوان در مایکروسافت اکسل

نوار عنوان (Title bar) نام ناحیه‌ای است که در بخش بالایی محیط اکسل قابل مشاهده است. این نوار علاوه بر اطلاعاتی پیرامون ورک بوک فعلی تعدادی از ابزارهای پرکاربرد اکسل را نیز شامل می‌شود. همچنین گزینه‌هایی برای نمایش یا پنهان کردن ریبون و مدیریت پنجره از طریق نوار عنوان در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. در این قسمت از مجموعه آموزشی مایکروسافت اکسل با جزئیات این نوار بیشتر آشنا می‌شوید.

اجزای مختلف نوار عنوان اکسل

نوار عنوان شامل تعدادی آیتم اصلی است که برای کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. محل قرارگیری و ظاهر این اجزا در حالت ابتدایی مشابه با تصویر زیر می‌باشد.

نمایی از اجزای مختلف نوار عنوان اکسل

نوار ابزار دسترسی سریع (Quick Access Toolbar)

نوار ابزار دسترسی سریع ناحیه‌ای در سمت چپ نوار عنوان است که مجموعه‌ای از دستورات پرکاربرد اکسل را دربرمی‌گیرد. در واقع این نوار ابزار در حالت پیشفرض با نوار عنوان اکسل ادغام شده است.

نوار ابزار دسترسی سریع در ابتدا شامل دکمه‌های ذخیره سازی (Save) و همچنین آندو (Undo) و ریدو (Redo) برای بازگردانی اعمال انجام شده و انجام مجدد آن‌ها می‌باشد. البته شما می‌توانید محل پیشفرض و دستورات موجود در این نوار ابزار را هم تغییر دهید.

بیشتر بخوانید: سفارشی سازی نوار ابزار دسترسی سریع در مایکروسافت اکسل

اطلاعات مربوط به ورک بوک فعلی

در حالت عادی نام ورک بوک فعلی در بخش میانی نوار عنوان نمایش داده می‌شود. اگر ورک بوک فعلی ذخیره شده باشد نام فایل ورک بوک در این قسمت قابل مشاهده خواهد بود. در غیراینصورت عنوان پیشفرضی که برای ورک بوک های ذخیره نشده استفاده می‌شود را مشاهده می‌کنید. این عنوان پیشفرض با واژه Book (به معنای کتاب) آغاز می‌شود و با یک عدد خاتمه پیدا می‌کند.

دکمه های مدیریت پنجره در نوار عنوان اکسل

در بخش سمت راست نوار عنوان تعدادی دکمه قابل مشاهده است. سه دکمه اول از سمت راست مربوط به دستورات مدیریت پنجره است که با سایر پنجره‌های معمولی مشترک است.

دکمه Close که با آیکن ضربدر نمایش داده می‌شود برای بستن پنجره جاری به کار می‌رود. در صورتی که ورک بوک مربوط به این پنجره ذخیره نشده باشد اکسل با نمایش هشداری از شما می‌خواهد نسبت به ذخیره کردن یا ذخیره نکردن ورک بوک و یا لغو عمل خروج تصمیم‌گیری کنید.

دکمه میانی با نام Restore Down/Maximize برای بیشینه کردن پنجره (پوشاندن تمام فضای قابل استفاده صفحه) یا بازگرداندن پنجره به حالت عادی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دکمه سوم با عنوان Minimize به منظور کمینه کردن پنجره به کار می‌رود. با کمک این دکمه پنجره فعلی به بخش نوار وظیفه (تسکبار) ویندوز کمینه می‌شود. برای بازگرداندن پنجره به حالت عادی کافیست روی عنوان یا آیکن پنجره در تسکبار کلیک کنید.

گزینه های نمایش ریبون (Ribbon Display Options)

چهارمین دکمه از سمت راست مربوط به گزینه های نمایش ریبون اکسل می‌باشد. در حالت پیشفرض، بخش ریبون (Ribbon) به صورت کامل (شامل زبانه ها و دستورات مربوط به هر زبانه) قابل مشاهده است.

دکمه نمایش یا پنهان کردن ریبون در اکسل

Ribbon Display Options به شما اجازه می‌دهد برای فراهم آوردن فضای بیشتر، دستورات موجود در زبانه های ریبون یا کل ریبون را پنهان کنید.

جزئیات این گزینه‌ها که مشابه با گزینه های نمایش ریبون در مایکروسافت ورد است را می‌توانید در مقاله آشنایی با جزئیات ریبون دستورات در ورد مطالعه کنید.

گزینه ورود به حساب کاربری و اطلاعات کاربر لاگین شده

شما می‌توانید با اطلاعات حساب کاربری شخصی‌تان در مایکروسافت اکسل لاگین کنید. انجام این کار مزایایی از جمله امکان کار روی ورک بوک های ذخیره شده در Microsoft OneDrive را به همراه خواهد داشت. این حساب کاربری لزوما می‌بایست یکی از حساب‌های کاربری مایکروسافت باشد.

در صورتی که وارد حساب کاربری خود نشده باشید در نوار عنوان گزینه‌ای تحت عنوان Sign in مشاهده می‌کنید. با کلیک روی این گزینه جعبه‌ای مشابه با تصویر زیر برای ورود به حساب کاربری نمایش داده می‌شود. در این بخش می‌توانید با اطلاعات حساب کاربری خود که قبلا ایجاد کرده‌اید لاگین کنید یا حساب کاربری جدیدی بسازید.

نمایی از صفحه لاگین به حساب کاربری در اکسل که پس از کلیک روی دکمه Sign in در نوار عنوان نمایان می‌شود.

پس از ورود به حساب کاربری، نام شما همراه با تصویر پروفایلتان در نوار عنوان نمایش داده می‌شود.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *