کلید Tab

کلید Tab چیست و چه عملکردی دارد؟

Tab (مخفف واژه‌ی Tabular یا جدولی) نام کلیدی در صفحه کلید است که برای انتقال مکان نمای متنی به نقطه توقف بعدی مورد استفاده قرار می‌گیرد. معادل فارسی این کلید، کلید جهش، کلید جدولی یا کلید جدول‌ساز می‌باشد اما معمولا با همان نام “کلید تب” شناخته می‌شود.

منشأ پیدایش کلید جدول‌ساز به دوران ماشین‌های تحریر برمی‌گردد. در گذشته تایپیست‌ها برای تایپ جدولی داده‌ها با کمک ماشین تحریر مجبور بودند چندین بار کلید فاصله (Space bar) را فشار دهند. پس از مدتی برای تسهیل این فرایند کلیدهایی افزوده شد که محل فرود کاراکتر بعدی را به یک نقطه‌ی توقف بعدی تحت عنوان tab stop انتقال می‌داد. امروزه نیز در صفحه کلید رایانه‌ها، کلید تب نقشی مشابه را ایفا می‌کند.

البته این کلید در رابط‌های کاربری جدید ممکن است دارای کاربردهای ویژه‌ی دیگری نیز باشد. به عنوان مثال هنگام پر کردن یک فرم اینترنتی یا وارد کردن داده‌ها در نرم افزارهای مختلف، می‌توان با فشار دادن این کلید، مکان نما را به فیلد بعدی انتقال داد یا فوکوس را به یک المان دیگر (نظیر دکمه OK در یک جعبه گفتگو) منتقل نمود. به این ترتیب بدون نیاز به استفاده از ماوس می‌توان سرعت وارد کردن داده‌ها را افزایش داد.

کاراکترهای متناظر با تب افقی (که توسط همین کلید نیز قابل ایجاد است) و تب عمودی در استاندارد ASCII دارای کدهای 9 و 11 می‌باشند و در بسیاری از زبان‌های برنامه نویسی از \t برای قرار دادن کاراکتر تب در رشته‌ها استفاده می‌شود.

کلید tab
کلید Tab در یک صفحه کلید استاندارد

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *