تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

آنلاین و آفلاین Online and Offline

آنلاین (Online) و آفلاین (Offline) چیست؟

در حوزه رایانه و ارتباطات، اصطلاح آنلاین (Online یا On Line) به معنای وضعیتی است که در آن نوعی ارتباط (یا اتصال) برقرار است. در نقطه مقابل، آفلاین (Offline) به حالتی اشاره می‌کند که در آن ارتباط (یا اتصال) قطع می‌باشد. در زبان فارسی معمولا از واژه “بر خط” به عنوان معادلی برای Online استفاده می‌شود.

کاربردهای رایج واژه های آنلاین و آفلاین

امروزه معمولا این واژه‌ها در مورد ارتباط‌های اینترنتی به کار می‌روند. به عنوان مثال در رابطه با فردی که در حال استفاده از یک برنامه پیام رسان است و به اینترنت نیز متصل می‌باشد (یعنی می‌تواند پیام‌های جدید را دریافت یا پیامی را ارسال کند) از واژه Online استفاده می‌شود و در غیراینصورت به او Offline گفته می‌شود. در عین حال می‌توان از این اصطلاحات در مورد هر ابزار یا واحد عملیاتی که به یک سیستم بزرگتر قابل اتصال است یا آماده به کارگیری می‌باشد نیز استفاده نمود (این اتصال ممکن است با کمک یک شبکه رایانه ای یا روش دیگری نظیر کابل‌های رابط و … انجام شود). برای مثال چاپگری که به یک رایانه متصل شده است و توسط کاربر قابل استفاده می‌باشد Online و در غیراینصورت Offline نامیده می‌شود.

علاوه بر فعالیت‌هایی (نظیر ذخیره سازی آنلاین فایل ها) که ذاتا با ظهور شبکه های رایانه ای و به خصوص اینترنت شکل گرفته‌اند، امروزه عنوان بسیاری از فعالیت‌های سنتی نیز همراه با پسوند آنلاین به کار برده می‌شود. به عنوان نمونه‌ای از اینگونه فعالیت‌ها می‌توان به بانکداری آنلاین (Online Banking)، آموزش آنلاین (Online Education)، خرید آنلاین (Online Shopping) و … اشاره نمود که در اغلب موارد، واژه “آنلاین” در آن‌ها با واژه “اینترنتی” جایگزین می‌شود.

از سوی دیگر برای برخی از فعالیت‌های رایانه‌ای که هنگام عدم اتصال به اینترنت انجام می‌شوند از پسوند آفلاین استفاده می‌شود. مرور آفلاین (Offline Browsing) از جمله این فعالیت‌هاست که به عنوان یک قابلیت کاربردی در اغلب مرورگرهای وب وجود دارد. کاربر با کمک این قابلیت می‌تواند بدون نیاز به ارتباط اینترنتی به مرور نسخه هایی از صفحات وب بپردازد که در گذشته روی دستگاه رایانه‌ای او ذخیره شده‌اند. (این نسخه‌ها ممکن است به صورت خودکار یا دستی از صفحاتی که قبلا مشاهده شده‌اند تهیه شده باشد).

گفتنی است در برخی موارد به فعالیت‌هایی که معادل یک فعالیت اینترنتی در زندگی حقیقی هستند نیز پسوند آفلاین افزوده می‌شود. برای مثال خریدهایی که با مراجعه حضوری در یک فروشگاه فیزیکی صورت می‌گیرد خرید آفلاین (Offline Shopping) نامیده می‌شوند.

آنلاین و آفلاین Online and Offline
Online و Offline

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

2 thoughts on “آنلاین و آفلاین Online and Offline

 • مجید صالح زاده

  علاقه شما ستودنی است … موفق باشید

  پاسخ دادن
  • امیرحسین شهسواری

   سلام؛ ممنون از لطف تون. با آرزوی موفقیت برای شما.

   پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *