تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

جایگزینی Replace

جایگزینی یا Replace چیست؟

جایگزینی (Replace) عنوان قابلیتی است که امکان جستجوی عبارت و جایگزین کردن آن با عبارتی دیگر را در متن فراهم می‌کند. این ویژگی با عنوان جستجو و جایگزینی (Find and Replace) نیز شناخته می‌شود.

اغلب ویرایشگرهای متن، واژه پردازها و بسیاری از نرم افزارهای با امکان ویرایش متن از این ویژگی برخوردار هستند. به علاوه در بسیاری از زبان های برنامه نویسی از قابلیت جایگزینی متن با کمک توابع اختصاصی پشتیبانی می‌شود.

از ویژگی Replace معمولا برای جایگزین کردن یک عبارت با تعداد تکرار متعدد استفاده می‌شود. این قابلیت، نیاز به جستجو و تغییر دستی در متون طولانی (که اغلب اوقات موضوعی دشوار و زمانبر است) را برطرف می‌کند.

دیالوگ باکس Replace

معمولا ویژگی Replace در قالب یک دیالوگ باکس شامل دو جعبه متنی ظاهر می‌شود. یک جعبه متنی برای عبارتی که باید جستجو شود و دیگری برای عبارتی که می‌خواهید با عبارت مورد جستجو جایگزین شود. جعبه اول با برچسبی مانند Find what (یا مشابه آن) و جعبه دوم با برچسبی مانند Replace with (یا مشابه آن) مشخص می‌شود.

نمایی از دیالوگ باکس Replace برای جایگزینی متن در مایکروسافت نت پد
نمایی از دیالوگ باکس Replace در Microsoft Notepad. در این مثال، با کلیک روی دکمه Replace All تمام واژه های alex موجود در متن با واژه john ریپلیس می‌شوند.

جزئیات جستجو و جایگزینی متن

معمولا کاربر می‌تواند با کمک این دیالوگ باکس به دو صورت متداول جایگزینی متن را انجام دهد. در حالت اول با کلیک روی دکمه ای تحت عنوان Find Next (جستجوی بعدی) یا مشابه آن، نمونه بعدی عبارت در متن جستجو و نمایش داده می‌شود. کاربر در صورت تمایل می‌تواند برای هر نمونه پیدا شده با کلیک روی دکمه‌ای دیگر با عنوان Replace (یا مشابه آن)، عبارت پیدا شده را جایگزین کند. به این ترتیب امکان نظارت هنگام Replace فراهم می‌شود و کاربر می‌تواند از جایگزینی ناخواسته متن جلوگیری کند.

در حالت دوم، کاربر می‌تواند با کلیک روی دکمه‌ای تحت عنوان Replace All (به معنی جایگزینی همه)، تمام نمونه‌های وقوع عبارت اول در متن را به صورت فوری با عبارت دوم جایگزین کند. در این حالت امکان نظارت روی فرایند جایگزینی وجود ندارد. درنتیجه، حالت دوم صرفا برای مواردی مناسب است که کاربر مطمئن است می‌خواهد تمام نمونه‌های یک عبارت در متن را به عبارتی دیگر تغییر دهد.

گفتنی است در بخش جستجو از امکانات رایجی که در جستجوی عادی وجود دارد نیز پشتیبانی می‌شود. برای مثال، معمولا امکان جستجو با عبارات منظم، جستجو با فرض تطابق کامل کلمه یا تطابق با درنظر گرفتن بزرگی و کوچکی حروف و درنهایت جایگزینی نتیجه فراهم می‌شود.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *