تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

اسنیپت Snippet

اسنیپت یا Snippet چیست؟

اسنیپت (Snippet) در حوزه برنامه نویسی رایانه به قسمتی کوچک از متن یا کدهای برنامه نویسی با قابلیت استفاده مجدد گفته می‌شود. معمولا اسنیپت ها در قالب واحدهای عملیاتی کوچک به ماژول‌های بزرگتر برنامه نویسی افزوده می‌شوند و از آن‌ها برای تسهیل برنامه نویسی و انجام اعمال پرکاربرد استفاده می‌شود.

برای استفاده از اسنیپت ها و مدیریت آن‌ها در برخی ویرایشگرهای متنی، محیط های یکپارچه توسعه و ویرایشگرهای سورس کد، قابلیت ویژه‌ای به نام مدیریت اسنیپت در نظر گرفته شده است. برنامه نویسان می‌توانند با کمک این قابلیت به جای تایپ مجدد یک قطعه کد پرکاربرد، آن را به صورت اسنیپت ذخیره کرده یا از اسنیپت‌های آماده استفاده نمایند و آنها را در هر مکانی از سورس کد برنامه که لازم است قرار دهند.

به عنوان مثالی از کاربردهای Snippet ها می‌توان به نمونه‌هایی اشاره کرد که برای انجام اعمالی مثل بازکردن یا ذخیره یک فایل، قرار دادن اطلاعات مربوط به توسعه دهنده در قالب یک کامنت یا ایجاد سریع یک حلقه for، ایجاد و تعیین فرمت ظاهری یک جدول هنگام طراحی قالب یک ایمیل و … مورد استفاده قرار می‌گیرند.

Snippet های استاتیک و داینامیک

اسنیپت های استاتیک (Static Snippet) اساسا شامل متون ثابتی هستند که کاربر می‌تواند آن‌ها را به همان صورتی که هستند در سند خود قرار دهد. در مقابل، اسنیپت های پویا یا داینامیک (Dynamic Snippet) علاوه بر متن ثابت، دارای المان‌های پویایی هستند که کاربر می‌تواند محتوای آنها را مشخص کند. ممکن است در برنامه نویسی مقدار این المان‌ها براساس محاسباتی که در یک تابع انجام شده است تعیین شود و یا از کاربر برنامه گرفته شود.

بخش‌هایی از یک Snippet که باید محتوایشان توسط کاربر فراهم شود با کمک نگه دارنده های مکان یا پلیس هولدرها (Placeholder) در Snippet مشخص می‌شوند. این بخش‌ها معمولا با استفاده از یک کاراکتر ویژه از مابقی متن اسنیپت متمایز می‌شوند. در ویرایشگرهای سورس کد با کمک یک جعبه گفتگو یا روش ساده دیگری این امکان برای برنامه نویس فراهم می‌شود تا مقادیری که باید در پلیس هولدرها قرار گیرد را مشخص نماید.

به عنوان یک مثال ساده، تعویض مقدار دو متغیر با یکدیگر را در نظر بگیرید. Snippet مربوط به این عمل می‌تواند چیزی مشابه تصویر زیر باشد. هنگام افزودن Snippet از برنامه نویس، جایگزین پارامترهای موجود در اسنیپت (که با $1 و $2 مشخص شده‌اند) پرسیده می‌شود.

اسنیپت Snippet
نمونه ای از یک Snippet فرضی برای تعویض مقدار دو متغیر

در ویژوال استودیو برای افزودن اسنیپت‌ها کافیست میانبر مربوط به آن را تایپ کرده و دو بار کلید Tab را فشار دهید. برای مثال هنگام برنامه نویسی به زبان C# در این IDE با نوشتن کلمه for و دو مرتبه فشار دادن Tab قطعه کد زیر نمایان می‌شود که برنامه نویس می‌تواند به راحتی متغیر شمارنده حلقه و … را با متغیر و مقادیر دلخواه خود جایگزین کند.

قطع کد حاصل از اسنیپت for
قطعه کدی که پس از افزودن Snippet حلقه for در ویژوال استودیو برای زبان سی شارپ ظاهر می‌شود.

گوگل اسنیپت

وازه Snippet در موتور جستجوی گوگل در واقع به همان توضیحات یا Description هایی گفته می‌شود که زیر عنوان هر نتیجه یافته شده در صفحات نتایج جستجو نمایش داده می‌شود؛ در برخی موارد نیز منظور از آن، کل یک نتیجه شامل عنوان، نشانی وب و توضیحات آن است. اما در هر حال ارتباطی با مفهوم این واژه در برنامه نویسی ندارد.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *