تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

معکوس کردن رنگ های تصویر در مایکروسافت پینت

معکوس کردن رنگ ها یکی از انواع افکت های متداولی است که روی تصاویر دیجیتال اعمال می‌شود. اگر تصور می‌کنید برای معکوس کردن رنگ ها در یک تصویر لزوما نیاز به ابزارهای حرفه‌ای مانند فتوشاپ دارید در اشتباه هستید. شما می‌توانید به سادگی با کمک مایکروسافت پینت رنگ‌های تصویرتان را معکوس کنید.

نکته: با اعمال افکت معکوس سازی رنگ ها روی تصویر، هر رنگ به رنگ مقابل یا مخالفش در چرخ رنگ (Color Wheel) تبدیل می‌شود. برای مثال رنگ سفید به رنگ سیاه و رنگ سیاه به رنگ سفید تغییر می‌کند.

چگونه رنگ های تصویر را با کمک مایکروسافت پینت معکوس کنیم؟

برای معکوس سازی رنگ های تصویر در مایکروسافت پینت کافیست مراحل ساده زیر را دنبال کنید:

گام اول: ابتدا Microsoft Paint را اجرا کنید. سپس فایل تصویر موردنظر را با کمک گزینه Open در منوی File باز کنید.

گام دوم: اگر می‌خواهید رنگ های موجود در کل تصویر را معکوس کنید با کمک میانبر Ctrl+A تصویر را به طور کامل انتخاب کنید. در غیراینصورت ابزار Select را از زبانه Home در ریبون پینت انتخاب کنید و با کمک ماوس، ناحیه‌ای از تصویر که مدنظرتان است را انتخاب کنید.

گام سوم: روی بخش انتخابی از تصویر راست کلیک کنید. سپس از منوی باز شده گزینه Invert color را انتخاب کنید. البته به عنوان روشی سریع‌تر می‌توانید از میانبر Ctrl+Shift+I نیز استفاده کنید.

معکوس کردن رنگ های تصویر با کمک گزینه Invert color در مایکروسافت پینت

در تصویر زیر نمایی از نتیجه اعمال این افکت روی تصویر فوق را مشاهده می‌کنید:

نمایی از تصویر نگاتیو شده با اعمال معکوس سازی تصویر در Microsoft Paint

نکته: در نسخه های قدیمی پینت (ویندوز ویستا و پیش از آن) برای معکوس کردن رنگ‌ها می‌توانید در گام سوم گزینه Invert Colors را از منوی Image انتخاب کنید. به عنوان روشی سریع‌تر در این نسخه‌ها می‌توانید از میانبر Ctrl+I هم کمک بگیرید.

گزینه Invert colors برای معکوس کردن رنگ های تصویر در نسخه های قدیمی مایکروسافت پینت

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

4 thoughts on “معکوس کردن رنگ های تصویر در مایکروسافت پینت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *