تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

بریدن (کات)، رونوشت برداری (کپی) و الصاق (پیست) Cut, Copy and Paste

بریدن (کات)، رونوشت برداری (کپی) و الصاق (پیست) Cut, Copy and Paste چیست؟

در رایانه دستورات بریدن (کات یا Cut)، رونوشت برداری (کپی یا Copy) و الصاق (پیست یا Paste) دستوراتی مرتبط هستند که برای انتقال داده ها میان یک مبدأ و مقصد مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دستور Cut (بریدن یا کات)، داده را از مکان اصلی خود حذف می‌کند و آن را در فضایی به نام کلیپ‌بورد به صورت موقت ذخیره می‌کند. در حالی که دستور Copy (رونوشت برداری یا کپی)، از داده یک نسخه تکراری روی کلیپ بورد ذخیره می‌کند و نسخه اصلی را از مبدأ حذف نمی‌کند. این داده ذخیره شده در محلی که دستور Paste (الصاق، الحاق یا چسباندن) فراخوانی شود قرار داده می‌شود. بنابراین برای انتقال داده از مبدأ به مقصد لازم است یکی از دنباله اعمال Cut و Paste (برای انتقال داده به مقصد همراه با حذف آن از مبدأ) یا Copy و Paste (برای ایجاد یک نمونه‌ی تکراری از داده مبدأ در مقصد) به صورت متوالی انجام شود.

ممکن است تمام این اعمال در داخل یک نرم افزار یا نمونه‌های مختلف آن انجام شود. برای مثال در یک برنامه واژه پرداز، کاربر می‌تواند بخشی از متنی که داخل یک سند قرار گرفته است را کپی کند. به این ترتیب متن در کلیپ بورد به صورت موقت نگه داری می‌شود. سپس با انجام عمل پیست در محلی دیگر از همان سند یا داخل یک سند دیگر، نسخه‌ای از متن در محل موردنظر قرار می‌گیرد.

همچنین ممکن است مبدأ و مقصد داده‌ها در اعمال کپی یا کات و پیست به نرم افزارهای مختلفی متعلق باشد. کپی کردن تصویری از یک نرم افزار ویرایش تصویر و پیست کردن آن در سندی از یک واژه پرداز نمونه‌ای از همین حالت است.

توجه داشته باشید انتقال داده ها با کمک این دستورات از مبدأ به مقصد در صورتی امکان‌پذیر است که این عمل توسط نرم افزار یا محیط مقصد مجاز و قابل انجام باشد و از داده کپی یا کات شده پشتیبانی کند. برای مثال در یک فیلد متنی یا یک ویرایشگر متن مانند Microsoft Notepad نمی‌توانید محتوای تصویری کپی شده از Microsoft Paint را Paste کنید.

گفتنی است اصطلاح بریدن و چسباندن (Cut and Paste) از عمل رایج بریدن بخشی از یک متن یا تصویر با قیچی از روی کاغذ و چسباندن آن روی کاغذی دیگر گرفته شده است. با توجه به فراوانی استفاده از این دستورات در نرم‌افزارهای مختلف (از جمله ویرایشگرهای متن و تصویر)، در اکثر برنامه‌های کاربردی از این اعمال پشتیبانی می‌شود.

روش‌های رایج Cut, Copy و Paste

برای انجام این اعمال معمولا ابتدا داده‌ای که قصد انتقال آن را داریم در مبدأ انتخاب کرده و سپس دستور Cut یا Copy را اجرا می‌کنیم. این داده می‌تواند بخشی از یک متن یا تصویر در یک نرم افزار ویرایشگر باشد که با کمک یک ماوس انتخاب شده است یا برای مثال فایلی باشد که با کلیک روی آیکن آن در یک نرم افزار مدیریت فایل انتخاب شده است.

پس از کات یا کپی کردن المان به سراغ مقصد رفته و دستور Paste را در محل مناسب اجرا می‌کنیم تا داده به مقصد موردنظر منتقل شود. گفتنی است این مبدأ و مقصد ممکن است هر دو داخل یک برنامه (یا یک سند) و یا در برنامه‌هایی مجزا باشند.

دسترسی به این دستورات معمولا از روش‌های متنوعی نظیر منوهای استاندارد (معمولا منوی Edit)، نوار ابزار، منوی زمینه (Context menu) و میانبرهای صفحه کلید امکان‌پذیر است. در سیستم عامل ویندوز، معمولا کلید ترکیبی Ctrl + X برای عمل Cut، کلید ترکیبی Ctrl + C برای عمل Copy و کلید ترکیبی Ctrl + V برای عمل Paste استفاده می‌شود.

دستورات بریدن (کات)، رونوشت برداری (کپی) و الصاق (پیست) Cut و Copy و Paste
دستورات بریدن (کات)، رونوشت برداری (کپی) و الصاق (پیست) در منوی Edit و منوی زمینه نرم افزار Microsoft Notepad

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *