تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

مایکروسافت اکسل Microsoft Excel

مایکروسافت اکسل یا Microsoft Excel چیست؟

مایکروسافت اکسل (Microsoft Excel) یک نرم افزار ویرایش صفحه گسترده (Spreadsheet) است که توسط مایکروسافت تولید و منتشر می‌شود. این نرم افزار به عنوان عضوی از مجموعه نرم افزاری مایکروسافت آفیس (Microsoft Office) و در نسخه های جدید به عنوان عضوی از مجموعه مایکروسافت 365 (Microsoft 365) عرضه می‌شود.

مایکروسافت اکسل برای سیستم عامل های مختلف از جمله ویندوز، مک‌اواس، اندروید و آی‌اواس منتشر می‌شود. نسخه ای از اکسل نیز به صورت تحت وب قابل دسترسی است که اغلب ویژگی های اصلی نسخه دسکتاپ این نرم افزار را شامل می‌شود.

نمایی از مایکروسافت اکسل Microsoft Excel

قابلیت ها و ویژگی های مایکروسافت اکسل

نگه داری داده ها به فرم جدولی، انجام محاسبات مختلف روی داده ها و رسم نمودار از جمله قابلیت‌های اصلی مایکروسافت اکسل است. اکسل با ابزارهای مختلف خود آنالیز داده ها را ساده‌تر می‌کند و از زبان برنامه نویسی VBA نیز پشتیبانی می‌کند.

در Microsoft Excel داده ها به صورت جدولی یا شبکه‌ای از سلول ها سازماندهی می‌شوند. هر ستون به ترتیب با حروف الفبا یا ترکیبی از حروف نامگذاری می‌شود و هر ردیف نیز به ترتیب با اعداد شماره گذاری می‌شود.

مایکروسافت اکسل مجهز به مجموعه‌ای از توابع مختلف است که انجام محاسبات ریاضی، آماری، مهندسی و اقتصادی را امکان‌پذیر می‌کند. محاسبات ساده‌ای نظیر مجموع اعداد، محاسبه توان و میانگین، انجام محاسبات تاریخ و زمان تا انجام محاسبات به صورت شرطی، تبدیل اعداد دودویی به دهدهی و … با کمک اکسل انجام می‌شود.

نمایش داده ها در قالب نمودارهای مختلف ستونی، میله ای، خطی، دایره ای، نمودارهای سه بعدی و … از دیگر قابلیت های Microsoft Excel است. همچنین اکسل امکان محافظت از محتوای Workbook ها و Worksheet ها را با کمک کلمه عبور فراهم می‌کند.

نسخه های قدیمی Microsoft Excel از پسوند .xls برای فرمت اصلی فایل های خود استفاده می‌کردند. اما از Microsoft Excel 2007 به بعد پسوند اصلی اکسل برای فایل های ورکبوک به صورت .xlsx تغییر کرد.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *