تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

چگونه زمان آخرین بازدید خود را در واتساپ پنهان کنیم؟

مشاهده زمان آخرین بازدید و وضعیت آنلاین بودن یکی از ویژگی‌های رایج در اغلب پیام‌رسان‌ها از جمله واتساپ است. با این وجود ممکن است ترجیح دهید مخاطبین‌تان و حتی افرادی که نمی‌شناسید قادر به مشاهده وضعیت آخرین مراجعه شما به واتساپ نباشند.

در این مقاله با ویژگی آخرین بازدید (یا Last seen) و وضعیت آنلاین بودن در واتساپ آشنا می‌شوید. به علاوه با چگونگی تغییر تنظیمات حریم خصوصی برای تعیین افرادی که مجازند زمان آخرین بازدید شما را مشاهده کنند نیز آشنا می‌شوید.

زمان آخرین بازدید (یا Last seen) و وضعیت آنلاین بودن در WhatsApp

احتمالا عبارت آخرین بازدید (یا Last seen) را در صفحه گفتگو با مخاطبین‌تان یا پروفایل آن‌ها در واتساپ مشاهده کرده‌اید. در مقابل این عبارت زمان آخرین مرتبه‌ای که مخاطب شما به واتساپ سر زده است نمایش داده می‌شود. طبیعتا به طور مشابه مخاطبین شما و سایر کاربرانی که از واتساپ استفاده می‌کنند می‌توانند زمان آخرین بازدید شما را مشاهده کنند.

آشنایی با ویژگی آخرین زمان بازدید در واتساپ و نحوه پنهان کردن آن
نمایی از last seen یا زمان آخرین بازدید یک مخاطب در بخش گفتگو

زمانی که مخاطب شما در واتساپ آنلاین می‌شود این عبارت با واژه آنلاین (یا Online) جایگزین می‌شود. در واقع زمانی که واژه آنلاین را در پروفایل یا صفحه گفتگو با مخاطب خود مشاهده می‌کنید به این معناست که مخاطب شما در حال استفاده از واتساپ است. به عبارت دقیق‌تر واتساپ را روی دستگاه خود اجرا کرده و به اینترنت نیز متصل است. البته این موضوع به معنای آن نیست که لزوما مخاطب پیام شما را خوانده یا وارد بخش گفتگو با شما شده است.

شما می‌توانید در قسمت تنظیمات حریم خصوصی WhatsApp افرادی که مجاز به مشاهده زمان آخرین بازدید شما هستند را مشخص کنید. با این وجود فراموش نکنید امکان پنهان کردن وضعیت آنلاین بودن شما در واتساپ وجود ندارد.

چگونه زمان آخرین بازدید یا Last seen را از دید سایر کاربران واتساپ پنهان کنم؟

برای این منظور کافیست مراحل ساده زیر را به ترتیب دنبال کنید. این مراحل به طور مشابه روی نسخه های اندروید و iPhone واتساپ قابل انجام است.

گام اول: وارد بخش تنظیمات (یا Settings) در اپلیکیشن واتساپ شوید.

ورود به تنظیمات یا Settings واتساپ
ورود به بخش تنظیمات یا Settings از طریق منوی واتساپ. برای باز کردن این منو در اندروید کافیست روی آیکن سه نقطه ضربه بزنید.

گام دوم: گزینه حساب کاربری (یا Account) را انتخاب کنید.

ورود به بخش حساب کاربری یا Account در بخش تنظیمات واتساپ

گام سوم: وارد بخش حریم خصوصی (یا Privacy) شوید.

ورود به بخش تنظیمات حریم خصوصی یا Privacy در واتساپ

گام چهارم: اکنون در بخش آخرین بازدید (یا Last seen) می‌توانید افرادی که مجاز به دیدن زمان آخرین بازدید شما هستند را مشاهده کنید.

گزینه آخرین بازدید یا Last seen در بخش تنظیمات حریم خصوصی واتساپ

با انتخاب این آیتم فهرستی مشابه تصویر زیر نمایش داده می‌شود. همه (یا Everyone)، مخاطبین من (یا My contacts) و هیچ‌کس (یا Nobody) گزینه‌هایی هستند که می‌توانید برای این آیتم انتخاب کنید.

آشنایی با ویژگی آخرین زمان بازدید (یا Last seen) در واتساپ و نحوه پنهان کردن آن
تعیین افرادی که مجاز به مشاهده آخرین بازدید شما در واتساپ هستند.

به صورت پیشفرض این گزینه روی همه (یا Everyone) تنظیم شده است. به این معنا که در حالت پیشفرض همه کاربران واتساپ قادر به مشاهده زمان آخرین بازدید شما هستند. با انتخاب گزینه مخاطبین من (یا My contacts) تنها افرادی که در فهرست مخاطبین شما قرار گرفته‌اند قادر به مشاهده این زمان خواهند بود. با انتخاب گزینه هیچ کس (یا Nobody) هیچ یک از کاربران واتساپ حتی مخاطبین‌تان قادر به مشاهده آخرین بازدید شما نخواهند بود.

چند نکته در مورد تغییر تنظیمات نمایش Last seen

توجه داشته باشید اگر در واتساپ اجازه مشاهده آخرین بازدید خود را به دیگران ندهید شما هم قادر به مشاهده آخرین بازدید آن‌ها نخواهید بود. موضوعی که ممکن است برای شما ناخوشایند باشد ولی جزء سیاست‌های واتساپ محسوب می‌شود. و البته اگر منصفانه به آن نگاه کنید سیاست منصفانه‌ای است!

نکته دیگری که لازم است بدانید اینست که حتی اگر اجازه مشاهده زمان آخرین بازدید را نداده باشید امکان مشاهده آنلاین بودن شما همچنان وجود دارد. فقط کافیست هنگام استفاده شما از واتساپ، مخاطبتان به صفحه پروفایل یا گفتگوی شما مراجعه کند.

چرا زمان آخرین بازدید مخاطبین و کاربران واتساپ را مشاهده نمی‌کنم؟

در برخی موارد ممکن است زمان آخرین بازدید مخاطبین خود را در واتساپ مشاهده نکنید. دلایل مختلفی برای بروز این حالت وجود دارد. ممکن است مخاطب شما تنظیمات حریم خصوصی خود را به نحوی تغییر داده باشد که این زمان برای شما نمایش داده نشود.

از طرف دیگر ممکن است این مشکل ناشی از تغییر تنظیمات آخرین بازدید در دستگاه شما باشد. در واقع همانطور که گفته شد اگر به دیگران اجازه مشاهده آخرین بازدید خود را ندهید شما هم نخواهید توانست زمان آخرین بازدید آن‌ها را مشاهده کنید.

در حالت دیگر ممکن است مخاطب‌تان شما را بلاک (یا مسدود) کرده باشد. در واقع امکان مشاهده زمان آخرین بازدید کاربرانی که شما را در واتساپ مسدود کرده‌اند وجود ندارد.

نظر شما در مورد این ویژگی واتساپ چیست؟ شما به کدام دسته از کاربران اجازه مشاهده زمان آخرین بازدیدتان را می‌دهید؟ خوشحال می‌شویم نظر یا سوالات خود را در بخش دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *