تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

پیکسل Pixel

پیکسل یا Pixel چیست؟

پیکسل (Pixel) به کوچکترین واحد تشکیل‌دهنده‌ی یک تصویر دیجیتال و هم‌چنین کوچکترین المان تصویری در یک نمایشگر اطلاق می‌شود. این واژه از ابتدای عبارت Pictures Element به معنای المان (جزء) تصویری گرفته شده است (در واقع بخش Pix دگرگون شده Pics از نظر املایی است و بخش el نیز از ابتدای واژه Element گرفته شده است).

برای درک بهتر مفهوم این اصطلاح می‌توان گفت هر تصویر دیجیتال در قالب شبکه‌ای دو بعدی از پیکسل‌ها شکل می‌گیرد که هر Pixel می‌تواند دارای شدت رنگی متفاوتی باشد. در سیستم‌های رنگی متداول نظیر RGB و CMYK، رنگ هر Pixel به ترتیب توسط سه مولفه (Red و Green و Blue) و چهار مولفه (Cyan و Magenta و Yellow و Key) تعیین می‌شود.

گاهی اوقات تعداد پیکسل‌ها در بعدهای مختلف با اصطلاح رزولوشن (Resolution) بیان می‌شود. هر Pixel در یک نمایشگر معمولا توسط یک نقطه یا مربع کوچک نمایش داده می‌شود. متناسب با کارت گرافیک و نمایشگر مورد نظر، تعداد و ترکیب رنگی پیکسل‌ها متغیر است. به عنوان مثال یک تصویر یا نمایشگر با رزولوشن 1280 x 768 دارای 983,040 پیکسل می‌باشد و به دوربین دیجیتالی که قادر به ثبت تصاویری با حداکثر ابعاد 3648 x 2736 می‌باشد یک دوربین 10 مگاپیکسلی می‌گویند (یک مگاپیکسل Megapixel برابر با یک میلیون پیکسل است. این واحد برای بیان تعداد کل پیکسل‌های یک تصویر یا تعداد المان‌های سنسور تصویر در یک دوربین دیجیتال یا نمایشگر مورد استفاده قرار می‌گیرد). این درحالیست که اغلب مردم معنای واقعی مگاپیکسل را نمی‌دانند و به اشتباه تصور می‌کنند صرفا مگاپیکسل بالاتر در یک دوربین دیجیتال بدون در نظر گرفتن سایر فاکتورها مترادف با کیفیت بالاتر آن است!

بیشتر بخوانید: آشنایی با پیشوند مگا یا Mega

اصطلاح Pixel در واحدهای سنجش مختلفی نیز به کار می‌رود که رایج‌ترین آن‌ها PPI یا Pixels per inch (تعداد پیکسل در هر اینچ) است و برای سنجش میزان تراکم پیکسلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. عمق رنگ (Color Depth) اصطلاح مرتبط دیگری در مورد تصاویر دیجیتال است که تعداد رنگ‌های متمایز قابل نمایش توسط هر پیکسل را مشخص می‌کند. برای مثال در تصویری با عمق رنگ 1 بیت در پیکسل، به هر پیکسل می‌توان یکی از دو رنگ متمایز را اختصاص داد.

پیکسل Pixel
عکس گرفته شده از پیکسل‌های تشکیل دهنده یک نمایشگر LCD – سه مستطیل کوچک آبی، سبز و قرمز که متناسب با مولفه‌های مختلف رنگ در هر پیکسل هستند Subpixel نام دارند.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *