تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

سفارشی سازی نوار ابزار دسترسی سریع در مایکروسافت اکسل

همانطور که در قسمت پیشین مجموعه آموزشی مایکروسافت اکسل گفته شد نوار ابزار دسترسی سریع (Quick Access Toolbar) در حالت پیشفرض به عنوان بخشی از نوار عنوان امکان دسترسی سریع به تعدادی از ابزارهای پرکاربرد اکسل را فراهم می‌کند. با این وجود شما نه تنها می‌توانید مکان این نوار ابزار را تغییر دهید بلکه می‌توانید دستورات موردنظر خود را هم به این نوار اضافه کنید یا دستوری را از آن حذف کنید. با ما همراه باشید تا در این قسمت با نحوه سفارشی سازی نوار ابزار دسترسی سریع در مایکروسافت اکسل بیشتر آشنا شوید.

نمایی از نوار ابزار دسترسی سریع در مایکروسافت اکسل به صورت سفارشی شده
نمایی از نوار ابزار دسترسی سریع یا Quick Access Toolbar در نوار عنوان اکسل. همانطور که مشاهده می‌کنید در این نوار علاوه بر سه دکمه پیشفرض دو آیتم دیگر نیز افزوده شده است.

چگونه دستوری را به نوار ابزار دسترسی سریع اضافه کنم یا دستوری را از آن حذف کنم؟

در حالت پیشفرض دکمه‌های ذخیره سازی (Save)، آندو (Undo) و ریدو (Redo) در نوار ابزار دسترسی سریع قرار گرفته‌اند. اگر تعدادی دستور انگشت شمار در اکسل کاربرد بیشتری برای شما دارند و مایلید آسان‌تر به آن‌ها دسترسی داشته باشید اضافه کردن آن‌ها به این نوار ابزار می‌تواند گزینه ایده‌آلی برای شما باشد. البته شما می‌توانید دستوراتی که موردنیازتان نیستند را هم به سادگی از این نوار ابزار حذف کنید.

برای اضافه کردن یا حذف دستورات از Quick Access Toolbar روش‌های رایجی وجود دارد که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شوید:

روش اول – افزودن یا حذف دستورات متداول از نوار ابزار دسترسی سریع اکسل با کمک گزینه Customize Quick Access Toolbar

در انتهای Quick Access Toolbar، دکمه‌ای به نام Customize Quick Access Toolbar (سفارشی سازی نوار ابزار دسترسی سریع) تعبیه شده است. روی این دکمه کلیک کنید تا منویی مشابه با تصویر زیر نمایان شود. در بخش اول این منو می‌توانید فهرست تعدادی از دستورات متداول را مشاهده کنید.

دستورات متداول برای افزودن با نوار ابزار دسترسی سریع مایکروسافت اکسل در بخش Customize Quick Access Toolbar

در این منو آیتم‌هایی که در حال حاضر در نوار ابزار دسترسی سریع نمایش داده می‌شوند با یک علامت تیک از مابقی آیتم‌ها متمایز شده‌اند. با کلیک کردن روی دستور موردنظر در این منو و تیک زدن یا حذف تیک از کنار آن می‌توانید دستوری را به نوار ابزار اضافه کنید یا از آن حذف کنید.

هرچند این منو تنها تعداد اندکی از دستورات را شامل می‌شود اما اگر دستور موردنظر شما جزء دستورات رایج اکسل است ممکن است راحت‌ترین روش برای شما استفاده از همین منو باشد.

روش دوم – افزودن دستورات به نوار ابزار دسترسی سریع اکسل با کمک ریبون

اگر دستوری که می‌خواهید به Quick Access Toolbar اضافه کنید جزء دستورات منوی Customize Quick Access Toolbar نیست اما در ریبون (Ribbon) اکسل وجود دارد این روش به شما کمک می‌کند.

در این روش برای اضافه کردن یک دستور کافیست ابتدا آن را در ریبون پیدا کنید. سپس روی آن راست کلیک کنید و گزینه Add to Quick Access Toolbar را از منوی باز شده انتخاب کنید.

گزینه Add to Quick Access Toolbar در منوی راست کلیک دستورات داخل ریبون برای افزودن دستور به نوار ابزار دسترسی سریع

جالب است بدانید شما می‌توانید هر آیتمی از ریبون را با کمک این روش به Quick Access Toolbar اضافه کنید. حتی دستورات چند گزینه‌ای و لیست های کشوئی! بنابراین می‌توانید همین حالا این روش را روی گزینه فونت در زبانه Home امتحان کنید و نتیجه‌اش را ببینید.

روش سوم – افزودن یا حذف دستورات متداول از نوار ابزار دسترسی سریع با کمک جعبه دیالوگ Options

در این روش هم مشابه با روش قبل می‌توانید دستورات مختلف را به Quick Access Toolbar اضافه کنید. با این تفاوت که در این روش امکان اضافه کردن دستوراتی که در ریبون شما قرار ندارند هم وجود دارد.

برای این منظور لازم است ابتدا وارد بخش Quick Access Toolbar در قسمت Excel Options (یا گزینه های اکسل) شوید. دو روش ساده برای ورود به این بخش عبارتند از:

روش اول: روی دکمه Customize Quick Access Toolbar در Quick Access Toolbar کلیک کنید. سپس گزینه More Commands را انتخاب کنید.

گزینه More Commands در فهرست Customize Quick Access Toolbar برای افزودن و ویرایش دستورات نوار ابزار دسترسی سریع در مایکروسافت اکسل

روش دوم: روی زبانه File کلیک کنید. سپس در نوار سمت چپ گزینه Options را انتخاب کنید.

گزینه Options در زبانه File مایکروسافت اکسل برای دسترسی به تنظیمات اکسل یا Excel Options

به این ترتیب جعبه دیالوگ Excel Options مشابه با تصویر زیر نمایش داده می‌شود. در این پنجره گزینه Quick Access Toolbar را انتخاب کنید.

جعبه دیالوگ Excel Options و انتخاب گزینه Quick Access Toolbar برای افزودن، حذف و ویرایش دستورات نوار ابزار دسترسی سریع در اکسل

تصویر زیر نمایی از بخش Quick Access Toolbar در پنجره Excel Options را نمایش می‌دهد.

بخش Quick Access Toolbar در پنجره Excel Options

در ادامه در قسمت Choose commands from بخشی که دستور موردنظر در آن قرار دارد را انتخاب کنید. با انجام این کار، لیست سمت چپ متناسب با گزینه انتخابی بروز می‌شود. حالا کافیست در این لیست دستور موردنظر خود را انتخاب کنید و روی دکمه Add کلیک کنید.

افزودن دستورات به نوار ابزار دسترسی سریع در بخش Excel Options مایکروسافت اکسل

به این ترتیب دستور به لیست سمت راست اضافه می‌شود. این لیست شامل مجموعه دستوراتی است که در نوار ابزار دسترسی سریع نمایش داده می‌شود.

اگر مایلید دستوری از این نوار ابزار حذف شود کافیست آن را در لیست سمت راست انتخاب کنید. سپس روی دکمه Remove کلیک کنید.

در انتها با کلیک روی دکمه OK تغییرات روی Quick Access Toolbar اعمال می‌شود.

روش راست کلیک برای حذف دستورات از Quick Access Toolbar

روش ساده دیگری هم برای حذف دستورات از نوار ابزار دسترسی سریع وجود دارد. در این روش کافیست روی دستور موردنظر در این نوار ابزار راست کلیک کنید و گزینه Remove from Quick Access Toolbar را انتخاب کنید.

گزینه Remove from Quick Access Toolbar برای حذف دستور از نوار ابزار دسترسی سریع اکسل

تغییر ترتیب قرارگیری دستورات در نوار ابزار دسترسی سریع اکسل

ممکن است ترجیح دهید ترتیب قرارگیری دستورات Quick Access Toolbar را مطابق میل خود تغییر دهید. برای این منظور لازم است ابتدا مشابه روش سوم وارد بخش Quick Access Toolbar در قسمت Excel Options شوید.

سپس دستوری را در لیست سمت راست انتخاب کنید. حالا می‌توانید با کمک دکمه های Move Up و Move Down (فلش‌های رو به بالا و پایین) دستور موردنظر را در لیست جابجا کنید. در پایان با کلیک روی دکمه OK تغییرات روی Quick Access Toolbar اعمال می‌شود.

تغییر ترتیب قرارگیری دستورات در نوار ابزار دسترسی سریع مایکروسافت اکسل

بازگردانی محتویات نوار ابزار دسترسی سریع به حالت پیشفرض

در صورتی که مایلید محتویات نوار ابزار دسترسی سریع را به حالت پیشفرض برگردانید لازم است مشابه روش سوم ابتدا وارد بخش Quick Access Toolbar در قسمت Excel Options شوید.

سپس در سمت راست پایین پنجره گزینه Reset را انتخاب کنید. از فهرست باز شده روی گزینه Reset only Quick Access Toolbar کلیک کنید. در پاسخ به پیامی که اکسل برای تأیید ریست از شما می‌پرسد روی Yes کلیک کنید. به این ترتیب دستورات Quick Access Toolbar به حالت پیشفرض شامل دکمه‌های Save, Undo و Redo بازگردانده می‌شود. البته فراموش نکنید در پایان برای اعمال تغییرات لازم است روی دکمه OK کلیک کنید.

بازگردانی محتویات نوار ابزار دسترسی سریع به حالت پیشفرض با کمک گزینه Reset only Quick Access Toolbar در اکسل

چگونه محل Quick Access Toolbar را در اکسل تغییر دهم؟

شما می‌توانید نوار ابزار دسترسی سریع را از محل پیشفرض خود در نوار عنوان به پایین ریبون نیز منتقل کنید. اگر تعداد دستوراتی که به این نوار اضافه کرده‌اید بیش از میزان متداول است و در نوار عنوان ظرفیت کافی برای آن‌ها وجود ندارد یا مایلید ردیفی مجزا به دستورات این نوار اختصاص دهید این تغییر محل می‌تواند برای شما مفید واقع شود.

برای جابجایی Quick Access Toolbar به پایین ریبون می‌توانید روی دکمه Customize Quick Access Toolbar در همین نوار کلیک کنید. سپس از منوی باز شده گزینه Show Below the Ribbon را انتخاب کنید.

گزینه Show Below the Ribbon برای انتقال نوار ابزار دسترسی اکسل به پایین ریبون

با انجام این کار Quick Access Toolbar مشابه تصویر زیر به پایین Ribbon منتقل می‌شود. برای بازگرداندن این نوار به محل پیشین خود در نوار عنوان کافیست روی دکمه Customize Quick Access Toolbar کلیک کنید. سپس گزینه Show Above the Ribbon را از منوی نمایان شده انتخاب کنید.

گزینه Show Above the Ribbon برای انتقال نوار ابزار دسترسی سریع به نوار عنوان در بالای ریبون

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *