تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

تریپل کلیک Triple-click

تریپل کلیک یا Triple-click چیست؟

تریپل کلیک (Triple-click) به عمل فشردن سه مرتبه‌ای دکمه اصلی ماوس (در حالت پیشفرض کلید سمت چپ) به صورت سریع و بدون حرکت دادن ماوس گفته می‌شود. برای این منظور لازم است در حالی که ماوس ثابت است، دکمه اصلی ماوس سه مرتبه به سرعت و پی‌درپی فشرده و رها شود.

توجه داشته باشید برای تریپل کلیک کردن روی یک اِلمان لازم است مشابه با عمل کلیک و دابل کلیک، ابتدا کرسر یا مکان نمای ماوس روی آن المان قرار گیرد.

تریپل کلیک Triple-click
شِمایی از نحوه انجام Triple click با کمک کلید سمت چپ ماوس

گفتنی است کلید پیشفرض برای انجام این عمل (یعنی کلید سمت چپ ماوس) متناسب با کاربران راست دست درنظر گرفته شده است. معمولا در مورد این کاربران هنگام قرار گرفتن دست راست روی ماوس، کلید سمت چپ با کمک انگشت اشاره فشرده می‌شود.

البته در اغلب سیستم‌عامل‌ها، کاربر می‌تواند با مراجعه به بخش تنظیمات ماوس، عملکرد کلیک را به جای دکمه سمت چپ به دکمه سمت راست ماوس اختصاص دهد. به این ترتیب عمل تریپل کلیک نیز معادل با فشردن سه مرتبه‌ای کلید سمت راست ماوس خواهد بود. این موضوع تعامل راحت‌تر کاربران چپ دست را به همراه خواهد داشت.

کاربردهای متداول تریپل کلیک

هرچند کاربردهای تریپل کلیک به پای اعمال رایج دیگری مانند کلیک و دابل کلیک نمی‌رسد اما در هر حال ممکن است بسته به نوع المان یا نرم افزار موردنظر برای اهداف متفاوت و خاصی مورد استفاده قرار گیرد. معمولا این عمل در مواردی دارای کاربرد است که کلیک و دابل کلیک کردن روی المان برای اهداف دیگری درنظر گرفته شده باشند. به عبارت بهتر، تریپل کلیک در کنار تک کلیک و دابل کلیک امکان اختصاص کارهای بیشتر به یک المان را فراهم می‌کند. این در حالیست که تمامی این کارها با همان کلید اصلی ماوس قابل انجام خواهد بود و نیازی به تعبیه کردن کلیدهای اضافی روی ماوس وجود ندارد.

رایج‌ترین و فراگیرترین کاربرد تریپل کلیک را می‌توان در انتخاب متون مشاهده کرد. در واقع با انجام این عمل روی بخشی از یک متن قابل انتخاب، خط یا پاراگرافی که نشانگر ماوس روی آن قرار گرفته است به طور کامل انتخاب می‌شود.

مشکلات مرتبط با انجام صحیح Triple click و راه حل‌های آن

دشواری‌های مرتبط با انجام صحیح دابل کلیک در مورد تریپل کلیک هم صادق است. به این معنا که انجام این عمل ممکن است برای کودکان یا کاربران مبتدی و همچنین کاربران دچار مشکلات فیزیکی نظیر عدم هماهنگی کافی میان عضلات دست و چشم دشوار باشد.

این موضوع می‌تواند از سرعت پایین در هنگام سه کلیک پی در پی یا ناتوانی در ثابت نگه داشتن ماوس حین انجام این عمل ناشی شود. در عین حال ممکن است کاربرانی که در انجام صحیح دابل کلیک مشکلی ندارند به علت دشواری بیشتر به راحتی قادر به انجام تریپل کلیک نباشند.

در چنین حالتی برای حل این مشکلات می‌توان از روش‌های جایگزین احتمالی برای این عمل کمک گرفت. به عنوان مثال انتخاب کامل پاراگراف با استفاده از ماوس (فشردن دکمه اصلی ماوس روی یک نقطه و جابجایی ماوس) یا کمک گرفتن از صفحه کلید می‌تواند راهکار مناسبی برای حل این مشکل باشد. علاوه بر این در اغلب سیستم عامل‌ها امکان کاهش سرعت لازم برای دابل کلیک فراهم شده است که معمولا معادل با کاهش سرعت لازم برای تریپل کلیک نیز خواهد بود. به عبارت بهتر این سرعت میزان فاصله مجاز میان کلیک‌های پشت سر هم در این اعمال را مشخص می‌کند.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

One thought on “تریپل کلیک Triple-click

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *