صفحه گسترده Spreadsheet

صفحه گسترده یا Spreadsheet چیست؟

صفحه گسترده (Spreadsheet) به نرم افزارهایی گفته می‌شود که داده‌های کاربر را به فرم جدولی نگه‌داری می‌کنند و قادر به آنالیز، سازماندهی و انجام محاسبات روی این داده‌ها هستند.

هر خانه از این جدول را سلول (Cell) می‌نامند. مقداری که در هر سلول قرار می‌گیرد می‌تواند یک داده‌ی عددی یا متنی باشد. مجموعه‌ای از این سلول‌ها را برگ (Sheet) یا کاربرگ (Worksheet) می‌نامند و معمولا هر Spreadsheet می‌تواند شامل چندین کاربرگ مختلف باشد. بنابه نیاز کاربر می‌توان با استفاده از فرمول‌هایی، مقدار سلولی را از روی سلول‌های دیگر محاسبه نمود.

در نرم افزارهای Spreadsheet امروزی، با تغییر داده‌های موجود در سلول‌های ثابت، به صورت خودکار داده‌های سلول‌های فرمولی که به آن سلول وابسته بوده‌اند بروزرسانی می‌شود. این فرمول‌ها می‌توانند از اعمال اصلی یا توابعی نظیر جمع و میانگین در محاسبه‌ی مقدار یک سلول بهره ببرند. در اکثر این نرم‌افزارها کاربر می‌تواند براساس مقادیر مجموعه‌ای از سلول‌ها، نمودار رسم نماید.

معمولا برای تسهیل ارجاع به یک سلول مشخص و استفاده از مقدار آن در محاسبات، به هر ردیف و ستون Sheet ها، نامی منحصربفرد اختصاص داده می‌شود.

از جمله مشهورترین نرم افزارهای صفحه گسترده می‌توان به Microsoft Excel و Lotus 1-2-3 اشاره نمود. البته نمی‌توان از محبوبیت Google Sheets در میان کاربران نیز چشم‌پوشی کرد.

صفحه گسترده Spreadsheet
تصویری از محیط نرم افزار صفحه گسترده اکسل

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

2 thoughts on “صفحه گسترده Spreadsheet

  • فروردین ۱۵, ۱۴۰۰ در t ۵:۳۳ ق٫ظ
    Permalink

    چرا بعضی ها در یاد دادن به دیگران بخیل هستند
    ولی انسانهایی بدون ریا با عشق و علاقه این کار را انجام می دهند

    پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *