تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

میانبر یا شورتکات Shortcut

میانبر، شورتکات یا Shortcut چیست؟

میانبر فایل (File shortcut به اختصار میانبر یا شورتکات Shortcut) در واقع ارجاعی است که امکان دسترسی سریع‌تر به یک فایل، دایرکتوری یا منبعی که در محل دیگری قرار گرفته است را برای کاربر فراهم می‌کند.

نمونه ای از یک شورتکات Shortcut یا میانبر در سیستم عامل ویندوز
نمایی از یک فایل Shortcut در سیستم عامل ویندوز 10 که برای اجرای نرم افزار Microsoft Paint ایجاد شده است.

میانبرها معمولا در مکان‌هایی با دسترسی سریع مانند دسکتاپ یا منوی استارت (در سیستم عامل ویندوز) قرار می‌گیرند. باز کردن شورتکات ها (برای مثال از طریق دابل کلیک کردن روی آیکن آن) در واقع معادل با باز کردن فایل یا فولدر اصلی خواهد بود.

کاربر با استفاده از شورت کات هایی که در مکان‌های متداولی مانند دسکتاپ ایجاد شده است می‌تواند به جای درگیر شدن با دایرکتوری های مختلف، نرم افزار موردنظر خود را به آسانی اجرا کند یا فایل تصویری که در حالت عادی لازم است برای دسترسی به آن وارد چند دایرکتوری تو در تو شود را باز نماید.

شورت کات ها علاوه بر اینکه به صورت دستی توسط کاربر قابل ایجاد هستند طی فرایند نصب نرم افزارها نیز به صورت خودکار ایجاد می‌شوند. به عنوان مثال در ویندوز معمولا میانبری از فایل اجرایی نرم افزار هنگام نصب در منوی استارت و همچنین روی دسکتاپ قرار می‌گیرد تا کاربر به راحتی بتواند نرم افزار را اجرا کند.

شورتکات های اینترنتی نیز یکی از گونه‌های رایج Shortcut ها هستند که معمولا برای دسترسی سریع به صفحه‌ای از یک وبسایت یا منبع اینترنتی ایجاد می‌شوند.

شورتکات ها در سیستم عامل ویندوز

در ویندوز، شورتکات های معمولی دارای پسوند .lnk هستند و به صورت پیشفرض با یک نماد فلش منحنی که روی آیکن آن قرار گرفته از سایر فایل ها متمایز می‌شوند. امکان اختصاص کلید برای دسترسی سریعتر به مقصد شورتکات ها، تغییر آیکن و درخواست نمایش آیتم مقصد در یک پنجره کمینه (Minimized) یا بیشینه (Maximized) نیز از طریق بخش Properties شورتکات در این سیستم عامل فراهم شده است.

شورتکات Shortcut
سه میانبر روی دسکتاپ ویندوز 10 که برای دسترسی سریع به یک فولدر، اجرای Microsoft Paint و نمایش یک فایل تصویر ایجاد شده‌اند.

گفتنی است در ویندوز شورتکات های اینترنتی دارای پسوند .URL هستند.

چند نکته در مورد میانبرها

فراموش نکنید میانبرها در واقع یک کپی کامل از فایل یا فولدر اصلی نیستند بلکه تنها ارجاعی به آن را نگهداری می‌کنند. درنتیجه میانبرها بدون وابستگی به حجم آیتم اصلی، فضای بسیار اندکی روی دیسک اشغال می‌کنند. همچنین زمانی که یک میانبر را حذف می‌کنید فایل یا دایرکتوری اصلی حذف نخواهد شد.

لازم به ذکر است میانبر صفحه کلید (یا Keyboard shortcut) اصطلاحی مجزا از شورتکات یا میانبر فایل می‌باشد و در واقع عبارت از یک یا چند کلید است که برای انجام سریع‌تر عملی مشخص در نرم افزارهای رایانه‌ای به کار می‌رود.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *