تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

آموزش ایجاد سند خالی و ایجاد سند بر اساس قالب ها در مایکروسافت ورد

در قسمت ابتدایی مجموعه آموزشی مایکروسافت ورد با روش ساده‌ای برای ایجاد سندهای خالی در ورد آشنا شدید. در این قسمت با قالب های ورد و نحوه ایجاد سند جدید بر اساس آن‌ها آشنا می‌شوید.

آشنایی با قالب های مایکروسافت ورد

در مایکروسافت ورد علاوه بر امکان ایجاد سند خالی می‌توانید سندهای خود را براساس قالب (یا Template) های از پیش طراحی شده ایجاد کنید. هر قالب معمولا دارای طراحی و فرمت بندی مشخصی است که ایجاد سند جدید مطابق با نیازهای کاربر را آسان‌تر می‌کند.

بسیاری از قالب‌های ورد برای کاربردها و اهداف خاص طراحی شده‌اند. نامه‌های رسمی و اداری، رزومه، گزارش فعالیت‌ها و … از جمله کاربردهایی هستند که برای آن‌ها ده‌ها قالب مختلف ورد فراهم شده است.

اغلب قالب‌ها تنها فرمت ظاهری سند را مشخص می‌کنند. رنگ متن و پس زمینه، تنظیمات صفحه و فونت اجزای مختلف متن از جمله جزئیات ظاهری هستند که در این قالب‌ها تعیین می‌شود. برخی از قالب‌ها علاوه بر فرمت‌های ظاهری محتواهایی مانند متن، جدول‌های تکمیل شده، تصویر، نمودار و … را در برمی‌گیرند. کاربر می‌تواند محتوای موجود در سندهای ایجاد شده با کمک این قالب ها را متناسب با نیاز خود تغییر دهد. به این ترتیب ایجاد و تکمیل سندهای خاص با سرعت و سهولت بیشتر امکان‌پذیر خواهد بود.

قالب های پیشرفته‌تر نیز می‌توانند متناسب با کاربرد موردنظر، ریبون را به زبانه ها و دستورات ویژه‌ای تجهیز کنند. به علاوه در برخی از این قالب‌ها ماکروهای از پیش آماده شده‌ای برای انجام مجموعه‌ای از دستورات مرتبط با کاربرد قالب در اختیار کاربر قرار می‌گیرد.

برخی از قالب ها به صورت پیشفرض همراه با نصب مایکروسافت ورد روی دستگاه ذخیره می‌شوند. قالب‌های متعددی نیز هنگام اتصال به اینترنت به صورت آنلاین قابل دریافت و استفاده هستند. به علاوه در ورد امکان ایجاد قالب های شخصی نیز وجود دارد.

چگونه در مایکروسافت ورد سند جدید ایجاد کنیم؟

زمانی که ورد را اجرا می‌کنید به صورت پیشفرض با صفحه خانه روبرو می‌شوید. این صفحه علاوه بر امکان باز کردن فایل های ذخیره شده به شما اجازه می‌دهد یک سند جدید خالی یا سندی براساس قالب‌های مختلف ایجاد کنید. البته زمانی که در حال کار روی یک سند هستید نیز ایجاد سند جدید امکان‌پذیر است.

نحوه ایجاد سند خالی در ورد

سندهای خالی پرکاربردترین نوع سندهای ورد به شمار می‌روند. برای ایجاد سند خالی کافیست پس از باز کردن Microsoft Word هنگام مشاهده صفحه شروع، کلید Esc را فشار دهید. البته می‌توانید به جای این کار از بخش کناری صفحه شروع گزینه New را انتخاب کرده و روی Blank document کلیک کنید.

آموزش مایکروسافت ورد (Microsoft Word) - ایجاد یک سند خالی جدید

اگر در حال کار روی یک سند هستید و مایلید سند جدید ایجاد کنید لازم است ابتدا روی زبانه File کلیک کنید. با انجام این کار به نمای پشت صحنه (Backstage view) هدایت می‌شوید. در این صفحه مشابه با حالت قبلی کافیست از بخش کناری گزینه New را انتخاب کرده و روی Blank document کلیک کنید.

بیشتر بخوانید: آشنایی با نمای پشت صحنه (Backstage view) در مایکروسافت ورد

نحوه ایجاد سند بر اساس قالب ها در ورد

برای ایجاد سند بر اساس قالب ها لازم است مشابه حالت قبل ابتدا ورد را باز کنید یا اگر سند باز شده‌ای دارید روی زبانه File کلیک کنید و سپس به بخش New مراجعه کنید.

پایین گزینه Blank document تصاویر بندانگشتی مجموعه‌ای از قالب‌های نصب شده قابل مشاهده است. کافیست صفحه را به پایین اسکرول کنید و قالب دلخواه خود را انتخاب کنید. با دابل کلیک روی قالب، سند جدیدی براساس قالب انتخابی ایجاد می‌شود.

ایجاد سند بر اساس قالب در ورد

برای جستجو میان قالب های آنلاین (در صورت اتصال به اینترنت) می‌توانید از جعبه جستجوی همین قسمت کمک بگیرید. کافیست عبارت موردنظر خود مانند school یا resume را جستجو کنید یا روی یکی از موارد پیشنهادی پایین جعبه جستجو کلیک کنید. پس از آن لازم است کمی منتظر بمانید تا فهرست قالب های مرتبط نمایش داده شود.

جستجوی قالب های آنلاین در مایکروسافت ورد برای ایجاد سند جدید
جستجوی قالب های آنلاین در مایکروسافت ورد برای ایجاد سند جدید

سپس روی تصویر بندانگشتی قالب موردنظر کلیک کنید تا پیش نمایشی از قالب را مشاهده کنید. از دکمه‌های فلش سمت راست و سمت چپ در بخش پیش نمایش می‌توانید برای مشاهده قالب های دیگر استفاده کنید. در صورتی که قالبی را می‌پسندید کافیست روی دکمه Create کلیک کنید تا سند جدید براساس قالب انتخابی ایجاد شود.

نمایی از پیش نمایش یک قالب
نمایی از پیش نمایش یک قالب آنلاین

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *