تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

نیوبی Newbie

معنای واژه نیوبی یا Newbie چیست؟

نیوبی (Newbie) اصطلاحی است که برای افراد مبتدی در فعالیت‌ها و حرفه‌های مختلف به کار می‌رود. البته امروزه از این واژه معمولا برای افرادی استفاده می‌شود که در زمینه‌ی رایانه یا یک فعالیت اینترنتی (نظیر بازی‌های آنلاین) بدون تجربه و تازه کار هستند و به طور کاملا صحیح از نحوه کار با آن مطلع نیستند.

گفتنی است واژه‌های newb و noob (یا نوب که معمولا به صورت n00b نیز نوشته می‌شود) مترادف‌هایی از اصطلاح نیوبی به شمار می‌روند. شاید بتوان دو کاراکتر صفر n00b را نمادی از دو چشم از حدقه درآمده کاربر مبتدی هم دانست!

احتمالا از خودتان می‌پرسید در دنیایی که تقریبا اغلب مردم با فناوری و رایانه آشنا هستند این واژه چه کاربردی می‌تواند داشته باشد؟ شاید در مورد مفهوم عام این اصطلاح حق با شما باشد اما هنوز هم کاربران زیادی وجود دارند که در بسیاری از حوزه‌های مرتبط با رایانه از دانش چندانی برخوردار نیستند. بنابراین اگر در یک بازی آنلاین یا هنگام کار با یک رایانه‌ی مجهز به لینوکس، دیگران از چنین لقب‌هایی برای شما استفاده کردند قول بدهید زیاد ناراحت نشوید (معمولا نیت تمسخر شما را ندارند) به جای آن اگر لازم می‌دانید بهتر است دانش و مهارت خودتان را در آن حوزه افزایش دهید. ما برای همین، کنار شما هستیم:)

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *