تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

کلید منو Menu Key

کلید منو یا Menu Key چیست؟

کلید منو (Menu Key) یکی از کلیدهای موجود در صفحه کلیدهای مرسوم رایانه ای است که معمولا برای باز کردن منوی زمینه (Context menu) مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به اینکه محتوای این منو متناسب با نرم افزارها و اپلیکیشن های مختلف متفاوت است از عنوان کلید اپلیکیشن (Application Key) نیز برای همین کلید استفاده می‌شود.

با کمک این کلید، کاربر به جای استفاده از کلید سمت راست ماوس می‌تواند با استفاده از صفحه کلید به منوی زمینه ای موردنظر خود دسترسی پیدا کند.

کاربرد کلید منو

استفاده از کلید Menu به خصوص می‌تواند در صورت دسترسی نداشتن به ماوس و سایر ابزارهای مشابه یا خرابی کلید سمت راست ماوس، مفید واقع شود. کاربر در چنین مواردی می‌تواند پس از فشردن این کلید، با کمک کلیدهای پیکانی دستور موردنظر را انتخاب و سپس با فشردن کلید Enter آن را اجرا نماید.

محل قرارگیری و سایر جزئیات

کلید Menu هم مشابه با برخی از کلیدهای دیگر (نظیر کلید ویندوز و کلیدهای پیکانی) به جای نام با کمک نمادی که روی آن درج شده است شناسایی می‌شود. این نماد معمولا حاوی تصویری از یک منو (مربع یا مستطیلی با تعدادی خط افقی) و یا مشابه با شکل زیر شامل نشانگر ماوسی است که بالای یک منو قرار گرفته است.

کلید منو معمولا در پایین‌ترین ردیف از کیبورد و مابین کلیدهای Ctrl و ویندوز سمت راست یا مابین کلیدهای Ctrl و Alt سمت راست (در صورتی که صفحه کلید فاقد کلید ویندوز سمت راست باشد) قرار می‌گیرد.

کلید منو Menu Key
کلید Menu یا Application معمولا در سمت چپ کلید Ctrl سمت راست قرار می‌گیرد.

در صفحه کلیدهای فشرده (مانند آنچه در لپ تاپ ها مشاهده می‌شود) ممکن است به دلیل کمبود فضا، این کلید به شکل فیزیکی تعبیه نشده باشد. در صورتی که صفحه کلید شما فاقد این کلید است می‌توانید در اغلب نرم افزارها از کلیدهای میانبر Shift + F10 و در برخی موارد نیز از Ctrl + Shift + F10 برای همین منظور استفاده کنید.

بسته به نرم افزاری که در حال استفاده از آن هستید ممکن است منوی زمینه ای در همان مکان نشانگر ماوس، روی المان یا شیئی که انتخاب شده یا فوکس را در اختیار دارد یا بالای پنجره فعال و … نمایش داده شود.

منوی زمینه ای پس از فشردن کلید منو
منوی زمینه ای پس از فشرده شدن کلید Menu زمانی که یکی از فولدرها در پنجره Save As انتخاب شده است (تصویر سمت چپ) و زمانی که نام فایل در حال ذخیره شدن انتخاب شده (تصویر سمت راست)

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

2 thoughts on “کلید منو Menu Key

 • معصومه خسروی

  سلام ممنون از راهنماییتون

  پاسخ دادن
  • امیرحسین شهسواری

   سلام. خوشحالم که این مطلب براتون مفید بوده.

   پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *