تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

چرخش و آینه کردن تصویر با کمک مایکروسافت پینت

چرخش و آینه یا قرینه کردن تصویر یکی از ویرایش های متداول و البته ساده‌ای است که روی تصاویر دیجیتال انجام می‌شود. خوشبختانه برای چرخش و آینه کردن یک عکس لزوما نیاز به ابزارهای حرفه‌ای مانند فتوشاپ ندارید. اگر از ویندوز استفاده می‌کنید می‌توانید به سادگی با کمک مایکروسافت پینت تصویر را با زاویه‌های متداول 90 و 180 درجه بچرخانید یا به صورت افقی و عمودی آینه کنید.

چگونه یک تصویر را در مایکروسافت پینت بچرخانیم یا آینه کنیم؟

برای چرخاندن و آینه یا معکوس کردن یک تصویر در مایکروسافت پینت کافیست مراحل ساده زیر را دنبال کنید:

گام اول: ابتدا Microsoft Paint را اجرا کنید. سپس فایل تصویر موردنظر را با کمک گزینه Open در منوی File باز کنید.

گام دوم: روی گزینه Rotate (با عنوان کامل Rotate or flip) در ریبون پینت کلیک کنید.

گام سوم: اگر می‌خواهید تصویر را بچرخانید لازم است یکی از گزینه‌های Rotate right 90° (برای چرخش 90 درجه به سمت راست)، Rotate left 90° (برای چرخش 90 درجه به سمت چپ) یا Rotate 180° (برای چرخش 180 درجه) را از فهرست نمایان شده انتخاب کنید.

چرخش یا معکوس کردن تصویر در مایکروسافت پینت با کمک گزینه Rotate or flip

برای آینه یا معکوس کردن عمودی و افقی نیز می‌توانید به ترتیب یکی از گزینه های Flip vertical یا Flip horizontal را انتخاب کنید.

نکته: اشکال (مانند مستطیل، ستاره و …) در Microsoft Paint درست پس از رسم در حالت انتخاب باقی می‌مانند. جالب است بدانید تا زمانی که یک شکل از حالت انتخاب خارج نشده با کمک گزینه‌های فوق می‌توانید شکل را هم بچرخانید یا آینه کنید. اگر هم بخشی از تصویر را انتخاب کنید امکان چرخش و آینه کردن آن بخش با استفاده از این گزینه‌ها وجود دارد. (برای انتخاب بخشی از تصویر می‌توانید از ابزار انتخاب یا Selection کمک بگیرید).

چرخش و قرینه کردن تصویر در نسخه های قدیمی پینت

اگر از نسخه های قدیمی پینت (ویندوز ویستا و پیش از آن) استفاده می‌کنید برای چرخش یا آینه کردن تصاویر لازم است گزینه Flip/Rotate را از منوی Image انتخاب کنید. همینطور می‌توانید از میانبر صفحه کلید Ctrl+R کمک بگیرید.

گزینه Flip/Rotate در نسخه های قدیمی Microsoft Paint برای چرخش و آینه کردن تصویر

به این ترتیب پنجره‌ای به نام Flip and Rotate مشابه با تصویر زیر نمایان می‌شود. در این پنجره متناسب با اینکه می‌خواهید تصویر را به صورت عمودی یا افقی آینه کنید می‌توانید یکی از گزینه‌های Flip vertical یا Flip horizontal را انتخاب کنید. برای چرخش نیز لازم است ابتدا گزینه Rotate by angle را انتخاب کنید. سپس برای چرخش 90 درجه به سمت راست گزینه 90°، برای چرخش 180 درجه گزینه 180° و برای چرخش 270 درجه (یا همان 90 درجه به سمت چپ) هم گزینه 270° را انتخاب کنید. در پایان روی دکمه OK کلیک کنید تا تغییرات روی تصویر اعمال شود.

پنجره Flip and Rotate در نسخه های قدیمی مایکروسافت پینت برای چرخش و قرینه کردن عکس

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *