طراحی با کمک رایانه Computer-aided design – CAD

طراحی با کمک رایانه یا Computer-aided design – CAD چیست؟

طراحی با کمک رایانه (به اختصار CAD) به فرایندی گفته می‌شود که در آن افرادی نظیر مهندسین، طراحان، هنرمندان و … با استفاده از رایانه به ایجاد، ویرایش و بهبود یک طراحی اقدام می‌کنند.

نرم افزارهای مورد استفاده در این حوزه که به نرم افزارهای CAD مشهورند به طراحان کمک می‌کنند تا علاوه بر اینکه مدل‌های گرافیکی یک محصول را با کیفیت بهتر و ملموس‌تری نسبت به طرح‌های سنتی ایجاد کنند امکان تغییر و بازنگری آن نیز به شکلی آسان مهیا باشد. از خروجی این نرم افزارها معمولا در فرایند تولید محصول استفاده می‌شود.

امروزه طراحی با کمک رایانه در رشته‌های مختلفی نظیر الکترونیک، رایانه، مکانیک، معماری و … به کرات مورد استفاده قرار می‌گیرد. اتومبیل‌سازی، کشتی‌سازی، هواپیماسازی، سخت افزار رایانه و … از جمله صنایعی هستند که در آن‌ها با کمک CAD به طراحی محصول و شبیه‌سازی تصویری آن پیش از تولید می‌پردازند. ترسیمات تخصصی هر حوزه می‌تواند بسته به نوع کاربرد به صورت دوبعدی یا سه‌بعدی صورت گیرد. به علاوه در کنار این ترسیمات، معمولا اطلاعات تکمیلی نظیر جنس مواد مورد استفاده، طول و عرض اشیا و … نیز معین می‌شود. البته از CAD برای ایجاد جلوه‌های ویژه در فیلم‌سازی و انیمیشن‌سازی نیز استفاده می‌شود.

از جمله نرم‌افزارهای مشهور طراحی با کمک رایانه می‌توان به AutoCAD, Inventor, CATIA و LibreCAD اشاره نمود.

طراحی با کمک رایانه یا CAD
طرح یک ماوس ایجاد شده با یک نرم افزار رایانه‌ای
CAD
فردی در حال طراحی با یک نرم افزار CAD

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.