تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

آشنایی با رشته ها در پایتون

در پایتون، رشته ها بین دو نماد نقل قول تکی (' یا Single quotation) یا دو نماد نقل قول دوتایی (" یا Double quotation) قرار می‌گیرند.

مثال زیر نمونه ای از یک رشته را در پایتون نشان می‌دهد که به عنوان پارامتر تابع print() به کار رفته است. در این مثال از دابل کوتیشن یا " پیرامون رشته استفاده شده است:

print("Hello, World!")

در مثال زیر نیز نحوه تخصیص یک رشته به متغیری با نام x را مشاهده می‌کنید:

x = "Hello, World!"

رشته چند خطی

برای ایجاد یک رشته چند خطی در پایتون می‌توانید در ابتدا و انتهای آن از سه نماد " یا ' استفاده کنید.

x = """Hello,
my
World!"""

چند نکته در مورد رشته در پایتون

لازم است بدانید تفاوتی بین قرار دادن " یا ' پیرامون رشته ها در پایتون وجود ندارد. با این حال باید هر دو نماد یکسان باشند:

x = "Hello, World!"
y = 'Hello, World!'

در Python نیز مشابه با بسیاری از زبان های برنامه نویسی، رشته ها در قالب آرایه ای از کاراکترها ایجاد می‌شوند. بنابراین برای دسترسی به اولین کاراکتر از رشته اول در مثال فوق می‌توانید از x[0] استفاده کنید. (فراموش نکنید در پایتون آرایه ها از اندیس 0 شروع می‌شوند).

داخل یک رشته که میان دو نماد " قرار دارد می‌توانید از نماد ' استفاده کنید. به طور مشابه داخل رشته ای که میان دو نماد ' قرار دارد نیز می‌توانید از نماد " استفاده کنید:

print("It's mine.")

برای اینکه داخل یک رشته از نماد کوتیشن یکسان با نماد دربرگیرنده رشته استفاده کنید می‌توانید از کاراکترهای گریز (Escape characters) به صورت \" یا \' استفاده کنید. بنابراین خروجی مثال زیر با مثال فوق یکسان است:

print('It\'s mine.')

بازگشت به فهرست مطالب مجموعه آموزش پایتون تک دیک

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *