تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

آیکن Icon

آیکن یا Icon چیست؟

آیکن (Icon) جزئی از واسط کاربری گرافیکی است که در قالب یک تصویر کوچک، نمادی از یک نرم افزار، ابزار، فایل و … را نشان می‌دهد.

معمولا Icon حاوی اشکالی است که برای کاربر آشنا بوده و تداعی‌کننده‌ی موجودیتی می‌باشد که برای آن به کار رفته است. تقریبا تمامی نرم افزارها، فایل‌ها، آیتم‌های موجود در نوارهای ابزار، دستورات موجود در منوها، وبسایت‌ها و … دارای آیکن‌هایی هستند که به کاربر در تشخیص و یافتن سریعتر عنصر مربوطه کمک می‌کنند.

آیکن‌ها بسته به سیستم عامل و نمایشگر دستگاه دارای اندازه‌های مختلفی هستند. فایل‌های آیکن‌ها معمولا شامل چندین نمونه‌ی مختلف از تصویر در ابعاد مختلف می‌باشند که بسته به کاربرد یا تنظیمات اعمال شده، از نمونه‌ی مناسب آیکن در محل‌های مختلف رابط کاربری استفاده می‌شود.

برای طراحی و ایجاد آیکن‌ها معمولا از نرم افزارهای تخصصی ویرایش Icon استفاده می‌شود که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به IconWorkshop و IcoFX اشاره نمود. معمولا فایل‌های آیکنی که توسط این ویرایشگرها قابل ایجاد است دارای پسوند .ICO (برای ویندوز) و .ICNS (برای مکینتاش) می‌باشد.

آیکون یا آیکن icon
نمونه‌ای از چند Icon

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *