بریدن، رونوشت برداری و الصاق Cut, Copy and Paste

بریدن، رونوشت برداری و الصاق Cut, Copy and Paste چیست؟

در رایانه دستورات بریدن، رونوشت برداری و الصاق (Cut, Copy and Paste) دستوراتی مرتبط هستند که برای انتقال داده‌ها میان یک مبدا و مقصد مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دستور Cut (بریدن یا کات)، داده را از مکان اصلی خود حذف می‌کند و آن را در فضایی به نام کلیپ‌بورد به صورت موقت ذخیره می‌کند. در حالی که دستور Copy (رونوشت برداری یا کپی)، از داده یک نسخه‌ی تکراری روی کلیپ بورد ذخیره می‌کند و نسخه‌ی اصلی را از مبدأ حذف نمی‌کند. این داده‌ی ذخیره شده در محلی که دستور Paste (الصاق، الحاق یا چسباندن) فراخوانی شود قرار داده می‌شود. بنابراین برای انتقال داده از مبدأ به مقصد لازم است یکی از دنباله اعمال Cut و Paste (برای انتقال داده به مقصد همراه با حذف آن از مبدأ) یا Copy و Paste (برای ایجاد یک نمونه‌ی تکراری از داده‌ی مبدأ در مقصد) به صورت متوالی انجام شود.

اصطلاح بریدن و چسباندن (Cut and Paste) از عمل رایج بریدن بخشی از یک متن با قیچی از روی کاغذ و چسباندن آن روی کاغذی دیگر گرفته شده است. با توجه به فراوانی استفاده از این دستورات در نرم‌افزارهای مختلف (از جمله ویرایشگرهای متن و تصویر)، در اکثر برنامه‌های کاربردی از این اعمال پشتیبانی می‌شود.

روش‌های رایج Cut, Copy و Paste

برای انجام این اعمال معمولا ابتدا داده‌ای که قصد انتقال آن را داریم در مبدأ انتخاب کرده و سپس دستور Cut یا Copy را اجرا می‌کنیم. این داده می‌تواند بخشی از یک متن یا تصویر در یک نرم افزار ویرایشگر باشد که با عملی نظیر Drag and drop انتخاب شده است یا حتی فایلی باشد که با کلیک روی آیکون آن در یک نرم افزار مدیریت فایل انتخاب شده است. سپس به مقصد رفته و دستور Paste را در محل مناسب اجرا می‌کنیم تا داده به مقصد موردنظر منتقل شود. گفتنی است این مبدأ و مقصد ممکن است هردو در داخل یک برنامه (یا یک سند) و یا در برنامه‌هایی مجزا باشند.

دسترسی به این دستورات معمولا از روش‌های متنوعی نظیر منوهای استاندارد (معمولا منوی Edit)، نوار ابزار، منوی زمینه (Context menu) و کلیدهای میانبر امکان‌پذیر است. در سیستم عامل ویندوز، معمولا کلید ترکیبی Ctrl + X برای عمل Cut، کلید ترکیبی Ctrl + C برای عمل Copy و کلید ترکیبی Ctrl + V برای عمل Paste استفاده می‌شود.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *