تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

کراپ Crop

کراپ یا Crop چیست؟

کراپ یا برش (Crop) در مورد تصاویر به عملی اطلاق می‌شود که طی آن بخشی از یک تصویر حذف می‌شود. هدف از این عمل، معمولا حذف بخش‌های نامناسب و ناخواسته، تغییر نسبت تصویر یا تأکید بیشتر روی بخشی از تصویر است.

به عنوان مثال ممکن است در یک عکس دو نفره که همراه با دوست‌تان انداخته‌اید، یک شئ ناخواسته یا یک رهگذر وجود داشته باشد که از زیبایی تصویر کاسته باشد یا تصویر دیجیتالی با نسبت عرض به ارتفاع 4:3 در اختیار داشته باشید که در تلویزیونی با نسبت تصویر 16:9 چندان جالب به نظر نرسد و از ظرفیت نمایشگر به خوبی استفاده نکند. در چنین شرایطی بهترین کار کراپ کردن تصویر خواهد بود.

برای عکس‌های چاپ شده، این عمل به استفاده از قیچی نیاز دارد و در مورد تصاویر دیجیتال از نرم‌افزارهای ویرایش گرافیک (نظیر Microsoft Paint، Adobe Photoshop و …) برای Crop استفاده می‌شود. در اغلب این نرم‌افزارها کاربر می‌تواند با انتخاب ابزار کراپ و تعیین بخشی از تصویر، بخش‌های بیرون از ناحیه انتخاب شده را حذف نماید.

تفاوت کراپ و تغییر اندازه تصویر

فراموش نکنید در عمل Crop برخلاف مقیاس (Scale، تغییر اندازه یا Resize)، بخشی از تصویر را از دست خواهید داد. اما برای مثال اگر بخواهید با تغییر اندازه، نسبت تصویر را تغییر دهید تصویرتان دچار کشیدگی یا له‌شدگی خواهد شد و کیفیت خود را از دست خواهد داد، درحالی که در کراپ، اندازه‌ی تصویر تنها در اثر حذف بخشی از تصویر تغییر پیدا می‌کند و خللی در کیفیت تصویر وارد نمی‌شود. بنابراین با دقت بیشتری راجع به کاربرد این دو عمل و ناحیه‌ی کراپ تصویر تصمیم‌گیری کنید و برای تغییر نسبت تصویر هرگز از تغییر اندازه استفاده نکنید.

کراپ crop
استفاده از ابزار Crop در نرم‌افزار Adobe Photoshop برای حذف بخش‌های ناخواسته تصویر

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

2 thoughts on “کراپ Crop

 • آریو

  سلام،،،،، مرسی ،،،، خیلی عالی بود

  پاسخ دادن
  • امیرحسین شهسواری

   سلام بر شما ممنون از لطف تون.

   پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *