تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

دابل تپ Double tap

دابل تپ یا Double tap چیست؟

دابل تپ (Double tap) یا ضربه دوتایی در صفحه نمایش های لمسی به عمل دو بار ضربه زدن (یا Tap) پی در پی و سریع روی یک نقطه گفته می‌شود. به عبارت بهتر طی این عمل با کمک یک انگشت دو مرتبه با فاصله زمانی اندک روی صفحه ضربه زده می‌شود.

دابل تپ معادلی برای عمل دابل کلیک (که با کمک ماوس یا تاچ پد انجام می‌شود) به شمار می‌رود. با اینحال این عمل روی صفحه‌های لمسی در مقایسه با دابل کلیک معمولا از کاربردهای کمتر و متفاوتی برخوردار است.

دابل تپ روی برخی از اِلمان ها در واسط های کاربری گرافیکی باعث انجام عمل معینی می‌شود که به رویداد متناظر برای آن المان اختصاص داده شده است. این عمل بسته به نوع المان یا اپلیکیشن می‌تواند متفاوت باشد و معمولا در مواردی دارای کاربرد است که عمل Tap روی آن المان برای هدف دیگری درنظر گرفته شده باشد. در واقع دابل تپ در کنار تپ و سایر حرکات لمسی، اختصاص اعمال بیشتر به یک المان را ممکن می‌کند.

بزرگنمایی تصویر یا نمایش آن در ابعاد واقعی (و بازگردانی به حالت عادی) از جمله رایج‌ترین کاربردهای Double tap می‌باشد. معمولا در این حالت تصویر به شکلی بزرگنمایی می‌شود که نقطه ضربه زده شده در نتیجه بزرگنمایی قابل مشاهده باشد.

به عنوان نمونه‌ای دیگر از کاربرد این عمل می‌توان به استفاده از آن در اپلیکیشن اینستاگرام به عنوان روشی برای لایک کردن پست‌ها اشاره کرد.

دابل تپ یا ضربه دوتایی Double tap
شمایی مفهومی از عمل Double tap یا ضربه دوتایی. در این عمل دو ضربه پی در پی در محل موردنظر روی صفحه لمسی انجام می‌شود. فراموش نکنید این کار باید به اندازه کافی سریع انجام شود.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکی‌پدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *