تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

مشاهده لیست اپلیکیشن ها در اندروید

دلتان می‌خواهد لیست تمام اپلیکیشن هایی که روی گوشی هوشمند یا تبلت اندرویدی شما نصب شده را مشاهده کنید؟ این روزها برای هر موضوعی ده‌ها اپلیکیشن مختلف وجود دارد. از بازی گرفته تا پخش موسیقی و ویدئو یا انجام کارهای بانکی و وبگردی هرکدام اپلیکیشن های خاص خود را دارند. در چنین دنیایی اگر تعداد اپلیکیشن های نصب شده روی دستگاه شما زیاد باشد احتمالا با مشکلاتی روبرو می‌شوید. خوشبختانه در اندروید روش‌های فراوانی برای مشاهده آسان و یافتن سریع اپلیکیشن های موردنظرتان فراهم شده است. در این مطلب با نحوه مشاهده لیست اپلیکیشن ها در اندروید و یافتن آسان اپلیکیشن موردنظرتان آشنا می‌شوید.

برای دسترسی به اپلیکیشن ها در اندروید می‌توانید از دو بخش صفحه خانه (Home screen) و فهرست تمام اپلیکیشن ها (All Apps) یا کشوی اپلیکیشن (App drawer) استفاده کنید. معمولا روی صفحه خانه، صرفا اپلیکیشن های پراستفاده قرار می‌گیرد. اما اگر بخواهید تمام اپلیکیشن های موجود روی دستگاه اندرویدی خود را مشاهده کنید باید به کشوی اپلیکیشن مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: افزودن میانبر اپلیکیشن به صفحه خانه در اندروید

چگونه فهرست تمام اپلیکیشن ها را در اندروید مشاهده کنیم؟

برای مشاهده فهرست تمام اپلیکیشن ها با کمک کشوی اپلیکیشن در اندروید کافیست مراحل ساده زیر را به ترتیب دنبال کنید:

گام اول: ابتدا مطمئن شوید در صفحه خانه اندروید قرار دارید. اگر در حال استفاده از اپلیکیشنی هستید با فشردن دکمه خانه به صفحه خانه برگردید. فراموش نکنید این دکمه ممکن است در نسخه های سفارشی مختلف اندروید با آیکن ها و نمادهای مختلفی نظیر دایره، مربع یا آیکن خانه در پایین صفحه مشخص شود.

دکمه خانه در یک دستگاه اندرویدی برای بازگشت به صفحه خانه
دکمه خانه در یک دستگاه اندرویدی برای بازگشت به صفحه خانه

گام دوم: در صفحه خانه، با کمک انگشت یا قلم لمسی صفحه را از پایین به سمت بالا بکشید. به این حرکت، حرکت جاروبی یا Swipe از پایین به بالا گفته می‌شود.

کشیدن صفحه از پایین به بالا در صفحه خانه یک دستگاه اندرویدی برای ورود به کشوی اپلیکیشن

معمولا دکمه ای به نام All Apps (یا تمام اپلیکیشن ها) نیز در صفحه خانه تعبیه می‌شود؛ به عنوان روش دوم می‌توانید روی این دکمه ضربه بزنید. این دکمه ممکن است با آیکن چند نقطه یا یک فلش روبه بالا و … در نزدیکی آیکن اپلیکیشن های اصلی (مانند آیکن تماس یا ارسال پیام) در پایین صفحه قرار بگیرد.

دکمه نمایش لیست اپلیکیشن ها در صفحه خانه یک دستگاه اندرویدی

با انجام این مرحله فهرستی از تمام اپلیکیشن ها مشابه با تصویر زیر نمایان می‌شود:

فهرست اپلیکیشن ها در کشوی اپلیکیشن اندروید

متناسب با رابط کاربری و اندروید سفارشی دستگاه، می‌توانید با کشیدن فهرست اپلیکیشن ها از راست به چپ (و برعکس) یا کشیدن فهرست از پایین به بالا (و برعکس)، فهرست اپلیکیشن ها را مرور کنید و تمام آن‌ها را مشاهده کنید.

دسته بندی اپ ها و جستجو بین اپلیکیشن ها در اندروید

در اغلب دستگاه ها، دسته بندی اپلیکیشن ها در بخش بالایی کشوی اپلیکیشن قابل مشاهده است. شما می‌توانید با مراجعه به هر دسته، اپلیکیشن های مرتبط با آن دسته را مشاهده کنید. به این ترتیب یافتن اپلیکیشن ها در یک دسته خاص (مانند ارتباطات، سرگرمی و …) به آسانی امکان‌پذیر خواهد بود.

دسته بندی اپلیکیشن ها در کشوی اپلیکیشن یک دستگاه اندرویدی

علاوه بر این معمولا می‌توانید از قابلیت جستجو در فهرست اپلیکیشن ها (با آیکن ذره‌بین) نیز استفاده کنید. اگر نام اپلیکیشن موردنظر خود را می‌دانید یا می‌خواهید مطمئن شوید اپلیکیشن خاصی روی دستگاه نصب شده یا خیر می‌توانید از این قابلیت کمک بگیرید.

جستجو میان اپلیکیشن ها در کشوی اپلیکیشن یک دستگاه اندرویدی

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *