تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

اسنیک کیس Snake Case

اسنیک کیس یا Snake Case چیست؟

اسنیک کیس (Snake Case یا snake_case) به گونه‌ای از نگارش واژه ها و عبارات مرکب گفته می‌شود که در آن بخش‌ها یا واژه‌های تشکیل دهنده عبارت به جای فاصله با کمک یک کاراکتر آندراسکور (_) از یکدیگر جدا می‌شوند. در زبان فارسی این اصطلاح با عنوان نگارش ماری نیز شناخته می‌شود.

نمونه‌هایی از این نحوه نگارش را می‌توان در عباراتی مانند Back_Color یا back_color یا MAX_VALUE و get_data() مشاهده نمود. با اینحال در بسیاری از کاربردها، شیوه اسنیک کیس با حروف کوچک به کار می‌رود (مانند back_color).

کاربردهای Snake Case

یکی از کاربردهای رایج این شیوه نگارش را می‌توان در زبان‌های برنامه نویسی برای نامگذاری متغیرها، توابع یا متدها و … مشاهده نمود (مشابه مثال های بالا). با توجه به اینکه در این حوزه استفاده از فاصله برای تعیین نام غیرمجاز است بسیاری از برنامه‌نویسان ترجیح می‌دهند برای نامگذاری متغیرها و توابع به شکل قابل فهم و خوانا از شیوه snake_case بهره ببرند.

هرچند در این نحوه نگارش معمولا از حروف کوچک برای تعیین نام متغیرها و توابع استفاده می‌شود اما یکی از قراردادهای متداول برای نامگذاری ثابت ها، استفاده از روش نگارش ماری با حروف بزرگ می‌باشد (مانند MAX_VALUE).

یکی دیگر از کاربردهای رایج استفاده از کاراکتر آندراسکور در عبارات مرکب را می‌توان در مورد هشتگ ها مشاهده کرد (مانند #برنامه_نویسی یا #مسابقه_عکاسی). این روش به خصوص برای هشتگ‌های فارسی مرکب و چند کلمه ای که به دلیل نبود مفهوم حروف بزرگ و کوچک، امکان استفاده از روش کمل کیس در مورد آن‌ها وجود ندارد کاربرد فراوانی دارد.

نمونه ای از کاربرد اسنیک کیس یا نگارش ماری Snake Case در یک قطعه کد
نمونه‌هایی از کاربرد اسنیک کیس برای نامگذاری متغیرها و توابع در یک قطعه کد

سایر روش های نگارشی مشابه

بسیاری از برنامه‌نویسان ترجیح می‌دهند به جای استفاده از روش Snake Case، برای جداکردن ظاهری واژه‌ها از روشی موسوم به کمل کیس یا نگارش شتری (Camel Case) استفاده کنند. در این روش، هر بخش (معمولا بخش های میانی) از واژه یا عبارت مرکب با حرف ابتدایی بزرگ نوشته می‌شود و مابقی حروف به شکل کوچک نوشته می‌شوند (نام‌های متغیرها و توابعی مانند firstName و getData() به این روش نوشته شده‌اند). این دو روش از محبوب‌ترین شیوه‌های انتخاب نام در زبان های برنامه نویسی محسوب می‌شوند.

البته علاوه بر این دو روش، روش دیگری موسوم به کباب کیس یا نگارش کبابی (Kebab Case) نیز وجود دارد. این روش مشابه با نگارش ماری است با این تفاوت که در آن به جای کاراکتر آندراسکور (_) از هایفن (-) برای جدا کردن بخش‌های مختلف عبارت استفاده می‌شود (نمونه‌هایی از این نحوه نگارش را می‌توان در نام متغیرها و توابعی مانند first-name و get-data() مشاهده نمود).

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *