تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

آشنایی با نمای پشت صحنه (Backstage view) در مایکروسافت ورد

یکی از بخش‌های پرکاربرد مایکروسافت ورد با عنوان نمای پشت صحنه (Backstage view) شناخته می‌شود. در این قسمت از مجموعه آموزشی مایکروسافت ورد با نمای پشت صحنه ورد و جزئیات آن آشنا می‌شوید.

نمای پشت صحنه یا Backstage view چیست؟

نمای پشت صحنه به صفحه‌ای گفته می‌شود که هنگام باز کردن مستقیم ورد یا کلیک روی زبانه File نمایان می‌شود. این نمای تمام صفحه شامل دستوراتی است که برای مدیریت ورد و اسناد (یا فایل‌های) آن به کار می‌رود. (برخلاف سایر دستورات که برای تغییر یا ویرایش محتوای سند مورد استفاده قرار می‌گیرند).

دستورات موجود در نمای پشت صحنه در قالب صفحه‌ها یا بخش‌هایی مجزا سازماندهی شده‌اند که کاربر می‌تواند با کلیک روی عنوان هر بخش در نوار کناری به آن‌ها دسترسی پیدا کند.

دسترسی به Backstage view از طریق زبانه File در ریبون ورد

همانطور که گفته شد کلیک روی زبانه File در ریبون کاربر را به Backstage view هدایت می‌کند. این در حالیست که کلیک روی عنوان سایر زبانه‌ها باعث نمایش دستورات مرتبط در ریبون می‌شود.

کلیک روی زبانه File در ریبون کاربر را به نمای پشت صحنه (Backstage view) هدایت می‌کند
کلیک روی زبانه File در ریبون کاربر را به نمای پشت صحنه هدایت می‌کند.

هنگامی که یک سند ورد را باز کرده‌اید نمایی از پشت صحنه که با کلیک روی زبانه File مشاهده می‌کنید مشابه با تصویر زیر خواهد بود.

نمای پشت صحنه (Backstage view) در مایکروسافت ورد

بیشتر بخوانید: آشنایی با جزئیات ریبون دستورات در مایکروسافت ورد

ایجاد سند جدید براساس قالب‌های مختلف، باز کردن سندهای ذخیره شده در گذشته، ذخیره سازی سند، چاپ، به اشتراک گذاری، مشاهده و ویرایش اطلاعات مربوط به سند و تغییر تنظیمات ورد از جمله مواردی هستند که از طریق نمای پشت صحنه قابل دسترسی است.

در این بخش با کلیک روی دکمه بازگشت (فلش بالا سمت چپ صفحه) می‌توانید به محیط سند خود برگردید.

این دستورات تقریبا معادل با همان دستوراتی هستند که در نسخه‌های قدیمی‌تر ورد از طریق دکمه مایکروسافت آفیس یا منوی File قابل دسترسی بودند.

نمایی از منوی نمایش داده شده با کلیک روی دکمه مایکروسافت آفیس در ورد 2007
نمایی از منوی نمایش داده شده با کلیک روی دکمه مایکروسافت آفیس در ورد 2007. به شباهت این منو و دستورات موجود در Backstage view توجه کنید.

با جزئیات دستورات موجود در نمای پشت صحنه ورد در قسمت‌های آتی این مجموعه آشنا می‌شوید.

صفحه شروع یا خانه در ورد

زمانی که واژه پرداز ورد را به صورت مستقیم اجرا می‌کنید با صفحه‌ای به نام صفحه شروع (Start page) یا صفحه خانه (Home page) روبرو می‌شوید. این صفحه در واقع نمای ساده شده‌ای از Backstage view مشابه با تصویر زیر است.

نمایی از صفحه شروع یا صفحه خانه ورد

همانطور که مشاهده می‌کنید این نما در مقایسه با حالت قبل دستورات کمتری را شامل می‌شود. در این صفحه می‌توانید از قالب‌های پیشفرضی که برای ایجاد یک سند جدید در نظر گرفته شده استفاده کنید. همچنین می‌توانید با کمک همین بخش فایل‌های از پیش ذخیره شده را باز کنید.

معمولا در این صفحه نیز مشابه نمای پشت صحنه پیشین فهرستی از فایل‌های استفاده شده اخیر قابل مشاهده است. این ویژگی امکان دسترسی سریع به اسنادی که در حال کار روی آن‌ها هستید را فراهم می‌کند.

فراموش نکنید زمانی که ورد را از طریق باز کردن مستقیم یک فایل (برای مثال با دابل کلیک روی یک سند ذخیره شده ورد در برنامه مدیریت فایل ویندوز) اجرا می‌کنید این صفحه نمایش داده نمی‌شود.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *