دابل کلیک Double-click

دابل کلیک یا Double-click چیست؟

دابل کلیک (Double-click) به عمل فشردن دو مرتبه‌ای دکمه اصلی ماوس (در حالت پیشفرض کلید سمت چپ) بدون حرکت دادن آن گفته می‌شود. برای این منظور لازم است دکمه اصلی ماوس یک مرتبه فشرده، رها و مجددا به سرعت فشرده شود. به طوری که فاصله زمانی میان فشرده شدن اول و دوم به اندازه کافی کوتاه و ماوس نیز در طی این عمل ثابت بماند.

توجه داشته باشید برای Double-click کردن روی یک اِلمان لازم است مشابه با عمل کلیک، ابتدا کرسر یا مکان نمای ماوس روی آن المان قرار گیرد.

عمل دابل کلیک Double-click
شِمایی از نحوه انجام Double Click با کلید سمت چپ ماوس

کاربردهای رایج دابل کلیک

دابل کلیک کردن روی برخی از اِلمان ها در واسط های کاربری گرافیکی باعث انجام عمل معینی می‌شود که به آن المان اختصاص داده شده است. این عمل بسته به نوع المان یا نرم افزار می‌تواند متفاوت باشد و معمولا در مواردی دارای کاربرد است که کلیک کردن روی المان برای هدف دیگری درنظر گرفته شده باشد.

به عنوان مثال در حالت پیشفرض، کلیک کردن روی آیکن یک فایل در پنجره مدیریت فایل یا دسکتاپ ویندوز صرفا به انتخاب شدن فایل منجر می‌شود. این در حالیست که دابل کلیک کردن روی این آیکن‌ها برای اجرای برنامه یا باز کردن فایل مربوطه با نرم افزار پیشفرض به کار می‌رود.

به عنوان نمونه متداول دیگری از کاربرد Double-click می‌توان به استفاده از آن برای انتخاب واژه‌ها اشاره کرد. به این ترتیب که با انجام این عمل روی یک واژه در داخل یک متن قابل انتخاب، واژه به طور کامل انتخاب می‌شود. این درحالیست که برای مثال کلیک کردن روی متنی قابل ویرایش در یک تکست باکس باعث انتقال کرسر متنی به محل کلیک می‌شود.

همچنین با دابل کلیک کردن روی نوار عنوان یک پنجره در ویندوز، می‌توانید آن را بین حالت‌های بیشینه (Maximized) و معمولی تغییر اندازه دهید.

دابل تپ

در مورد صفحه نمایش های لمسی و تاچ پدها، حرکت ضربه دوتایی یا دابل تپ (Double Tap) معادل دابل کلیک می‌باشد. با اینحال عمل دابل تپ روی صفحه‌های لمسی در مقایسه با دابل کلیک از کاربرد کمتر و البته گاها متفاوتی برخوردار است.

مشکلات مرتبط با انجام صحیح دابل کلیک و راه حل‌های آن

هرچند دابل کلیک کردن برای اغلب کاربران معمولی عمل آسانی است اما ممکن است انجام این عمل برای کودکان یا کاربران مبتدی و همچنین کاربران دچار مشکلات فیزیکی نظیر عدم هماهنگی کافی میان عضلات دست و چشم دشوار باشد.

این موضوع می‌تواند از سرعت پایین در هنگام دو کلیک پی در پی یا ناتوانی در ثابت نگه داشتن ماوس حین انجام این عمل ناشی شود. از جمله رایج‌ترین اتفاقاتی که در این مواقع رخ می‌دهد وقوع دو کلیک مجزا به جای دابل کلیک (به دلیل فاصله طولانی میان کلیک‌ها) می‌باشد. همچنین ممکن است در اثر فشردن بیش از حد طولانی دکمه ماوس و ناتوانی در ثابت نگه داشتن آن، آیکن یا شئ موردنظر ناخواسته جابجا شود و عمل کشیدن و رها کردن رخ دهد.

در چنین حالتی برای حل این مشکلات می‌توان از روش‌های مختلفی کمک گرفت. برای مثال در اغلب سیستم عامل ها امکان کاهش سرعت لازم برای دابل کلیک فراهم شده است. این سرعت در واقع فاصله یا تأخیر میان دو کلیک پشت سر هم در این عمل را مشخص می‌کند. با کاهش این سرعت، فشردن دو مرتبه‌ای کلید ماوس با فاصله طولانی‌تر نیز Double-click محسوب خواهد شد. علاوه بر این راهکارهای متداول دیگری که برای حل این مشکل پیشنهاد می‌شوند عبارتند از:

  • تغییر تنظیمات و استفاده از کلیک به جای دابل کلیک در کاربردهای مشخصی مانند اجرای برنامه‌ها و باز کردن فایل‌ها
  • تخصیص عملکرد Double click به کلیدی دیگر یا استفاده از ماوس های دارای کلید اختصاصی برای Double click
  • انتخاب آیکن و سپس فشردن کلید Enter برای اجرای برنامه‌ها یا باز کردن فایل‌ها (برای انتخاب آیکن می‌توانید با کمک ماوس روی آن کلیک کرده یا از صفحه کلید برای این منظور کمک بگیرید)

شرکت DoubleClick

جالب است بدانید شرکتی با همین نام (DoubleClick) نیز در دهه 1990 میلادی با حوزه فعالیت خدمات تبلیغات اینترنتی، کار خود را آغاز نمود. این شرکت در سال 2007 توسط گوگل خریداری شد و در سال 2018 با پلتفرم بازاریابی گوگل ادغام شد.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *