تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

تغییر اندازه تصویر در ویندوز با کمک مایکروسافت پینت

تغییر اندازه تصویر یکی از ویرایش های متداول و البته ساده‌ای است که روی تصاویر دیجیتال انجام می‌شود. خوشبختانه برای تغییر اندازه یک تصویر لزوما نیاز به ابزارهای حرفه‌ای مانند فتوشاپ ندارید. اگر از ویندوز استفاده می‌کنید می‌توانید به سادگی با کمک مایکروسافت پینت اندازه تصویر را تغییر دهید و تصویر را کوچکتر یا بزرگتر کنید.

چگونه اندازه یک تصویر را در مایکروسافت پینت تغییر دهیم؟

برای تغییر اندازه یک تصویر در مایکروسافت پینت و بزرگ یا کوچک کردن آن کافیست مراحل ساده زیر را دنبال کنید:

گام اول: ابتدا Microsoft Paint را اجرا کنید. سپس فایل تصویر موردنظر را با کمک گزینه Open در منوی File باز کنید.

گام دوم: روی گزینه Resize در ریبون پینت کلیک کنید یا میانبر صفحه کلید Ctrl+W را فشار دهید.

گزینه Resize در ریبون پینت برای تغییر اندازه و بزرگ یا کوچک کردن تصویر

با انجام این کار پنجره Resize and Skew مشابه با تصویر زیر نمایان می‌شود.

پنجره Resize and Skew برای تغییر اندازه تصویر در مایکروسافت پینت

گام سوم: اگر می‌خواهید اندازه تصویر را براساس درصد تغییر دهید گزینه Percentage را در بخش Resize انتخاب کنید. برای تغییر اندازه براساس ابعاد تصویر (برحسب پیکسل) نیز لازم است گزینه Pixels را انتخاب کنید.

تغییر اندازه تصویر براساس درصد و پیکسل در پینت

در ادامه مقدار جدید برای اندازه افقی و عمودی تصویر را به ترتیب در جعبه های روبروی گزینه Horizontal و Vertical در بخش Resize درج کنید.

توجه داشته باشید مقادیری که در حالت پیکسل به صورت پیشفرض در این جعبه ها مشاهده می‌کنید ابعاد فعلی تصویر را نشان می‌دهند. با وارد کردن مقادیر بزرگتر، تصویر بزرگتر خواهد شد و با وارد کردن مقادیر کوچکتر، تصویر کوچکتر خواهد شد. در حالت درصد هم مقدار 100 برای وجه افقی یا عمودی به معنای اندازه فعلی تصویر برای آن وجه است. به طور مشابه مقدار 50 و 200 برای این جعبه ها در حالت درصد به ترتیب به معنای نصف اندازه فعلی و دو برابر اندازه فعلی است.

فراموش نکنید اگر گزینه Maintain aspect ratio تیک خورده باشد با تغییر هرکدام از اندازه‌های افقی یا عمودی، اندازه وجه دیگر به صورت خودکار متناسب با نسبت ابعاد فعلی تصویر تغییر می‌کند. در صورتی که می خواهید مقادیر هر وجه را آزادانه تغییر دهید ابتدا تیک کنار این گزینه را بردارید.

گام چهارم: در پایان روی دکمه OK کلیک کنید. به این ترتیب اندازه تصویر براساس مقادیر جدید تغییر می‌کند.

کوچک و بزرگ کردن تصویر در نسخه های قدیمی پینت

اگر از نسخه های قدیمی پینت (ویندوز ویستا و پیش از آن) استفاده می‌کنید برای تغییر اندازه تصاویر لازم است گزینه Stretch/Skew را از منوی Image انتخاب کنید.

گزینه Stretch/Skew در نسخه های قدیمی مایکروسافت پینت برای تغییر اندازه تصویر

سپس در پنجره نمایان شده در بخش Stretch می‌توانید اندازه تصویر را مشابه با آنچه برای نسخه های جدید گفته شد تغییر دهید. با این تفاوت که در نسخه های قدیمی صرفا این کار براساس درصد امکان پذیر است.

تغییر اندازه تصویر در نسخه های قدیمی Microsoft Paint براساس درصد

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *