حلقه For یا For Loop

حلقه For یا For Loop چیست؟

حلقه For در زبان‌های برنامه نویسی، یک دستور کنترلی است که برای ایجاد یک حلقه تکرار شونده مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عبارت بهتر، دستوراتی که در حلقه For قرار می‌گیرند بنابه نیاز لازم است چندین بار تکرار شوند.

در اکثر زبان‌های برنامه نویسی از کلمه‌ی کلیدی For برای این نوع از حلقه‌ها استفاده می‌شود. معمولا تعداد اجرای دستورات داخل حلقه فور، توسط یک متغیر مشخص می‌شود که به آن، متغیر حلقه یا شمارنده حلقه می گویند. از اینرو در مواردی که تعداد تکرار حلقه مشخص باشد معمولا از حلقه For به جای While استفاده می‌شود (هرچند می توان با کمک While هم آن را پیاده سازی نمود). در این دستور، مقدار اولیه‌ی شمارنده مشخص می‌شود و سپس بنابه شرایط مشخص شده یا مقدار نهایی تعیین شده برای شمارنده، دستورات قرار گرفته در بلاک آن اجرا می‌شود.

ساختار حلقه فور در زبان‌های مختلف با تفاوت‌های اندکی همراه است. در برخی زبان‌ها مثل ویژوال بیسیک این حلقه با سه مقدار آغازین و نهایی برای شمارنده و یک گام پرش مشخص می‌شود. در زبان C++ و مشتقات آن نیز ساختار For شامل یک مقدار آغازین برای شمارنده، شرط و یک دستور می‌باشد که در انتهای هرتکرار اجرا می‌شود.

مثالی از حلقه For

به عنوان مثال در قطعه کد زیر به زبان C++ متغیر i همان شمارنده‌ی حلقه است و مقدار اولیه‌ی آن 1 می‌باشد. دستورات داخل حلقه تا زمانی که i کوچکتر یا مساوی 5 باشد (شرط i <= 5) اجرا می‌شود و در انتهای هر تکرار به مقدار i یک واحد افزوده می‌شود (i++). بنابراین دستور داخل حلقه یعنی sum += 1 به تعداد 5 مرتبه تکرار می‌شود و در نتیجه مقدار نهایی متغیر sum برابر 5 خواهد بود.

int sum = 0;
for (int i = 1; i <= 5; i++) {
  sum += 1;
}

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

2 thoughts on “حلقه For یا For Loop

 • تیر ۱۴, ۱۴۰۰ در t ۴:۴۸ ب٫ظ
  Permalink

  سلام
  اگر بخواهیم حلقه به جای یک واحد نیم واحد یا مثلا 0.005 جلو بره چیکار باید بکنیم؟

  پاسخ دادن
  • تیر ۱۴, ۱۴۰۰ در t ۷:۲۳ ب٫ظ
   Permalink

   سلام می‌تونید از نمونه زیر برای افزایش 0.5 واحدی شمارنده حلقه استفاده کنید

   for (double i = 1.0; i <= 5.0; i=i+0.5) {
     
   }
   پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *