تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

بیت مپ Bitmap

بیت مپ یا Bitmap چیست؟

بیت مپ (Bitmap) در رایانه به نگاشتی گفته می‌شود که مقداری را از یک دامنه (مثلا اعداد صحیح) به مقادیر بیتی نگاشت می‌کند. در گرافیک رایانه‌ای نیز، بیت‌مپ نوعی فرمت فایل تصویری است که برای ذخیره‌سازی تصاویر دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در فرمت بیت مپ، تصویر به واحدها (یا نقاطی) به نام پیکسل تقسیم می‌شود و اطلاعات رنگی متناظر با هر پیکسل به همان پیکسل نگاشت می‌شود. فرمت فایل‌های تصویری استانداردی نظیر BMP, JPEG, GIF، PNG و TIFF همگی تصاویر را مبتنی بر نقشه‌ی بیتی ذخیره می‌کنند که البته فرمت BMP از جمله فرمت‌های بیت‌مپ بدون فشرده‌سازی است. اما کاربرد گونه‌های فشرده شده به خصوص در وبسایت‌ها که حجم محتوا در آن‌ها از اهمیت ویژه‌ای در بهبود سرعت لود صفحات و انتقال داده‌ها برخوردار است رواج بیشتری دارد. به علاوه اینگونه از تصاویر با صرفه‌جویی در میزان فضای مورد نیاز برای ذخیره‌سازی از محبوبیت بیشتری نسبت به فرمت فشرده نشده برخوردار است.

در تصاویر بیت مپ فشرده نشده، محتوای هر پیکسل با یک عمق رنگ مشخص برای هر پیکسل نگه‌داری می‌شود (تعداد پیکسل مورد استفاده برای ذخیره‌ی رنگ هر پیکسل را عمق رنگ یا Color Depth می‌نامند).

مشکلی که در تصاویر مبتنی بر Bitmap وجود دارد اینست که با بزرگ‌نمایی بیش از اندازه، نقاط تصویر به صورت بلاکی و مبهم در می‌آید در حالی که این مشکل در گرافیک‌های برداری وجود ندارد.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

2 thoughts on “بیت مپ Bitmap

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *