محیط یکپارچه توسعه Integrated Development Environment – IDE

محیط یکپارچه توسعه یا IDE چیست؟

آی دی ای (IDE) یا محیط یکپارچه توسعه (Integrated Development Environment) نرم افزاری است که امکانات مورد نیاز توسعه دهندگان را در کنار یکدیگر به صورت یکپارچه فراهم می‌آورد. معمولا در IDE ها ابزارها و قابلیت‌های مختلفی از قبیل ویرایشگر کد برای نوشتن سورس کد، بخش طراحی رابط کاربری، ابزارهای Build و عیب یابی تعبیه شده است.

هدف IDE پوشش بخش عمده‌ای از مراحل توسعه در داخل یک نرم افزار است. در گذشته محیط‌های توسعه‌ی متنی نظیر Turbo Pascal از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار بود، اما با ظهور سیستم عامل‌های پنجره‌ای نظیر ویندوز و گسترش زبان‌های مدرن، نیاز به IDEهای گرافیکی افزایش یافت.

برخی از محیط‌های یکپارچه‌ی توسعه مخصوص یک زبان برنامه نویسی معین ساخته شده‌اند اما بسیاری از آن‌ها نظیر Eclipse و Microsoft Visual Studio از چندین زبان مختلف پشتیبانی می‌کنند. علاوه بر ویژگی‌های اصلی، در برخی از IDEها کامپایلر یا مفسر نیز تعبیه شده است. هم‌چنین در محیط‌های مشهوری نظیر ویژوال استودیو، ابزارهایی برای انتشار و ساخت بسته‌های Install در نظر گرفته شده است.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.