تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

ویرایشگر متن Text editor

ویرایشگر متن یا Text editor چیست؟

ویرایشگر متن (Text editor) به گونه‌ای از نرم افزارها گفته می‌شود که قادر به ایجاد و ویرایش فایل‌های متنی ساده هستند. معمولا از این نرم‌افزارها برای نگارش سورس کدهای برنامه نویسی، ویرایش فایل‌های پیکربندی، فایل‌های README و به طور کلی متون ساده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با توجه به اهمیت و کاربرد بالای این ویرایشگرها نمونه‌های ساده‌ای از این نوع نرم‌افزارها به صورت پیشفرض در سیستم‌عامل‌های مختلف تعبیه شده است. به عنوان مثال، Notepad نام ویرایشگر متن پیش فرض در سیستم عامل ویندوز می‌باشد که سادگی آن باعث محبوبیتش در میان برخی از کاربران شده است.

فایل‌های متنی، فاقد فرمت بندی هستند و تنها با یک کاراکتر انکودینگ قادر هستند ارقام، حروف و سمبل‌ها را در خود نگه‌داری کنند. البته ویرایشگرهای متن می‌توانند این متون را با فونت های مختلف و در اندازه‌های متفاوت نمایش دهند. در مقابل، اسناد ویژه‌ای که توسط واژه‌پردازها ایجاد می‌شوند فرمت‌بندی متن (فونت و استایل آن، رنگ متن، حاشیه‌ی صفحات و …) را در داخل فایل نگه‌داری می‌کنند. بنابراین ویرایشگرهای متنی از امکانات پیشرفته‌ی فرمت‌بندی و قابلیت‌های پیچیده‌‌ی واژه‌پردازها برخوردار نیستند.

قابلیت‌های موجود در یک ویرایشگر متن

امکانات ویرایشگرهای متنی با یکدیگر متفاوت می‌باشند. برخی از آن‌ها کاملا ساده هستند و تنها از قابلیت‌های اصلی مرتبط با ویرایش متون پشتیبانی می‌کنند. برخی دیگر قابلیت‌های پیشرفته‌تری نظیر برجسته سازی نحو و حتی ویرایش تیمی را در خود جای داده‌اند.

معمولا ساده‌ترین ویرایشگرهای متنی قابلیت‌هایی چون جستجو و جایگزینی، بریدن، رونوشت برداری و الصاق متن، فرمت ساده‌ی متن، شمارش تعداد کلمات و خطوط، بازنشانی (Undo) و انجام مجدد (Redo) و چاپ را برای کاربران مهیا می‌کنند.

ویرایشگر متن یا text editor
کد HTML در ویرایشگر متنی Notepad

ویرایشگر سورس کد

معمولا برای نگارش و ویرایش سورس کدها نوع خاصی از ویرایشگرهای متنی موسوم به ویرایشگر سورس کد (Source Code Editor) مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع از ویرایشگرهای متنی، شامل ویژگی‌ها و قابلیت‌های خاصی هستند که به کدنویسی آسانتر و سریعتر کمک می‌کنند.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *