تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

مایکروسافت پینت Microsoft Paint

مایکروسافت پینت یا Microsoft Paint چیست؟

مایکروسافت پینت (Microsoft Paint) نام یک نرم افزار ویرایش گرافیک های شطرنجی (Raster Graphics editor) است که در تمام نسخه های سیستم عامل ویندوز تعبیه شده است. این نرم افزار توسط شرکت مایکروسافت توسعه یافته است.

مایکروسافت پینت به دلیل سادگی و قابلیت های کلی موجود در آن، گزینه‌ای مناسب برای کودکان و همچنین کاربرانی است که به تازگی با رایانه آشنا شده‌اند. از سوی دیگر این برنامه معمولا به عنوان نرم افزاری دم دستی برای انجام ویرایش های ساده روی تصاویر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نمایی از نرم افزار مایکروسافت پینت Microsoft Paint
نمایی از محیط نرم افزار Microsoft Paint در ویندوز 10

با عرضه ویندوز 7، مایکروسافت پینت با تغییرات مختلفی در رابط کاربری گرافیکی و امکانات روبرو شد. نوار ابزار برنامه که در نسخه های پیشین به صورت پیشفرض در سمت چپ نرم افزار قرار گرفته بود پس از این تغییرات در قالب یک ریبون به بالای نرم افزار منتقل شد و با جعبه رنگ‌ها ادغام شد.

همزمان، ابزار رسم شکل نیز گسترده‌تر شد. اشکالی مانند مثلث، لوزی، پنج ضلعی، فلش، ستاره، قلب و … به این فهرست افزوده شد. همچنین پس از رسم اشکال امکان جابجایی، حذف و ویرایش آن‌ها تا زمانی که شکل از حالت فعال خارج نشده است وجود دارد.

نمایی از نرم افزار مایکروسافت پینت Microsoft Paint در ویندوز XP
نمایی از نسخه قدیمی نرم افزار Microsoft Paint در ویندوز XP

ویژگی ها و امکانات Microsoft Paint

مایکروسافت پینت دارای قابلیت‌های مختلفی است که به کاربر اجازه می‌دهد در بخش فراهم شده به ترسیم و ویرایش تصاویر بپردازد. از جمله مهم‌ترین این قابلیت ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ترسیم آزادانه با کمک ابزار Pencil
 • رسم اشکال رایج مانند خط، منحنی، مستطیل، مربع، چند ضلعی، بیضی و دایره. همینطور امکان رسم اشکالی مانند مثلث، ستاره، لوزی و … در نسخه ویندوز 7 به بعد
 • ترسیم با قلم مو (Brush) های مختلف
 • نوشتن متن با کمک ابزار Text
 • رنگ آمیزی اشکال یا نواحی داخلی بخش های بسته (Fill with color)
 • انتخاب رنگ از داخل تصویر با کمک ابزار Color picker به منظور استفاده از رنگ برای ترسیم اشکال و …
 • پاک کردن با کمک ابزار Eraser
 • انتخاب ناحیه‌ای از تصویر به صورت مستطیلی شکل یا آزاد با استفاده از ابزار Select (برای جابجایی، حذف یا کپی Copy و کات Cut)
 • بزرگنمایی یا کوچک کردن نمایشی تصویر
 • چرخش تصویر (Rotate)
 • آینه یا معکوس کردن افقی و عمودی تصویر (Flip horizontal و Flip Vertical)
 • تغییر اندازه تصویر (Resize)
 • مورب کردن تصویر (Skew)
 • کراپ کردن (Crop) با جابجایی و محدود کردن محیط قابل ترسیم از طریق مربع کوچک گوشه پایین سمت راست و مربع‌های میانی در لبه‌های راست و پایین. البته در ویندوز 7 به بعد می‌توانید پس از انتخاب ناحیه موردنظر با کمک ابزار Crop به راحتی این کار را انجام دهید.
 • آندو و ریدو کردن تغییرات انجام شده
 • نمایش (یا باز کردن) و ذخیره سازی تصاویر در فرمت های مختلفی نظیر PNG و JPEG و BMP و GIF و TIFF
 • چاپ (Print)
 • معکوس (Invert) کردن رنگ ها
 • قرار دادن تصویر به عنوان زمینه دسکتاپ
 • پشتیبانی از خط کش‌های افقی و عمودی (Rulers) در نسخه‌های جدید و همینطور نمایش خطوط شبکه‌ای (Gridlines) به عنوان راهنما

نحوه رسم اشکال و ویرایش تصاویر در پینت

انتخاب بخشی از تصویر، رسم شکل ها و خطوط یا تعیین ناحیه نگارش متن در Microsoft Paint همانند اغلب نرم افزارهای ویرایش گرافیکی، با کمک ماوس انجام می‌شود.

برای این منظور کافیست کاربر ابتدا ابزار موردنظر خود را انتخاب کند. سپس در نقطه‌ای که می‌خواهد رسم شکل یا انتخاب ناحیه را آغاز کند کلید سمت چپ ماوس را فشار داده و با جابجا کردن ماوس ابعاد شکل یا ناحیه را مشخص کند. در نهایت با رها کردن کلید ماوس کار تمام می‌شود.

برای حذف بخش‌هایی از تصویر می‌توانید از ابزار Eraser استفاده کنید که عملکردی مشابه با یک پاک‌کن دارد. همچنین می‌توانید ابتدا ناحیه‌ای از تصویر را انتخاب نموده و سپس کلید Delete را فشار دهید.

تغییر شکل تصویر

ابزارهایی مانند چرخش، تغییر اندازه، مورب سازی و معکوس سازی در صورتی که بخشی از تصویر انتخاب شده باشد روی همان بخش اعمال می‌شوند. در غیراینصورت تمام تصویر را هدف قرار می‌دهند.

عمل چرخش در مایکروسافت پینت تنها با زاویه‌های 90 درجه به سمت چپ و راست و 180 درجه قابل انجام است. گفتنی است میزان تغییر اندازه در نسخه ویندوز 7 به بعد علاوه بر درصد از واحد پیکسل نیز پشتیبانی می‌کند. مقدار مورب سازی افقی یا عمودی هم براساس درجه مشخص می‌شود.

بخش تغییر اندازه و مورب سازی در مایکروسافت پینت
بخش تغییر اندازه و مورب سازی

در نسخه ویندوز 7 به بعد ابزار ویژه‌ای که برای کراپ کردن درنظر گرفته شده است تنها در صورت انتخاب بودن ناحیه‌ای از تصویر فعال می‌شود. با کلیک روی این ابزار تنها بخش انتخاب شده باقی می‌ماند و سایر نواحی حذف می‌شود.

رنگ ها

در Microsoft Paint از دو رنگ استفاده می‌شود. رنگ اول که Foreground color نام دارد به عنوان رنگ قلم و قلم مو، متن و خطوط اطراف شکل‌ها به کار می‌رود. رنگ دوم هم که Background color نام دارد توسط ابزار Eraser و به عنوان رنگ داخل اشکال (هنگام رسم کردن اشکال) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هنگام استفاده از ابزار Fill with color نیز با کلیک روی یک ناحیه بسته، آن بخش با رنگ Foreground رنگ‌آمیزی می‌شود. اما با راست کلیک کردن روی یک ناحیه، از رنگ Background برای رنگ‌آمیزی آن بخش استفاده می‌شود.

در نسخه های جدید (از ویندوز 7 به بعد)، کاربر برای تغییر این رنگ‌ها می‌تواند ابتدا روی جعبه مربوط به یکی از این دو رنگ کلیک کند (جعبه Color 1 یا Color 2 در تصویر اول). سپس با انتخاب رنگ موردنظر خود از جعبه رنگ‌های آماده، Foreground color یا Background color را تغییر دهد. در نسخه های قدیمی‌تر هم با کلیک کردن یا راست کلیک کردن روی یکی از رنگ‌ها در جعبه رنگ‌های آماده به ترتیب آن رنگ به عنوان Foreground color و Background color انتخاب می‌شود.

رسم دایره، مربع و خط صاف

در نرم افزار مایکروسافت پینت ابزار جداگانه‌ای برای رسم دایره یا مربع وجود ندارد. با اینحال کاربر می‌تواند با ترفند ساده‌ای این اشکال را با کمک ابزارهای موجود رسم نماید.

برای این منظور کافیست هنگام استفاده از ابزار بیضی یا مستطیل، کلید Shift را پایین نگه دارید تا به ترتیب شکل‌های دایره یا مربع رسم شود. به عبارت دقیق‌تر با فشردن کلید شیفت هنگام ترسیم یک شکل در Microsoft Paint، آن شکل با طول و عرض یکسان رسم می‌شود.

فشردن کلید شیفت هنگام استفاده از ابزار خط نیز به کاربر کمک می‌کند به آسانی خط موردنظر خود را به صورت افقی، عمودی یا با زاویه 45 درجه در جهت دلخواه رسم نماید.

راهنمای ویرایش تصویر و عکس در مایکروسافت پینت

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *