فاوآیکن Favicon

فاوآیکن یا Favicon چیست؟

فاوآیکن (Favicon یا نمادک سایت) فایلی حاوی یک یا چند آیکن کوچک می‌باشد که به یک وبسایت یا صفحه‌ی وب تخصیص داده می‌شود.

Favicon مختصرشده‌ی عبارت Favorite Icon (به معنای آیکن محبوب) می‌باشد و با عناوین دیگری نظیر Shortcut Icon و Website Icon نیز شناخته می‌شود. مرورگرهای وب از این آیکن به عنوان نماد سایت یا یک صفحه‌ی اینترنتی استفاده می‌کنند (از اینرو در زبان فارسی “نمادک سایت” به عنوان معادلی برای این اصطلاخ به کار می‌رود). معمولا Favicon در نوار آدرس و بخش عنوان پنجره‌ی مرورگر یا زبانه‌های آن و هم‌چنین در کنار عنوان بوکمارک‌ها نمایش داده می‌شود.

برای اولین بار از فاوآیکن‌ها در مرورگر اینترنت اکسپلورر 5 پشتیبانی شد. جالب است بدانید لزومی ندارد نمادک سایت در قالب ICO ذخیره شده باشد، بلکه مرورگرهای مدرن امروزی از فرمت‌های فایل ICO و PNG و GIF برای فاوآیکن پشتیبانی می‌کنند و برخی از آن‌ها قابلیت نمایش JPEG و حتی GIF های متحرک به عنوان Favicon را نیز دارا می‌باشند. اما اساسا Favicon در فرمت ICO و به صورت favicon.ico در دایرکتوری روت (یا ریشه) وبسایت ذخیره می‌شود. معمولا در مرورگرها این آیکون با ابعاد 16 در 16 یا 32 در 32 پیکسل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فاوآیکن Favicon
در این تصویر، فاوآیکن سایت تک دیک در سمت چپ نوار آدرس، در نوار بوکمارک و بخش عنوان زبانه‌ی مرورگر اینترنت اکسپلورر قابل مشاهده است. همانطور که می‌بینید این نماد با لوگوی موجود در هدر سایت یکسان است؛ موضوعی که از نظر منطقی توجیه‌پذیر و در دنیای وب کاملا رایج است.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

One thought on “فاوآیکن Favicon

  • مهر ۱۳, ۱۳۹۶ در t ۲:۰۹ ق٫ظ
    Permalink

    سلام .ممنون . مفید بود

    پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.