تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

آموزش مایکروسافت ورد – شروع دوره – معرفی، اجرا و ایجاد سند جدید خالی

مطلبی که در حال مطالعه آن هستید نخستین بخش از مجموعه آموزشی مایکروسافت ورد (Microsoft Word) است. در این دوره آموزشی که به مرور زمان تکمیل می‌شود تلاش می‌کنیم به زبانی ساده و به صورت گام به گام شما را با مایکروسافت ورد آشنا کنیم.

مطالبی که در طول این دوره ارائه می‌شود در مورد اغلب نسخه های جدید مایکروسافت ورد مانند Word 2019 و Word 2016 قابل اجرا خواهد بود. البته ممکن است در برخی موارد با تفاوت‌هایی جزئی روبرو شوید. با این حال اغلب رویه‌ها و دستورالعمل‌های بیان شده در این نسخه ها یکسان یا مشابه هستند.

در این قسمت به صورت کوتاه با نرم افزار مایکروسافت ورد، نحوه اجرا و ایجاد یک سند خالی جدید در آن آشنا می‌شوید.

معرفی کوتاه مایکروسافت ورد (Microsoft Word)

مایکروسافت ورد نام یک نرم افزار واژه پرداز محبوب است که توسط شرکت مایکروسافت توسعه داده می‌شود. مایکروسافت ورد به شما اجازه می‌دهد انواع مختلفی از اسناد متنی دارای فرمت نظیر نامه، گزارش، رزومه، پایان نامه، کتاب و … ایجاد کنید.

با کمک ورد می‌توانید یک سند را از ابتدا یا براساس یک قالب از پیش تعیین شده ایجاد کنید. به سند خود متن، جدول، شکل، تصویر، ویدئو و … اضافه کنید. فرمت متن خود از جمله فونت، رنگ نوشته، فاصله بین خطوط و … را تغییر دهید. سند خود را با دیگران به اشتراک بگذارید و نتیجه تغییرات دیگران را بازبینی کنید.

اجرای ورد

برای اجرای نرم افزار مایکروسافت ورد روش‌های مختلفی وجود دارد. اگر اولین باری است که می‌خواهید این نرم افزار را در ویندوز اجرا کنید می‌توانید به آسانی در منوی استارت یا جعبه جستجو (در ویندوز 10) به دنبال عنوان این برنامه (یعنی Word) بگردید.

آموزش مایکروسافت ورد - اجرای ورد

با اجرای ورد و عبور از صفحه معرفی نرم افزار، پنجره‌ای مشابه با تصویر زیر نمایان می‌شود. این صفحه با عنوان صفحه شروع (Start Screen) یا صفحه خانه (Home Screen) شناخته می‌شود.

آموزش مایکروسافت ورد (Microsoft Word) - نمایی از صفحه شروع ورد

در صفحه شروع می‌توانید یک سند جدید ایجاد کنید. همچنین سندهایی که اخیرا باز کرده‌اید در همین بخش نمایش داده می‌شوند و شما به راحتی با انتخاب سریع سند موردنظر در همین صفحه می‌توانید آن را مشاهده و ویرایش کنید. با جزئیات این صفحه در آینده بیشتر آشنا می‌شوید.

ایجاد سند جدید خالی در Word

اولین موضوعی که برای دسترسی به محیط ویرایش ورد و وارد کردن یا تایپ متن لازم است بدانید نحوه ایجاد یک سند جدید است.

برای ایجاد یک سند (یا Document) جدید در ورد کافیست در صفحه شروع ابتدا روی گزینه New کلیک کنید.

سپس با کلیک روی Blank document یک سند خالی ایجاد می‌شود.

آموزش مایکروسافت ورد (Microsoft Word) - ایجاد یک سند خالی جدید

با انجام این کار محیط ویرایش اسناد ورد مشابه با تصویر زیر نمایان می‌شود.

آموزش مایکروسافت ورد (Microsoft Word) - نمایی از یک سند خالی ورد

بیشتر بخوانید: آموزش ایجاد سند خالی و ایجاد سند بر اساس قالب ها در مایکروسافت ورد

با ما در قسمت‌های آتی این دوره آموزشی همراه باشید تا با اجزای مختلف این محیط بیشتر آشنا شوید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *