تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

نوار آدرس Address bar

نوار آدرس یا Address bar چیست؟

نوار آدرس (Address bar) بخشی حاوی یک فیلد متنی است که معمولا برای نمایش یا وارد کردن آدرس یا نشانی صفحات وب و … به کار می‌رود. دو نمونه متداول از کاربرد نوار آدرس در مرورگرهای وب (برای نشانی صفحات وب) و برنامه های مدیریت فایل (برای نشانی دایرکتوری و …) قابل مشاهده است.

نوار آدرس در مرورگرهای وب

نوار آدرس معمولا در بخش بالایی مرورگرهای وب قرار می‌گیرد و نشانی وب (URL) صفحه کنونی را نشان می‌دهد. کاربر می‌تواند برای وارد شدن به یک سایت یا صفحه وب دیگر، نشانی آن را در همین بخش وارد کند. نوار URL (یا URL bar) و نوار مکان (یا Location bar) از دیگر نام‌های این نوار در مرورگرهای وب به شمار می‌رود.

ویژگی ها و جزئیات آدرس بار در مرورگرهای وب

اکثر مرورگرها با نمایش یک آیکن قفل یا استفاده از نمادها و عبارات مشابه در سمت چپ Address bar، صفحات دارای ارتباط ایمن (با پروتکل https) را از سایر صفحات متمایز می‌کنند. همچنین در برخی مرورگرهای قدیمی علاوه بر نشانی وب، یک آیکن کوچک (اغلب در ابعاد 16×16 پیکسلی) در سمت چپ آدرس درج می‌شد که معرف نماد گرافیکی آن صفحه یا سایت بود. (این آیکن، فاوآیکن یا نمادک سایت نامیده می‌شود و معمولا در نوار عنوان پنجره مرورگر یا زبانه های آن ظاهر می‌شود).

آیکن ستاره نیز که معمولا در سمت راست این نوار قرار می‌گیرد برای افزودن صفحه کنونی به بوکمارک های مرورگر استفاده می‌شود. آیتم رایج دیگری که در این نوار در اغلب مرورگرها دیده می‌شود امکان نمایش اطلاعات بیشتر در مورد صفحه یا سایت کنونی را برای کاربر فراهم می‌آورد.

از ویژگی‌های متداول در نوارهای آدرس می‌توان به قابلیت Autocomplete (تکمیل خودکار) اشاره کرد. این ویژگی هنگام تایپ آدرس اینترنتی، براساس تاریخچه (History) مرورگر، پیشنهاداتی را به کاربر ارائه می‌کند تا به این ترتیب کاربر مجبور نباشد نشانی اینترنتی صفحاتی که در گذشته به آن‌ها مراجعه کرده است را به طور کامل تایپ نماید.

در برخی از مرورگرها، آدرس بار در نقش یک نوار پیشرفت نیز عمل می‌کند و میزان بارگیری صفحه را به کاربر نمایش می‌دهد. در اغلب مرورگرها نیز کاربر می‌تواند به جای وارد نمودن یک نشانی وب، عبارت یا واژه‌ای را برای جستجو در یک موتور جستجو تایپ کند.

نوار آدرس Address bar
مستطیل قرمز رنگ در این تصویر، مکان آدرس بار در مرورگر گوگل کروم را نشان می‌دهد.

نوار آدرس در برنامه های مدیریت فایل

نوار آدرس در برنامه های مدیریت فایل برای نمایش مسیر دایرکتوری فعلی یا وارد کردن نشانی جدید دایرکتوری و فایل به کار می‌رود.

نوار آدرس در برنامه مدیریت فایل File explorer در ویندوز 10
مستطیل قرمز رنگ در این تصویر، مکان Address bar در برنامه مدیریت فایل File explorer در ویندوز 10 را نمایش می‌دهد.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

2 thoughts on “نوار آدرس Address bar

 • منیژه

  چطور گزینه ستینگ و نام کاربری در نوار ابزار را به راست یا چپ منتقل کنم. میخوام علامت فلش ها سمت راست تصویر باشن

  پاسخ دادن
  • امیرحسین شهسواری

   سلام؛ از چه مرورگری استفاده می فرمایید؟

   پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *