تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

نسخه نرم افزار Software Version

نسخه نرم افزار یا Software Version چیست؟

نسخه نرم افزار (Software Version) به اعداد یا نامی گفته می‌شود که به وضعیت‌های مختلف یک نرم افزار منتسب می‌شود و نشان‌دهنده‌ی میزان بهبودها و تغییراتی است که در حین توسعه یا انتشار نمونه‌های مختلف یک نرم افزار نسبت به نمونه‌ی پیشین ایجاد شده است.

روش‌های مختلفی برای نسخه‌بندی نرم‌افزارها وجود دارد اما رایج‌ترین آنها مدل مبتنی بر دنباله است. در این روش، دنباله‌ای از اعداد (و گاهی اوقات حروف) برای تعیین نسخه مورد استفاده قرار می‌گیرد. عناصر این دنباله معمولا با استفاده از نقطه از یکدیگر جدا می‌شوند که بسته به شِمای مورد استفاده برای نسخه‌بندی ممکن است تعداد این عناصر متفاوت باشد.

به عنوان مثال، 4.1.3.5 می‌تواند نشانگر نسخه‌ای از یک نرم افزار باشد. اولین عدد در این دنباله (که عدد اصلی یا major number نامیده می‌شود) دارای بالاترین سطح اهمیت می‌باشد و تنها در صورتی افزایش می‌یابد که تغییرات مهم و اساسی در کد و عملکرد نرم افزار صورت گرفته باشد. این درجه‌ی اهمیت در ارقام بعدی رفته رفته کاهش می‌یابد به طوری که تغییرات در زمینه‌ی ظاهر یا زبان‌های پشتیبانی شده ممکن است در رقم چهارم نسخه اثر بگذارد. عدد دوم این دنباله (که minor number نامیده می‌شود) در صورتی تغییر می‌کند که قابلیت‌های اندکی به نرم‌افزار افزوده شده باشد یا باگ‌های مهمی از آن برطرف شده باشد. یکی دیگر از ارقامی که معمولا در نسخه نمایش داده می‌شود رقم بازبینی (revision number) نام دارد و زمانی که باگ‌های کوچکی از نرم‌افزار رفع شده باشد تغییر می‌کند. علاوه بر این سه رقم بسته به سیاست توسعه دهنده‌ی نرم افزار، رقم ساخت (build number) نیز در حین نسخه‌بندی مشخص می‌شود. ممکن است توسعه دهندگان یک نرم افزار برای بیان میزان تغییرات نسبت به نسخه‌ی پیشین، از روی چند عدد در بخش minor یا revision به یک باره پرش کنند. به عنوان مثال ممکن است پس از نسخه 5.1 یک نرم افزار، نسخه 5.5 آن عرضه شود.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *