کلیدهای پیکانی Arrow Keys

کلیدهای پیکانی یا Arrow Keys چیست؟

کلیدهای پیکانی (Arrow Keys) به کلیدهایی در صفحه کلیدهای متداول رایانه ای گفته می‌شود که معمولا برای جابجایی کرسر یا یک شئ و اسکرول کردن صفحه به میزان اندک مورد استفاده قرار می‌گیرند. این کلیدها از جمله کلیدهای کرسر (Cursor Keys) به شمار می‌روند.

از لحاظ مکان قرارگیری، کلیدهای پیکانی در واقع چهار کلید کنار هم هستند که در صفحه کلیدها با یکی از نمادهای پیکان در چهار جهت چپ، راست، پایین و بالا مشخص می‌شوند. معمولا این کلیدها همانند آنچه در تصاویر زیر مشاهده می‌کنید با طرز چینشی به شکل T معکوس و در بخش پایینی صفحه کلید قرار می‌گیرند.

کلیدهای پیکانی Arrow Keys
کلیدهای پیکانی با چینش T معکوس و نمادهای چهار جهت
کلیدهای پیکانی Arrow Keys
محل قرارگیری کلیدهای چهار جهت در یک صفحه کلید استاندارد

کاربردهای رایج کلیدهای پیکانی

کلیدهای پیکانی کاربردهای مختلفی دارند که از میان آن‌ها می‌توان به

 • جابجا کردن کرسر متنی (کلیدهای سمت چپ و راست برای حرکت افقی کرسر متنی و کلیدهای پایین و بالا برای رفتن به خط بعدی و قبلی)
 • هدایت شخصیت‌ها در بازی های ویدئویی
 • اسکرول کردن به بالا و پایین در اسناد و صفحات وب (با کمک کلیدهای بالا و پایین)
 • رفتن به صفحات قبلی و بعدی در کتاب های الکترونیک یا نمایش تصویر قبلی و بعدی در دایرکتوری یا آلبوم کنونی (با کمک کلیدهای سمت چپ و راست)
 • تغییر آیتم انتخاب شده در یک لیست یا تغییر فایل انتخاب شده در پنجره مدیریت فایل (انتخاب آیتم بالایی، پایینی، سمت چپ و سمت راست آیتم انتخاب شده فعلی)
 • جابجایی فوکس (در بسیاری از موارد) از المان فعلی به المان های اطراف در رابط های کاربری گرافیکی
 • جابجایی شئ انتخاب شده (برای مثال جابجایی اندک یک مستطیل در جهت های مختلف در اغلب نرم افزارهای ترسیم یا ویرایش تصویر)
 • جلو و عقب بردن موقعیت فعلی حین پخش فایل های چندرسانه ای در بیشتر نرم افزارهای پخش چندرسانه ای و …

اشاره کرد.

جایگزین های رایج

در برخی موارد از کلیدهای دیگری به عنوان جایگزین برای کلیدهای پیکانی استفاده می‌شود. به عنوان مثال در بسیاری از بازی های رایانه ای می‌توان از چهار کلید W و A و S و D موسوم به WASD (که دارای همان چینش T معکوس هستند) برای کنترل شخصیت بازی استفاده کرد. به کارگیری این کلیدها در بازی ممکن است به دلیل راحتی بیشتر حین استفاده همزمان از صفحه کلید و ماوس توسط افراد راست دست ترجیح داده شود. همچنین برای کنترل کاراکتر مربوط به بازیکن دوم نیز از این چهار کلید کمک گرفته می‌شود.

در کیبردهایی که دارای بخش عددی مجزا هستند در صورت خاموش بودن کلید Num Lock، کلیدهای 2 و 4 و 6 و 8 به ترتیب عملکردی معادل با کلیدهای پیکانی پایین، چپ، راست و بالا را ایفا می‌کنند.

علاوه بر کلیدهایی که به آن‌ها اشاره شد ممکن است بسته به نرم افزارها، رایانه ها و اشخاص مختلف، کلیدهای دیگری نیز برای انجام عملکرد کلیدهای چهار جهت ترجیح داده شود.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

2 thoughts on “کلیدهای پیکانی Arrow Keys

 • بهمن ۱۵, ۱۳۹۹ در t ۱۰:۱۵ ب٫ظ
  Permalink

  سلام من سیستمم رو تازه گرفتم و یه بازی روش نصب کردم. سیستم گیمینگ و خیلی قوی هست. وقتی که بازی رو نصب کردم و واردش شدم، حروف wasd با جهت های بالا پایین چپ راست جا به جا شد. به عنوان مثال وقتی w رو میزنم اونو تایپ نمیکنه و فقط به سمت بالا میره! ویندوزم هم ۱۰ هست. لطفا کمک کنید واقعا مهمه نسبت به شغلم ?

  پاسخ دادن
  • بهمن ۱۷, ۱۳۹۹ در t ۳:۱۱ ب٫ظ
   Permalink

   سلام؛
   در مورد مشکل شما باید عرض کنم احتمالا تنظیمات ویژه صفحه کلید باعث جایگزین شدن عملکرد کلیدهای پیکانی روی کلیدهای WASD شده. این قابلیت تعویض عملکرد در صفحه کلیدهای حرفه ای گیمینگ معمولا وجود داره. معمولا این تنظیمات با فشردن ترکیب کلیدهای Fn +W یا Fn + Win قابل غیرفعال کردن هست.

   پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.