تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

بردکرامب Breadcrumb

بردکرامب یا Breadcrumb چیست؟

بردکرامب (Breadcrumb – به زبان فارسی: خرده نان) یا دنباله بردکرامب (Breadcrumb trail) اصطلاحی برای اشاره به بخشی از رابط های کاربری گرافیکی است که معمولا به گردش میان بخش‌های یک نرم افزار یا صفحات یک وبسایت کمک می‌کند و به کاربر اجازه می‌دهد به آسانی از موقعیت فعلی خود در محیط یک برنامه یا وبسایت آگاه شود.

جالب است بدانید دلیل انتخاب عنوان بِرِدکرامب یا خرده نان برای این اصطلاح به افسانه هانسل و گرتل برمی‌گردد که در آن هانسل برای نشانه‌گذاری مسیرشان، خرده نان‌هایی را روی زمین می‌ریزد تا در صورت گم شدن بتوانند راه بازگشت به خانه را پیدا کنند.

بردکرامب‌ها در دنیای رابط های کاربری هم مانند خرده‌نان‌های افسانه هانسل و گرتل معمولا یک مسیر متنی سلسله مراتبی از صفحه خانه یا ریشه تا موقعیت فعلی را در یک وبسایت یا نرم افزار به نمایش می‌گذارند. در بردکرامب ها با درنظرگرفتن ارجاع یا لینک های قابل کلیک برای بخش‌های مختلف مسیر، امکان بازگشت سریع به نقطه آغازین یا نقاط میانی مسیر برای کاربر فراهم می‌شود. به این ترتیب با وجود این همیار گرافیکی، تعداد اعمال کمتری برای بازگشت یا رفتن به صفحه‌ای در سطح بالاتر نیاز خواهید داشت.

استفاده از دنباله بردکرامب به خصوص در طراحی سایت هایی با تعداد دسته بندی ها و صفحات سلسله مراتبی متعدد توصیه می‌شود. گفتنی است سایت‌های تک سطحی یا صفحات لندینگ، گزینه‌های چندان مناسبی برای استفاده از این دنباله‌ها به شمار نمی‌روند.

نمونه ای از بردکرامب در یک وبسایت فروشگاهی
نمونه‌ای از بردکرامب در یک وبسایت فروشگاهی که با استفاده از یک مستطیل قرمز رنگ مشخص شده است

نمونه های کاربردی رایج بردکرامب

به عنوان نمونه‌ای رایج در وبسایت ها، برد کرامب (در صورت وجود) به شکل افقی در پایین هدر سایت درج می‌شود و معمولا شامل مسیری است که کاربر برای دسترسی به این صفحه از صفحه آغازین وبسایت (خانه) طی کرده است یا به طور مرسوم لازم است طی کند و یا حاوی سلسله مراتب دسته یا ویژگی‌های مربوط به صفحه فعلی است. البته ممکن است کاربر بدون پیمودن این مسیر یا عبور از دسته‌های والد وارد صفحه فعلی شده باشد (با استفاده از یک لینک یا از طریق وارد کردن مستقیم نشانی صفحه در نوار آدرس مرورگر).

برای مثال در یک فروشگاه آنلاین زمانی که در حال مشاهده کالاهای دسته دوربین عکاسی دیجیتال هستید برد کرامب ممکن است به شکل عبارت

Home > Shop > Electronics > Photo & Camera > Digital Camera

یا

خانه > فروشگاه > کالاهای الکترونیک > دوربین و ابزارهای عکاسی > دوربین عکاسی دیجیتال

در پایین هدر سایت درج شده باشد. همانطور که گفته شد در اغلب وبسایت ها، هر قسمت از این مسیر در قالب یک لینک امکان انتقال سریع کاربر به بخش موردنظر را برای او فراهم می‌کند.

معمولا برای جدا کردن اجزای این مسیر سلسله مراتبی از علامت بزرگتر یا نمادی مشابه استفاده می‌شود. هرچند ممکن است کاربر برای رسیدن به یک صفحه مشخص در داخل یک سایت بارها به صفحات دیگر (برای مثال صفحه خانه) مراجعه کرده باشد اما همانطور که مشاهده می‌کنید معمولا مسیر بردکرامب بر اساس یک ساختار سلسله مراتبی در سایت مشخص می‌شود.

علاوه بر وبسایت ها در بسیاری از برنامه‌های مدیریت فایل نظیر File Explorer و Windows Explorer در سیستم عامل ویندوز (از ویندوز ویستا به بعد) از Breadcrumb برای نمایش دایرکتوری های تشکیل دهنده مسیر کنونی (والدهای دایرکتوری فعلی) پشتیبانی می‌شود.

نمونه ای از بردکرامب در نرم افزار مدیریت فایل ویندوز
نمونه‌ای از بردکرامب در برنامه مدیریت فایل (File Explorer) ویندوز 10 که با نوار آدرس ادغام شده و پایین منوهای برنامه قرار گرفته است. کاربر با کلیک روی هر بخش از این مسیر به طور مستقیم به همان قسمت منتقل می‌شود.

مزایای استفاده از Breadcrumb

استفاده از بردکرامب‌ها در طراحی سایت یا اپلیکیشن باعث بهبود تجربه کاربری (User Experience) می‌شود. در وبسایت‌ها و نرم افزارهایی که از یک سلسله مراتب معنادار بهره می‌برند تعبیه این المان می‌تواند به کاربر کمک کند موقعیت فعلی خود را به خصوص در میان حجم انبوهی از صفحات و دسته بندی ها یا بخش‌های مختلف به راحتی تشخیص دهد و همچنین بازگشت به نقاط مختلف این دنباله را آسان‌تر نماید.

از لحاظ سئو نیز موتورهای جستجو ممکن است از بردکرامب های موجود در صفحات وب برای درک بهتر ساختار سایت ها استفاده کنند. همچنین وجود این بخش با تشویق و جلب توجه کاربر به صفحات دیگر سایت به کاهش نرخ پرش (بانس ریت یا Bounce Rate – درصد کاربرانی که وارد سایت شده‌اند و بدون بازدید از سایر صفحات سایت، از آن خارج شده‌اند) کمک می‌کند.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *