تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

آموزش تغییر (کاهش یا افزایش) سرعت دابل کلیک در ویندوز

دابل کلیک (Double-click) یکی از اعمال پرکاربرد در سیستم عامل‌های مختلف از جمله ویندوز است. عملی که طی آن دکمه اصلی ماوس دو مرتبه و با فاصله زمانی کوتاه در حالی که ماوس ثابت است فشرده می‌شود. در برخی موارد لازم است سرعت دابل کلیک (یا فشردن دو مرتبه‌ای دکمه اصلی) متناسب با نیاز کاربر تنظیم شود. خوشبختانه در نسخه‌های مختلف ویندوز به سادگی می‌توانید این سرعت را افزایش یا کاهش دهید. اگر مایلید با نحوه تغییر سرعت دابل کلیک در ویندوز آشنا شوید پیشنهاد می‌کنیم در این مقاله همراه ما باشید.

در چه مواردی لازم است سرعت دابل کلیک را تغییر دهیم؟

هرچند دابل کلیک کردن برای اغلب کاربران امری ساده است با این وجود برای برخی از کاربران مبتدی و کودکان یا افرادی که دچار مشکلات فیزیکی هستند تا حدودی انجام صحیح این عمل دشوار است. سرعت بالای موردنیاز در فشردن دو مرتبه‌ای دکمه ماوس یکی از رایج‌ترین دلایل بروز این مشکلات است.

از سوی دیگر در برخی موارد ممکن است به طور ناخواسته یا توسط کاربری دیگر سرعت دابل کلیک افزایش یا کاهش یافته باشد. بالا بودن بیش از اندازه سرعت موردنیاز برای دابل کلیک باعث می‌شود انجام این کار با سرعت پایین‌تر به صورت دو کلیک مجزا تفسیر شود. از طرف دیگر پایین بودن بیش از حد سرعت موردنیاز برای دابل کلیک باعث می‌شود کلیک های عادی کاربر هم به عنوان دابل کلیک تعبیر شود.

چگونه سرعت موردنیاز برای انجام دابل کلیک را در ویندوز کاهش یا افزایش دهیم؟

برای تغییر سرعت دابل کلیک روند مشابهی در نسخه‌های مختلف ویندوز پیش روی شما قرار دارد. برای این منظور کافیست بسته به نسخه ویندوز مورد استفاده گام‌های زیر را به ترتیب دنبال کنید:

برای کاربران ویندوز ویستا، ویندوز 7، ویندوز 8 و ویندوز 10

گام اول: وارد کنترل پنل (Control Panel) ویندوز شوید.

گام دوم: بسته به نحوه نمایش محتویات کنترل پنل دو حالت زیر را در نظر بگیرید:

حالت اول – اگر گزینه Category (دسته بندی) برای نحوه نمایش محتویات کنترل پنل انتخاب شده است به دسته Hardware and Sound مراجعه کنید.

آموزش کاهش یا افزایش سرعت دابل کلیک در ویندوز - ورود به بخش Hardware and Sound در کنترل پنل

سپس در بخش Devices and Printers روی گزینه Mouse کلیک کنید.

آموزش کاهش یا افزایش سرعت دابل کلیک در ویندوز - ورود به پنجره Mouse Properties از طریق کنترل پنل

حالت دوم – اگر نحوه نمایش محتوای کنترل پنل براساس آیکن‌های تنظیمات مختلف است کافیست روی گزینه Mouse کلیک کنید.

آموزش کاهش یا افزایش سرعت دابل کلیک در ویندوز - ورود به پنجره Mouse Properties از طریق کنترل پنل

گام سوم: با انجام مراحل قبل پنجره‌ای با عنوان Mouse Properties مشابه با تصویر زیر قابل مشاهده خواهد بود. برای تغییر سرعت دابل کلیک کافیست در زبانه Buttons نوار لغزنده موجود در بخش Double-click speed را متناسب با نیاز خود جابجا کنید. انتقال گیره به سمت راست (Fast) باعث افزایش و انتقال آن به سمت چپ (Slow) باعث کاهش سرعت Double-click می‌شود.

تغییر سرعت دابل کلیک (Double-click) در پنجره Mouse Properties
نمایی از نوار لغزنده تنظیم سرعت دابل کلیک در پنجره Mouse Properties. آیکن فولدری که در سمت راست این نوار مشاهده می‌کنید امکان تست عمل Double-click با سرعت انتخابی را فراهم می‌کند.

گام چهارم (اختیاری): برای اطمینان از مناسب بودن سرعتی که برای دابل کلیک انتخاب کرده‌اید می‌توانید این عمل را روی آیکن فولدری که در همین بخش (کنار نوار لغزنده سرعت) قرار دارد امتحان کنید. در صورتی که وضعیت فولدر به باز یا بسته تغییر پیدا کرد سرعت شما برای انجام دابل کلیک مناسب بوده است.

گام پنجم: در پایان روی دکمه OK کلیک کنید تا تغییر سرعت دابل کلیک اعمال شود.

روش مبتنی بر Settings برای کاربران ویندوز 10

اگر از ویندوز 10 استفاده می‌کنید روش دیگری هم وجود دارد که در آن لازم نیست از کنترل پنل سنتی کمک بگیرید. در این روش می‌توانید برای دسترسی به پنجره Mouse Properties ابتدا وارد بخش Settings ویندوز شوید. در این بخش مسیر Devices -> Mouse را دنبال کنید یا Mouse Settings را جستجو کنید و آیتم پیدا شده را انتخاب کنید.

ورود به بخش Mouse Settings یا تنظیمات ماوس از طریق Settings ویندوز 10
نمایی از جستجوی تنظیمات ماوس (Mouse settings) در بخش Settings ویندوز 10.

سپس در بخش تنظیمات ماوس، صفحه را به پایین اسکرول کنید و گزینه Additional mouse options را انتخاب کنید.

ورود به بخش Mouse Properties از طریق Settings ویندوز 10

به این ترتیب پنجره Mouse Properties (مشابه با تصویر مربوط به گام سوم در روش قبل) نمایان می‌شود. حالا کافیست مابقی مراحل را از گام سوم مطابق با روش قبل دنبال کنید.

برای کاربران ویندوز XP و نسخه های قدیمی‌تر

اگر کاربر ویندوز XP هستید برای دسترسی به پنجره Mouse Properties لازم است مشابه روش اول، ابتدا وارد Control Panel شوید. اگر کنترل پنل در حالت Category View قرار دارد روی گزینه Switch to Classic View کلیک کنید.

تغییر حالت نمایش کنترل پنل به کلاسیک

با انجام این کار تنظیمات مختلف کنترل پنل همراه با آیکن‌هایی نمایش داده می‌شوند. اکنون گزینه Mouse را پیدا کنید و روی آن دابل کلیک کنید. به این ترتیب پنجره Mouse Properties مشابه با روش‌های قبل نمایان می‌شود. حالا کافیست مابقی مراحل را از گام سوم مطابق با روش اول دنبال کنید.

ورود به بخش Mouse Properties برای تغییر و کاهش یا افزایش سرعت دابل کلیک در ویندوز XP

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *