تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

اجرای اکسل و ایجاد اولین ورک بوک

در این قسمت از مجموعه آموزشی مایکروسافت اکسل با نحوه اجرای اکسل، مفاهیم ورک بوک (Workbook) و ورک شیت (Worksheet) و همچنین نحوه ایجاد اولین ورک بوک آشنا می‌شوید.

چگونه مایکروسافت اکسل را اجرا کنیم و یک ورک بوک خالی ایجاد کنیم؟

برای اجرای اکسل روش‌های مختلفی وجود دارد. این روش‌ها متناسب با سیستم عامل شما کمی متفاوت خواهند بود. برای مثال در ویندوز 10 آیتم مربوط به برنامه Excel را می‌توانید با گردش در منوی استارت ویندوز، با کمک جعبه جستجو در تسکبار یا قابلیت جستجو در منوی استارت پیدا کنید. سپس کافیست با کلیک روی آیتم مربوط به Excel، آن را اجرا کنید.

پیدا کردن برنامه Excel برای اجرای آن در منوی استارت ویندوز

در ویندوز 8، برنامه Excel را می‌توانید در صفحه استارت یا با کمک قابلیت جستجوی آن پیدا کنید. در ویندوز 7 هم می‌توانید اکسل را به آسانی در منوی استارت یا با کمک قابلیت جستجوی همین منو بیابید.

علاوه بر این ممکن است میانبر Excel روی دسکتاپ ویندوز شما قرار داشته باشد. در این حالت می‌توانید به راحتی با دابل کلیک روی آن، نسخه ای از نرم افزار اکسل را اجرا کنید.

پس از اجرای مستقیم Excel با صفحه‌ای مشابه با تصویر زیر موسوم به صفحه شروع (یا Start screen) روبرو می‌شوید. برای ایجاد ورک بوک می‌توانید روی گزینه “Blank workbook” کلیک کنید.

ایجاد ورک بوک خالی پس از اجرای اکسل با انتخاب گزینه Blank workbook

به این ترتیب مشابه با تصویر زیر یک ورک بوک جدید شامل یک ورک شیت خالی ایجاد می‌شود و محیط اصلی نرم افزار نیز نمایان می‌شود.

نمایی از یک ورک بوک یا کتاب کار خالی اکسل شامل یک ورک شیت یا کاربرگ

در صورتی که یک فایل اکسل مانند فایل ورک بوک روی دستگاه شما ذخیره شده است معمولا با باز کردن آن (برای مثال با دابل کلیک روی فایل در پنجره File Explorer ویندوز)، اکسل به صورت خودکار اجرا می‌شود و محتویات فایل را نمایش می‌دهد.

ورک بوک و ورک شیت در اکسل چیست؟

ورک بوک (کتاب کار یا Workbook) یکی از انواع فایل های پرکاربرد مایکروسافت اکسل است که معمولا حاوی یک یا چند ورک شیت (کاربرگ یا Worksheet) می‌باشد. کاربرگ ها در واقع همان صفحه های گسترده (یا Spreadsheet ها) هستند که داده های کاربر را به فرم جدولی مشابه با تصویر پیشین نگه داری می‌کنند.

در اکسل ورک بوک ها یا فایل های کتاب کار به صورت پیشفرض با نام های Book1, Book2, Book3, … نامگذاری می‌شوند. ورک شیت ها نیز به شکل پیشفرض با نام های Sheet1, Sheet2, Sheet3, … مشخص می‌شوند.

فهرست مطالب مجموعه آموزش مایکروسافت اکسل تک دیک

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *